שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מאגר קטן, נכס גדול: דלק ורציו דורשות מהמדינה להכיר במאגר הגז דולפין כתגלית

שותפויות הגז טוענות שפיתוח המאגר, מהקטנים שהתגלו בארץ, ישולב בפיתוח מאגר לווייתן לקראת סוף העשור. רישיון החיפוש פג אמש והכרזה עליו כתגלית תמנף את ערכו ותמנע את החזרתו למשרד האנרגיה

ליאור גוטמן 10:1215.12.15
שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר ורציומבקשות להכיר במאגר הגז "דולפין" כתגלית רשמית. בדיווח שיצא הבוקר (ב') הן טוענות שפיתוח מאגר דולפין ישולב בפיתוח מאגר לווייתן, כלומר לקראת סוף העשור.

 

מאגר דולפין נחשב לאחד המאגרים הקטנים שהתגלו בישראל, כאשר נפח הגז שיש שם נאמד בפברואר 2012 בכ-2.8 מיליארד מ"ק, כמות ששווה לכארבעה חודשי צריכה בלבד במונחי השוק המקומי. לשם השוואה, מאגר לוויתן מכיל על פי האומדנים כ-620 מיליארד מ"ק של גז טבעי.

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

כמות הגז הקטנה ששוכנת שם אינה מצדיקה פיתוח, וזאת כיוון שהעלויות גבוהות מההכנסות הצפויות ממכירת הגז. למעשה, במסגרת המו"מ על מתווה הגז, בעל השליטה בדלק יצחק תשובה שקל להעביר אותו לידי המדינה או למכור אותו לצד ג' יחד עם מאגרי כריש ותנין , אולם המהלך לא הושלם.

 

אז מאין נולדה הדרישה להכיר במאגר גז קטן וללא תוחלת פיתוח כ"תגלית גז"? רישיון החיפוש שבו שוכן "דולפין", הוא רישיון "חנה" פג אתמול (ב') בחצות. בשל כך, המדינה אמורה לקבל את מאגר הגז חזרה לידיה. דלק קידוחים, אבנר ורציו מודיעות באותה נשימה שהן כבר הגישו בקשה להארכת הרישיון, כאשר תשובה תתקבל רק בסוף דצמבר. עד אז יש כוונה לקטלג את "דולפין" כתגלית גז, ובכך למנף את ערכו בכל פיתוח עתידי (אם וכאשר יתקיים בכלל) וגם למנוע את החזרתו לידי משרד האנרגיה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x