$
בארץ

משרד הביטחון מבקש עוד 7.6 מיליארד שקל - עבור תקציבי השב"כ והמוסד

ההעברה, ביחד עם עוד כספים שצפויים לעבור, תגדיל את תקציב המשרד ל-67 מיליארד שקל. ביקורת באופוזיציה: "שיא של ציניות ושל זלזול"

רוני זינגר 20:5217.12.15

משרד הביטחון מבקש להגדיל את תקציב משרדו בעוד 7.6 מיליארד שקל - המיועדים עבור תקציבי המוסד והשב"כ. בנוסף מבקש המשרד 2.74 מיליארד שקל עבור הרשאה להתחייבות עתידית. הכסף יועבר ממשרד ראש הממשלה, משרד החקלאות, משרד התיירות, חוק חיילים משוחררים, המשרד לביטחון פנים, והמשרד להגנת הסביבה.

 

לפני כשבוע הגיש משרד הביטחון באמצעות האוצר שתי בקשות לוועדת הכספים ובהן הגדלה של תקציב הביטחון בסך 2.9 מיליארד שקל. בסך הכל מבקש משרד הביטחון כעת מוועדת הכספים לאשר לו תקציב בסך כ-67 מיליארד שקל, חלקם תוצאה של העברת עודפים מתקציב קודם, חלקם כאמור הרשאה להתחייבות תשלומים עתידיים אך הרוב הוא העברה של תוספת מתקציבי משרדים אחרים.

 

ועדת הכספים תמשיך ביום ראשון לדון בהעברתם של יותר מ-18 מיליארד שקל שהאוצר מבקש להעביר לשורה ארוכה של משרדי ממשלה ומטרות, זאת חודש לאחר שתקציב המדינה אושר.

 

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון צילום: עומר מסינגר

 

הדיונים בוועדה פוצצו אתמול בשל ויכוח שהתקיים בין יו"ר הוועדה משה גפני לאוצר ולשר החינוך נפתלי בנט על כסף שסוכם בהסכמים הקואלציוניים כי יועבר לשורה של נושאים הקרובים ללבם של המפלגות החרדיות אך לא עבר. מדובר בכסף עבור אברכים המגיעים מחו"ל ללמוד בארץ, סמינרים של הוראת נשים ותלמודי תורה. בלב המחלוקת עומד ויכוח על כסף שהיה מיועד בעבר לחרדים במשרד החינוך, אך שר החינוך הקודם שי פירון הסיט אותו למטרות אחרות וכעת השר הנוכחי בנט לא מאשר את החזרתו לייעוד "החרדי" המקורי. מדובר בכמעט מיליארד שקל וביממה האחרונה סוכם מול משרד החינוך והאוצר כי הכסף יעבור ועל כן נראה כי הפתרון למשבר קרוב, אף שהצדדים דורשים כי הנושא ייחתם במעמד ראש הממשלה כדי שלא יצוצו דרישות נוספות.

 

"דרך קלוקלת של ניהול כספי ציבור"

 

ח״כ מיקי לוי מסיעת יש עתיד הגיב הערב על ההעברות התקציביות חסרות התקדים בהיקפן ובעיתוי שבו הן מתבקשות ואמר: "מיום ליום שר האוצר קובע שיא חדש של ציניות ושל זלזול בכנסת. ההעברות התקציביות גדלות מיום ליום והופכות את התקציב שהעבירה הקואליציה השברירית רק לפני 3 שבועות לבדיחה עצובה ולתקציב פיקטיבי.

 

"כספי הציבור מחולקים סקטוריאלית על חשבון תקציבים לרווחה, לבריאות ולחינוך ותקציב הביטחון תופח למימדים שלא הכרנו בעבר - וכל זאת ללא דיון מעמיק וראוי במליאת הכנסת בהשלכות ובסדרי עדיפויות. הדרך הקלוקלת הזו של ניהול כספי הציבור מונעת מחברי הכנסת את הפיקוח האלמנטרי הדרוש. אני קורא לשר האוצר להביא את כל ההעברות התקציביות לדיון במליאת הכנסת ולא לברוח מהדיון הציבורי ההכרחי בחלוקת עשרות מיליארדי שקלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x