$
בארץ

שותפויות הגז מודות: עסקאות היצוא של הגז למצרים תלויות באישור קהיר

דלק קידוחים, אבנר, דור וישראמקו פרסמו הבוקר הבהרה כי הן אינן צד למהומה בעקבות הקפאת המגעים של מצרים לרכישת גז מישראל, לאחר שנפסק כי עליה לשלם לחברת החשמל 1.76 מיליארד שקל. עם זאת, שותפויות הגז רמזו כי בלי אישור מצרי רשמי, אף מכסת גז לא תוכל לעבור מישראל למצרים

ליאור גוטמן 10:2307.12.15

שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר, דור וישראמקו מפרסמות הבוקר (ב') הבהרה שהם אינן צד למהומה שהתעוררה אתמול בין חברת החשמל לחברות הגז המצריות. "השותפות ויתר שותפיה בפרויקטים השונים בישראל אינם צד להליך הבוררות עם חברות הגז הלאומיות המצריות", אומרים שם, ומחדדים שהם עדיין "מקדמים משאים ומתנים, בשלבים שונים, לייצוא גז טבעי למדינות שכנות ובהן מצרים. המשאים ומתנים כאמור אינם מתנהלים אל מול חברות הגז הלאומיות המצריות אלא מול חברות מסחריות. השותפות ושותפיה בפרויקט לווייתן ובפרויקט תמר נמצאים בקשר שוטף עם חברות אלה וממשיכים במשאים ומתנים האמורים כמתוכנן".

עם זאת, דלק קידוחים ואבנר מעידות באותה נשימה ש"הצדדים ימשיכו לפעול מול הרשויות המוסמכות בממשלות ישראל ומצרים לקבלת כל האישורים הדרושים בקשר עם העסקאות לאספקת גז מישראל למצרים", או במילים אחרות שבלי אישור מצרי רשמי, אף מכסת גז לא תוכל לעבור מישראל למצרים.

 

פיצוץ צינור הגז באל עריש ב-2011 פיצוץ צינור הגז באל עריש ב-2011 צילום: אי פי איי

 

הפרסום של שותפויות הגז מגיע לאחר ששר הנפט המצרי הורה אתמול (א) להקפיא מגעים לייבוא גז, זאת לאחר שפסק בוררות בינלאומי קבע שחברות הגז המצריות תשלמנה פיצוי של כ-1.8 מיליארד שקל לחברת החשמל הישראלית בדין אי אספקת גז מפברואר 2011 ואילך, הוא המועד בו צנרת הגז המצרית ניזוקה בסדרת אירועי חבלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x