$
בארץ

מי מחסל את עצי הדקל בארץ

זחלי חידקונית הדקל האדומה השמידו כבר כ-4,000 עצי דקל בישראל משנת 2009. איך מזהים את הבעיה, האם ניתן לטפל בה ואיך

עוזי בלומר 08:0818.12.15

בשנת 2009 החלו עצי דקל רבים להתייבש ולמות בארץ. הדקלים האלה נפלו קורבן לחיפושית "חידקונית הדקל" (Rhynchophorus ferrugineus), מין פולש מדרום מזרח אסיה. מדובר בחיפושית חומה עם חדק מוארך ובולט באורך כ-3.5 ס"מ, היא עפה ונוחתת על צמרות הדקלים, ומטילה בהם ביצים. הזחלים שבוקעים מהביצים חודרים לגזע העץ ואוכלים אותו מבפנים, עד שהוא מתייבש ומת תוך כשלושה חודשים. במקרים רבים העץ או חלק ממנו קורס במפתיע, עובדה שמסכנת חיי אדם וגורמת נזקים לרכוש.

 


 

החיפושית מזיקה בעיקר לדקל מסוג "קנרי", אך החלה להזיק גם לעצי דקל אחרים דוגמת דקל התמר ודקלי קוקוס. מכיוון שמטעי הדקלים בבקעה מטופלים באופן קבוע נגד החידקונית, עיקר הנזקים נגרמים לעצי דקל ברחובות הערים ובחצרות בתים פרטיים, שאינם מטופלים באופן קבוע.

 

לדברי אלי כהן, יו"ר התאחדות המדבירים, יש כיום שתי שיטות טיפול עיקריות נגד הבעיה. האחת, נקראת "הגמאה" והיא כוללת הזרמת חומר כימי מצמרת העץ כלפי מטה, עד שהוא נספג בגזע. השיטה השנייה היא הזרקה, בה קודחים בתחתית הגזע, מזרימים את החומר הכימי לגזע, והוא נשאב ע"י העץ עצמו כלפי מעלה. כהן מציין שהשיטה המומלצת בארץ היא שיטת ההגמאה, ועלותה כ-200 עד 300 שקל לעץ.

 

איך מזהים את הבעיה? לדברי כהן, ניתן לראות את החיפושית על הענפים, ניתן להבחין בזחלים, ולעיתים גם ניתן לשמוע את כרסום הגזע מבפנים. במשרד החקלאות מסבירים שעצי דקל הם סימטריים מאוד כשהם בריאים, ולכן כותרת עץ נוטה על צידה תצביע על פגיעת החידקונית. סימנים בולטים נוספים הם התייבשות כותרת העץ, ענפים חומים ושמוטים, כרסום בבסיס הכפות, ופקעות גלמים בבסיסי הכפות.

 

כהן ממליץ לטפל בעץ כ-3 פעמים בשנה, כדי למנוע את חזרת החיפושית. גם במקרה של גזימת עץ צריך לשרוף או לרסס את הגזם, כדי שהזחלים לא יצליחו להגיע למקום אחר, באמצעות תפיסת טרמפ עם הגזם.

 

לדברי שמעון ביטון, מנהל תחום הגנת הצומח בשה"מ (שירות ההדרכה והמקצוע) במשרד החקלאות, חברות ההדברה בארץ תודרכו בנושא זה, אך לא כל הרשויות המקומיות בארץ כבר מטפלות בנושא בשיטתיות, מה שגורם לפגיעה בעצים רבים ברחבי הערים ובחצרות פרטיות. ביטון מציין, שבאתר משרד החקלאות מופיע חומר רב על הטיפול בבעיה, והציבור יכול להוריד מהאתר את המידע הרלוונטי.

  

חידקונית הדקל האדומה, משמידה דקלים בארץ חידקונית הדקל האדומה, משמידה דקלים בארץ צילום: הילה ספק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x