$
בארץ

הממשלה נגד השימוע של רשות החשמל על תעריף ההולכה

השימוע נקבע בשל פניית חברת החשמל לבג"ץ בטענה כי התעריף שלא עודכן כ־13 שנה גרם לנזק של מיליארדי שקלים. במשרדי האוצר והאנרגיה זועמים על הרשות שמנסה לקבוע עובדות בשטח רגע לפני סגירתה. בינתיים הרשות ממציאה לחברה קנסות חדשים

ליאור גוטמן 06:4817.12.15

משרדי האנרגיה והאוצר מנסים למנוע מרשות החשמל לקיים החודש שימוע לגבי עדכון תעריף הולכת החשמל.

  

 

מדובר בתעריף ישן, שלא עודכן מאז שנת 2002, ושאמור לגלם את עלויות האחזקה של חברת החשמל בכל הקשור לקווי מתח, עמודים וחיבורים שונים. במשרדים טוענים כי יציאה לשימוע כיום, שבועיים לפני סגירת הרשות הישנה ופתיחת החדשה, היא דבר אסור המקביל לקבלת החלטות בזמן ממשלת מעבר. במשרדים דורשים כי השימוע בנושא יבוצע על ידי רשות החשמל החדשה.

 

בתחילת החודש עתרה חברת החשמל לבג"ץ וטענה כי אי־עדכון תעריף ההולכה הסב לה נזק של כ־10 מיליארד שקל. בחברת החשמל דרשו לעדכן תעריף זה מיידית, ותלו באי־עדכונו את אחת הסיבות לחוסר יכולתה לתיחזוק מערכת ההולכה - דבר שהתבטא בקריסת מערכת החשמל באזור השרון באוקטובר.

 

ברשות החשמל דחו אז את הטענות והסבירו כי ועדת משנה למליאת הרשות דנה בנושא בהמשך לדו"ח שהוכן עבורה ובו נמצא כי תעריף ההולכה צריך לעלות ב־17% בתמורה להפחתה של 34% בשכר עובדי מגזר ההולכה.

 

אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל צילום: עופר חן

 

מהדיונים שנערכו ברשות החשמל לגבי עדכון התעריף מסתמן כי השימוע יסתכם במסקנה כי אין לפצות חברת החשמל, זאת בשל מקדמות כספיות שקיבלה בשל אי־העדכון.

 

במשרדי האוצר והאנרגיה חוששים כי קיזוז בין המקדמות הכספיות לנזק לו טוענים בחברת החשמל יכול להביא לפגיעה במאמצי החברה לתקן תשתיותיה. הם חוששים שמא מישהו ברשות החשמל מנסה לקבוע עובדות בשטח שנייה לפני שהוא עוזב.

 

מוקדם יותר השבוע פרסמה רשות החשמל מספר החלטות שצפויות לפגוע בחברת החשמל, ובהן הפרטת מערכת החיבור לבתים ואי־הכרה בעלויות התקנת פילטרים בתחנות הכוח הפחמיות.

 

אתמול השיתה הרשות שורה של החלטות אחרות על החברה שנוגעות לשינויים בחטיבת שירות הלקוחות - בין היתר, קנס של שמונה שקלים על כל יום איחור במשלוח דואר, קנס של עשרה שקלים על כל יום עיכוב בהחלפת רישום לקוח בדירה ותקרת תשלום של 10 אלף שקל על פגיעה ברכוש בשל הפסקת חשמל. גם כאן, בחברת החשמל זעמו על כך שההחלטות בוצעו שבועיים לפני סיום עבודתה של רשות החשמל, ועל כך שהדבר נעשה בלי לתת להם אפשרות להגיב.

 

מרשות החשמל מסרו בתגובה כי "המליאה ערכה דיון בנושא השימוע לאחר שהשלימה הנושא מקצועית. מעבר לכך הרשות לא תתייחס לעבודה הפנימית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x