$
בארץ

מחקר: משרד הביטחון ינצל 9 מיליארד שקל מעבר לתקציב שלו

מניתוח ביצוע התקציב של מכון ון ליר עד נובמבר עולה כי המשרד צפוי לחרוג ב-15% מתקציבו, בעוד שבמשרדי החינוך, הבריאות והרווחה לא יצליחו לנצל 4.5 מיליארד מתקציבם

עמרי מילמן 14:0207.12.15

במשרדים החברתיים יהיה תת ביצוע של 4.5 מיליארד שקל ובמשרד הביטחון ביצוע יתר של 9.15 מיליארד שקל. כך לפי ניתוח ביצוע התקציב עד לחודש נובמבר של התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים.

 

מהניתוח עוד עולה כי ההוצאות של הממשלה יהיו נמוכות באחוז אחד בלבד יחסית לממוצע של 15 השנים האחרונות עד חודש נובמבר, "תוך חלוקה לא שוויונית: הוצאות גבוהות במשרדי הביטחון ובמשרדים הכלכליים, והוצאה נמוכה במשרדים החברתיים והמנהליים". עוד מעריכים בוון ליר כי הגירעון בסוף השנה יהיה נמוך רק במקצת מזה שאושר עם התקציב- 2.9%. זאת למרות שאתמול (א') פורסם כי הגירעון נכון לחודש נומבר עומד על 2% בלבד, טרם אושר התקציב. זאת מכיוון שהוצאות המשרדים צפויות לגדול בחודש הקרוב.

 

טנק צה"ל. חריגה של מעל 9 מיליארד שקל בתקציב הביטחון טנק צה"ל. חריגה של מעל 9 מיליארד שקל בתקציב הביטחון צילום: אי פי איי

 

על פי חוקרי ון ליר, אם העונתיות של השנים הקודמות תישמר, במשרדים המנהליים (כמו האוצר, ראש הממשלה, החוץ והמשפטים), צפוי תת ביצוע של 2.8 מיליארד שקל בסוף השנה, ובמשרדים החברתיים (כמו החינוך, בריאות ורווחה) צפוי תת ביצוע של 4.5 מיליארד שקל. לעומת זאת, קיים צפי לביצוע יתר במשרדים הכלכליים (כמו משרד הכלכלה, התיירות או התקשורת) ברמה של 5.6%, שהם חריגה של 1.3 מיליארדי שקל; זאת לצד צפי לביצוע יתר במשרד הביטחון ברמה של 15.3%, שהם כ-9.15 מיליארדי ששקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x