$
בארץ

רשות החשמל סירבה להכיר לחברת החשמל בחריגות של 780 מיליון שקל

מדובר בחריגות מהתקציב שאושר לעבודות לצמצום מזהמים בתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון. משמעות אי ההכרה בחריגות: חברת החשמל תצטרך לשאת בעצמה בעלות החריגות - ולא תוכל לקבל את הכסף בחזרה דרך תעריף החשמל

ליאור גוטמן 19:2509.12.15

רשות החשמל סירבה להכיר לחברת החשמל בחריגה של 780 מיליון שקל בעלויות הקמת מערכת הסולקנים (פילטרים) שהוצבו בתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ואשקלון - כך עולה מהחלטת רשות החשמל שפורסמה היום (ג') באתר הרשות.

 

חברת החשמל מצידה פרסמה לבורסה הודעה לקונית בדבר "החלטת הרשות לשירותים ציבוריים - חשמל בנושא הכרה בעלויות מתקנים להפחתת פליטות" כאשר היא מיוחסת לשתי יחידות בתחנת הכוח אורות רבין שבחדרה ולשתי יחידות בתחנת הכוח הפחמית רוטנברג באשקלון.

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך צילום: אלעד גרשגורן

  

מה שחברת החשמל לא מספרת הוא שרשות החשמל הכירה לה רק בעלות ההקמה המקורית שאושרה בדירקטוריון חברת החשמל בסוף 2013, והסתכמה ב-5.5 מיליארד שקל. העלות תוצמד לדו"חות חברת החשמל בסעיף הרכוש הקבוע - ותופחת, כך על פי רשות החשמל, לאורך 25 שנה. מאז ההחלטה, חברת החשמל פנתה לרשות החשמל להכיר לה בעלויות עודפות, בעיקר של כוח אדם ותפעול. 

  

לפי רשות החשמל "ביוני 2014 פנתה חברת החשמל לרשות בבקשה להגדיל את ההכרה מעבר לתקציב, על רקע גידול בהשקעות הדרושות לפרויקט. במסגרת זו דיווחה על גידול ראשוני של כ-300 מיליון שקל בתקציב.

 

"באוקטובר 2014 הציגה החברה לרשות החשמל הערכה לחריגה נוספת, כך שהחריגה הכוללת מתקציב 2013 עמדה על כ-780 מיליון שקל במחירים שוטפים (התייקרות של למעלה מ-150% מהגידול הקודם בתוך מספר חודשים). חברת החשמל הוסיפה וציינה בפני הרשות כי להערכתה הגידול בתקציב אינו סופי".

 

כאמור, החריגות לא אושרו. ברשות החשמל עוד לא יודעים לאמוד אם ההכרה בתוספת לרכוש הקבוע תקבל ביטוי בתעריף החשמל, אם בכלל.

 

מערכת הסולקנים של חברת החשמל נועדה לצמצם את היקפי הזיהום שמקורם בשריפת פחם, זאת עד שחברת החשמל תסב את יחידות הייצור הללו לשימוש בגז. ההחלטה על התקנת סולקנים נכפתה על חברת החשמל מצד המשרד להגנת הסביבה, וזאת לאר שיעורי זיהום האוויר שנשמו בסביבת תחנות הכוח הפחמיות.

 

חברת החשמל בתגובה: "אנו רואים חשיבות עליונה בפרוייקט הפחתת הפליטות. מדובר בפרוייקט לאומי - הנדסי מורכב בסדר גודל זהה להקמת המוביל הארצי, שמבוצע בתוך תחנות פעילות. החברה משקיעה משאבים עצומים על מנת לעמוד בלוחות הזמנים, בתקציב ובדרישות המשרד להגנת הסביבה בתנאי חוסר וודאות תחת צווים אישיים. עם זאת, החברה התריעה מראש על חריגות צפויות. החברה נאלצה להתמודד עם שורת אירועים כמו מבצע צוק איתן אשר השפיעו ישירות על הפרויקט. החברה מצפה שרשות החשמל תכיר בהוצאות הפרוייקט במלואן".

 

יו"ר רשות החשמל אורית פרקש-הכהן מסרה כי "מדובר בהחלטה שהתקבלה לאחר פעילות צוות ייעודי שעבד תקופה ארוכה מול החברה על בדיקת העלויות שדרשה החברה. הגידול החריג בעלויות הפרוייקט בסכום עתק, לאחר שאושר על ידי דירקטוריון החברה, איננו ברור דיו ומהווה דוגמא נוספת לצורך בתאגוד חברת החשמל לצורך הגברת השקיפות בה״.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x