$
בארץ

הממשלה אישרה לשותפות תמר לייצא גז למצרים בשווי של למעלה ממיליארד דולר

האישור מתייחס להסכם שנחתם במרץ בין שותפות תמר לדולפינוס המצרית. הוא כולל מכירה של עד 5 מיליארד מ"ק גז טבעי לתקופה של 7 שנים. מדובר בחוזה היצוא השני שאושר, אחרי היצוא לפוטאש הירדנית

ליאור גוטמן 17:1823.12.15

שר האנרגיה יובל שטייניץ, בהתייעצות ראש הממשלה בנימין נתניהו, אישר היום (ד') לשותפות הגז תמר לייצא גז למצרים.

 

האישור מתייחס להסכם שנחתם בחודש מרץ האחרון כחוזה (ולא כמזכר הבנות) בין שותפות תמר לדולפינוס המצרית (Dolphinus Holdings), שהוא "קונסורציום של צרכני גז לא ממשלתיים תעשייתיים ומסחריים מצריים גדולים, מפיצי גז, ויזמים בראשות ד"ר עלא ערפא", לשון הודעת הבורסה שליוותה את ההכרזה על חתימת החוזה. מדובר בחוזה היצוא השני שהממשלה מאשרת. הראשון נחתם באפריל האחרון ואישר לשותפות תמר לייצא גז לפוטאש הירדנית.

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: יח"צ

 

החוזה מול דולפינוס כולל מכירה של עד 5 מיליארד מ"ק גז טבעי לתקופה של 7 שנים, כאשר הכמות תשתנה כל שנה וביחס לביקוש. היקף החוזה נאמד ביותר ממיליארד דולר והוא אינו תלוי במתווה הגז הממשלתי.

 

הסיבה: ממשלת ישראל אישרה ביוני 2013 את מכסת ייצוא הגז מישראל (עד 40% מנפח המאגרים) כאשר יצוא של עד 18 מיליארד מ"ק אינו דורש אישורים מיוחדים בשל הנפח הקטן יחסית של הגז. החוזה הירדני אף קטן ממנו וכולל מכירה של של כ- 1.8 מיליארד מ"ק (BCM) לתקופה של 15 שנה ובהיקף כספי שנאמד בכ-500 עד 700 מיליון דולר.

 

"לאחר שנים של ויכוחים ועיכובים, אנחנו מתחילים לנוע קדימה, ולמצב את ישראל כמעצמת גז טבעי אזורית. אישור הייצוא למצרים, בהתאם להחלטת הממשלה, הוא סנונית ראשונה של שיתוף פעולה אנרגטי שיתפתח בשנים הקרובות עם מדינות האזור, כגון מצרים, ירדן, יוון וטורקיה ועם מדינות אירופה בכלל", סיכם השר שטייניץ.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x