$
בארץ

הקרב על החטיבה להתיישבות תוקע את ההעברות התקציביות

עיקר המחלוקת: יו"ר וועדת הכספים משה גפני ביקש להעביר כספים של החטיבה להתיישבות גם ליישובים חרדיים, בניגוד לעמדת ח"כ סמוטריץ'. בנוסף, ישנה מחלוקת בין גפני לבנט לגבי הקריטריונים לתמיכה באברכים

רוני זינגר 11:4915.12.15

מחלוקת על כספי החטיבה להתיישבות תוקעת את התקדמות הדיון בוועדת הכספים לאישור סכומי עתק של העברות תקציביות ועודפים בסך 18 מיליארד שקל. בין יו"ר ועדת הכספים משה גפני וח"כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי נפתחה חזית על כספי החטיבה להתיישבות. תקציב החטיבה עומד על 32 מיליון שקל, ומבקשים להעביר לו עודפים של עוד כ-300 מיליון שקל, דבר שיכפיל את תקציב החטיבה פי 10.

 

הוויכוח נסוב סביב דרישת יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי החטיבה להתיישבות תתחיל באופן תקדימי לתקצב גם יישובים חרדיים הנמצאים ביהודה ושומרון ולא רק התנחלויות אחרות. הכוונה למשל לערים קרית ספר ובית"ר עלית שנמצאות מעבר לקו הירוק, אך אינן נהנות מכספי החטיבה להתיישבות. את הדרישה העלה גפני כבר לפני כשבועיים במסגרת דיונים בוועדת החוקה המתקיימים לאישור חוק המסדיר את מעמד החטיבה כשלפי שעה אין לו רוב. הוויכוח כורך גם את חוק החטיבה להתיישבות שמקדם סמוטריץ׳ בוועדת חוקה.

גפני ביקש להסדיר העברת כספים גם ליישובים חרדיים. כעת, משעלתה הבקשה התקציבית בוועדת הכספים, כוחו של גפני גדל. ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ הודיע לפיכך כי יעצור את השתתפותו בדיון הבוקר. "גפני שכח שהוא בקואליציה וממשיך להתנהג כמו איש אופוזיציה. כלל ההעברות כמו גם חוק החטיבה להתיישבות שהוא תוקע, הן נגזרות של הסכמים קואליציוניים שגפני וחבריו מחויבים להם. ההתנהלות שלו לא אחראית ועד שהעניינים לא ייושבו לא יהיו הצבעות על כלום. הבית היהודי לא יהיה ילד הכאפות של הקואליציה ולא נהיה בני ערובה לפטליטיקאי קטן שמחרחר ריב ומדון", דברי סמוטריץ׳.

 

בצלאל סמוטריץ' (מימין) ומשה גפני בצלאל סמוטריץ' (מימין) ומשה גפני צילום: תומריקו, עומר מסינגר

 

הדיונים בוועדת הכספים נתקעו גם על רקע מחלוקת שיש בין גפני לשר החינוך נפתלי בנט בנוגע לקריטריונים שנוסחו מחדש בנוגע לתמיכה באברכים המגיעים ללימודים בישראל מחו"ל. הוועדה מתבקשת לאשר העברה של 1.88 מיליארד שקל מעודפי תקציב משרד החינוך משנת 2014 לשנת 2015.

 

על השולחן ממתינות בקשות בהיקף של 18 מיליארד שקל להעברות תקציביות ועודפים, ומהבוקר מתנהל דיון סוער בוועדת הכספים, כאשר חברי האופוזיציה קוראים שלא לאשר את ההעברות. ואולם הוויכוח האמיתי מתנהל כאמור בתוך הקואליציה. העודפים התקציביים שאמורים לעבור לחטיבה להתיישבות עומדים על 300 מיליון שקל, דבר שיכפיל את תקציבה המקורי פי 10. 80 מליון שקל מתוכם למרחב מרכז שאחראי על יהודה ושומרון.

 

בפתח הדיון הודיע גפני כי בכוונתו להנהיג נוהל חדש לאישור העברות תקציביות ובהם כל העברה תקציבית שתגיע תפרט במה מדובר ומה ההיסטוריה שלה, את ההעברה יסביר לא רק נציג האוצר אלא גם נציג המשרד הממשלתי המבקש את הכסף, ועוד.

 

ח"כ סתיו שפיר אמרה כי "האוצר מביא לאישור הכנסת תקציב שהוא שקר מוחלט ואחרי שהוא עובר, מתחילים לגלגל כספים וכל ישיבה כזו הופכת למסחרה. ברגע שאפשר להעביר כסף בכזו גמישות זו בעיה. כל ישיבת ועדת כספים יכולה להפוך למסחרה על כספי ציבור. השיטה יוצרת עיוות ומעל לכל היא לא חוקית. תקציב המדינה צריך להגיע לכנסת עם כל השינויים המתוכננים. התקציב עודכן בפעם האחרונה יומיים לפני ההצבעה במליאה, בנובמבר. היה אפשר להכניס את 18 מיליארד השקלים לתוך העדכון הזה וזה לא נכנס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x