$
בארץ

חברת החשמל עתרה לבג"ץ נגד רשות החשמל: תעריפי המערכת שקבעתם אינם נכונים

החברה טוענת נגד הרגולטור הישיר שלה כי תעריפי השימוש למערכת החשמל הארצית עבור כל מי שמחזיק בתחנות כוח, אינם מכירים בכל העלויות שלה. זוהי העתירה השנייה שהגישה נגדה החודש

ליאור גוטמן 17:4723.12.15
חברת החשמל עתרה היום (ד') לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ עם דרישה למתן צווים נגד אחד הרגולטורים הישירים שלה, היא רשות החשמל. חברת החשמל טוענת בתביעה שבאוגוסט האחרון נקבעו תעריפי שימוש למערכת החשמל הארצית, במסגרתם כל מי שמחזיק בתחנות כוח, צריך לשאת במקביל בעלויות אחזקת המערכת, לרבות זמינות, ייצור חשמל בחירום ואחזקה.

 

לטענת חברת החשמל, רשות החשמל לא הכירה לה בכל העלויות, ואף קבעה כי "תיעשה הפחתה בשיעור של 10% מן התעריף המערכתי לגבי חובות עבר שצברו יצרני החשמל הפרטיים בקשר לשירותי ניהול מערכת החשמל, שמהם נהנו בתקופה שבין ה- 1.6.2013 ועד למועד קבלת ההחלטה", לשון הדיווח לבורסה.

 

אורית פרקש הכהן, יו"ר רשות החשמל היוצאת אורית פרקש הכהן, יו"ר רשות החשמל היוצאת צילום: נמרוד גליקמן

 

בחברת החשמל דורשים מבית המשפט שרשות החשמל תימנע "מלעשות שימוש במתודולוגיות מפלות ושרירותיות בקביעת העלויות המערכתיות, כמפורט בעתירה", כמו גם "ליתן כל סעד אחר או נוסף, כפי שימצא לנכון ולצודק בנסיבות העניין"

 

הפנייה לבג"ץ היום היא השנייה מסוגה שהוגשה כנגד רשות החשמל רק החודש. בתחילת דצמבר עתרה חברת החשמל בנושא אחר, והוא קביעת תעריפי הולכה שאמורים לגלם את אחזקת המערכת הארצית. אלו לא עודכנו מאז 2002 כאשר רשות החשמל הסתפקה במתן מקדמות במקום לגלם את המלוא התעריף. עתירה זו זכתה לגיבוי מצד משרדי האוצר והאנרגיה, שחששו גם הם מקביעת עובדות בשטח, וזאת בשל סגירת רשות החשמל הנוכחית ופתיחת אחת חדשה תחתיה כבר בינואר הקרוב.  

 

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "המדובר בתעריף המהווה שוויון בנטל כלפי כלל הצרכנים במשק, והחלתו הביאה להפחתה בתעריף החשמל שמשלם הציבור. כנגד החלתו עתרו מחד יצרנים פרטיים ומאידך חברת החשמל. חברת החשמל עותרת כעת, חודשים רבים לאחר קבלתו והשיהוי בהגשתו מעלה חשש שמא אין המדובר אלא בהפעלת לחץ פסול לטובת חברת החשמל על מליאת הרשות החדשה, על מנת לשנות החלטותיה לטובת החברה.

 

רשות החשמל טרם קיבלה לידיה את העתירה והיא תלמד אותה עם קבלתה. התעריף המערכתי הינו תעריף שהושת בעבר רק על צרכני חברת החשמל. רשות החשמל קבעה כי לא תאפשר מצב בו רק צרכני חברת החשמל ישלמו בגין עלויות השייכות לכלל המערכת (גיבוי, הולכה, סבסוד אנרגיות מתחדשות ועוד) ולכן מעתה תושת העלות גם על כלל צרכני יצרני החשמל הפרטיים"

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x