$
בארץ

ראש המוסד הבא: יוסי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע במסיבת עיתונאים כי היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן יהיה ראש ארגון הביון ה-12 במספר. כהן יחליף את תמיר פרדו, שכיהן בתפקיד כמעט חמש שנים

ynet 21:1807.12.15

אש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (ב') כי יוסי כהן הוא ראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים החדש. כהן יחליף בתפקיד את תמיר פרדו, שמסיים שירות של כמעט חמש שנים בתפקיד, ויהיה ראש המוסד ה-12 של ארגון הביון הישראלי.

 

כהן, שזכה לכינוי "הדוגמן" בזכות הופעתו הנאה והמוקפדת, משמש כיום כיועץ לביטחון לאומי. הוא התגייס למוסד ב-1982 ועבר קורס קציני איסוף (קצ"א), שבו לומדים הצוערים לגייס ולהפעיל סוכנים. הוא העביר את רוב שירותו באגף "צומת" ויש לו כריזמה רבה, קסם אישי שופע ויכולת לסחוף אנשים. כהן שימש כראש מחלקה חדשנית ופורצת דרך ב"צומת" וזכה בפרס ביטחון ישראל על מבצע שהוביל בעת שמילא את התפקיד. אחר כך היה ראש "צומת" והמשנה לראש המוסד.

 

באוגוסט 2013 מינה אותו נתניהו ליועצו לביטחון לאומי. מאז הפך כהן לאחד מאנשי אמונו הקרובים של נתניהו והוא משמש המוציא והמביא של נושאים חשאיים, כולל במגעים עם ארה"ב בנושא הגרעין. כהן השכיל לשמור על יחסים קרובים עם לשכת ראש הממשלה ועם העומד בראשה, אך הסתכסך עם בכירים בשב"כ ובצה"ל - וגם עם השר היוצא שטייניץ.

 

יוסי כהן יוסי כהן צילום: עומר מסינגר

מועמד נוסף היה רמי (רם) בן-ברק, המשמש כיום שמנכ"ל המשרד לענייני מודיעין ואסטרטגיה. בן-ברק התגייס לסיירת מטכ"ל ב-1977 ונחשב ללוחם מעולה ולקצין מצטיין ולבעל שליטה מופלאה באקדחים. לאחר שחרורו התגייס למוסד ונחת בקורס המאתגר של אגף "קשת" שעוסק במעקבים, בחדירה למבנים ובהשגת חומרים.

 

בן-ברק שירת שנים ארוכות ב"קשת" והיה בן טיפוחיו של ראש האגף לימים , תמיר פרדו. הוא נחשב לאיש אמיץ, מקורי ולמי שפקודיו יילכו אחריו באש ובמים. עם זאת, הוא נחשב עד לאחרונה לחסר ניסיון בנושאי מדיניות ואסטרטגיה.

 

המועמד השלישי היה נ', המשנה הנוכחי של פרדו במוסד. הוא היה קצין מצטיין בצנחנים ושימש במוסד מפקד חוליה ב"קשת". במשך תקופה קצרה היה סגן ראש האגף ושנים ארוכות היה למפקד אגף הטכנולוגיות של המוסד ונחשב למי שקידם את הנושא באופן משמעותי.

 

ראש המוסד החדש יחליף את פרדו, שמונה לתפקיד בסוף שנת 2010 במקומו של מאיר דגן, שעמד 8 שנים בראש הארגון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x