$
בארץ

מכינים הצגה לבג"ץ: נתניהו מחכה עם יציאת מולכו למצרים

רה"מ מעכב יציאת השליח למצרים לדיון על החוב לחברת החשמל מחשש שהדבר ייראה כקביעת עובדות לגבי הסכם הגז בטרם נחתם סעיף 52. ועדת הכלכלה: "לא השתכנענו שקיימים שיקולים ביטחוניים"

ליאור גוטמן 06:4516.12.15

נכון לאתמול, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא שלח עדיין לקהיר את נציגו עורך הדין יצחק מולכו, שם הוא אמור לדון עם חברות הגז המקומיות בחוב לחברת החשמל, זאת בשל העיכוב בקבלת חוות הדעת הרשמית מיושב ראש ועדת הכלכלה איתן כבל לגבי מתווה הגז הממשלתי. חוב זה נולד בפסיקת בוררות שקבעה כי מצרים תשלם לישראל כ־1.8 מיליארד דולר בגין אי אספקת גז מתחילת 2011 ועד היום.

עו"ד יצחק מולכו עו"ד יצחק מולכו צילום: פטר

 

על אף ששלשום הודיעה הוועדה כי היא דוחה את המתווה, רק אתמול בערב העביר כבל לנתניהו את הטיוטה הלא רשמית של ההמלצה. חברי ועדת הכלכלה קיבלו את הטיוטה גם הם, והתבקשו לצרף אליה הערות. "לא השתכנענו כי אכן קיימים שיקולי ביטחון או מדיניות חוץ כבדי משקל", נכתב בטיוטה.

 

כבל התעכב עם שליחת חוות הדעת כדי להעביר מסר, וכדי להכין את הקרקע לעתירה לבג"ץ נגד המתווה עליה יהיו חתומים ראשי העבודה. כל עוד ההמלצה הרשמית לא הגיע לידי נתניהו, הוא לא יכול לחתום על סעיף 52 העוקף את הממונה על הגבלים עסקיים, ובשל כך העדיף גם שלא לשלוח את עורך הדין מולכו לקהיר.

 

החשש של נתניהו הוא בעיקר משפטי. שליחת מולכו לקהיר מבלי שמתווה הגז יהיה חתום וסגור עלולה להוות מכשול בכל עתירה עתידית לבג"ץ, שתטען כי נתניהו מנסה לקבוע עובדות בשטח מבלי שהושלם ההליך הרשמי לאישור המתווה.

 

אתמול הודה כבל לצוות שליווה אותה לאורך הדיונים, ובו אלדד יניב וגלעד ברנע. ברנע, עורך דין בעל מומחיות במנהל ציבורי, הסביר בשיחה עם "כלכליסט" כי הסיוע שלו לכבל היה במספר נושאים. ברנע עבד ברשות ההגבלים העסקיים בתקופתו של יורם טורבוביץ', בין השנים 1993–1994.

 

"התכלית היתה שוועדת הכלכלה תקבל את התמונה האמיתית על מתווה הגז", הוא אמר, "רצינו לקבל מקסימום מידע כדי שהתמונה תהיה שלמה, אפילו בשאלה האם להזמין לוועדה אנשים שתומכים במתווה הגז. הדעה הסופית היתה להזמין את כל מי שנגע בזה, כמו גם במקרה של נגידת בנק ישראל שתמכה במתווה".

 

ברנע הוסיף בשיחה: "אנחנו לא במשחק של יחסי ציבור, אלא מתמודדים במשחק האמיתי. זה מראה שההליך פגום וששהפעלה של סעיף 52 לא תואמת את מה שהסעיף נועד להשיג". לדברי ברנע, הגישה שבה יש לנקוט בעתירה הצפויה לבג"ץ היא לא להסתיר כלום. "צריכים לתת לבג"ץ תמונה מלאה", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x