שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו שולח את עו"ד מולכו לקהיר, בלי נציגי משרד האנרגיה וחברת החשמל

מולכו ידון עם גורמי ממשלה בקהיר במציאת פתרון לפסיקת הבוררות שהוכרזה לטובת חברת החשמל נגד חברות הגז המצריות בהיקף של 1.8 מיליארד דולר

ליאור גוטמן 23:2712.12.15
ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לפעול בנחישות לקידום מתווה הגז, הפעם ללא עזרה ממשלתית או מסחרית. בשבוע הקרוב צפוי מקורבו עו"ד יצחק מולכו לצאת לבדו לקהיר שבמצרים כדי לדון עם גורמי ממשלה שם על מציאת פתרון לפסיקת הבוררות שהוכרזה לטובת חברת החשמל בעת האחרונה.

 

לנסיעתו של מולכו לא מצטרפים ככל הנראה מלווים מטעם משרד האנרגיה או חברת החשמל, אף שחברת החשמל הצהירה על כוונתה לנהל מו"מ מול המצרים למציאת פשרה בנושא. תסבוכת הגז המצרית החלה לפני כשבוע וחצי, לאחר שחברת החשמל הודיעה שהיא זכתה בפסק בוררות נגד חברות הגז הלאומיות המצריות על סך 1.8 מיליארד דולר. פסק הבוררות קבע שחברות הגז הלאומיות המצריות יפצו את חברת החשמל בגין אי־אספקת גז מפברואר 2011 ועד היום. כמה שעות לאחר פרסום פסק הבוררות הודיעה ממשלת מצרים שהיא מקפיאה את רכש הגז מישראל.

 

נתניהו נתניהו צילום: עומר מסינגר

ההיכרות של מולכו עם עולם האנרגיה אינה חדשה. בשנים האחרונות שלח אותו נתניהו לכמה משימות בינלאומיות בתחום, ובכלל זה גיבוש פיתוח שדה הגז הפלסטיני (גזה מארין) או ניסיונות למצוא פשרה בנושא חובה של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל (כ־1.5 עד 2 מיליארד שקל). נתניהו יכול להורות על ויתור על החוב לחברת החשמל תחת סעיף 4 א' לחוק רשות החברות הממשלתיות, שמורה לחברה ממשלתית לפעול בניגוד להיגיון עסקי אם יש לכך חשיבות אחרת. מבחינת חברת החשמל לא מדובר בתקדים: זה כשלוש שנים היא נמנעת מניתוק החשמל לרשות הפלסטינית, למרות החוב האדיר כלפיה, מתוך נימוק מדיני־ביטחוני.

ליאור גוטמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x