$
בארץ

חברת החשמל תפוצה ב-1.76 מיליארד דולר בגין פיצוץ צינור הגז המצרי

מי שאמור לפצות את חברת החשמל הן חברות החשמל המצריות EGAS ו-EGPC. התשלום יועבר במנגנון שייקבע בעתיד תוך כדי קיזוז ההוצאות המשפטיות שנרשמו ב-4 השנים האחרונות

ליאור גוטמן 10:3206.12.15

פסק בוררות בינלאומי קבע שלשום (ו') כי חברת החשמל תקבל פיצוי ע"ס 1.76 מיליארד דולר בגין פיצוץ צינור הגז המצרי בתחילת 2011.  

 

 

החברות שאמורות לפצות את חברת החשמל הן חברות החשמל המצריות EGAS ו-EGPC. התשלום יועבר במנגנון שייקבע בעתיד תוך כדי קיזוז ההוצאות המשפטיות שנרשמו ב-4 השנים האחרונות. פסק הבוררות ניתן בלשכת המסחר הבינלאומית (ICC) בפני צוות של 3 שופטים ובדלתיים סגורות.

 

 


 

בין 2008 ל-2011 סיפקה מצרים גז לחברת החשמל הישראלית באמצעות הצינור שהוקם בזמנו על ידי חברת EMG, שם החזיק יוסי מימן כ-21% באמצעות אמפל ומרחב.

 

בתחילת 2011 אירעה הפיכה במצרים והפטרון של הסכם הגז, הנשיא לשעבר חוסני מובארק, הודח מתפקידו מה שהוביל לסדרת פיצוצים שחיבלה בצנרת והפסיקה את זרימת הגז לישראל. עד רגע הפיצוץ סיפקו המצרים כ-40% מהביקוש המקומי לגז והיוו למעשה את התחרות היחידה לדלק ונובל אנרג'י, שסיפקו אז גז טבעי ממאגר "ים תטיס".

 

פיצוץ צינור הגז במצרים פיצוץ צינור הגז במצרים צילום: רויטרס

 

באפריל 2012 הודיעו המצרים על ביטול ההסכם בצורה חד-צדדית, מה שהוביל להגשת שתי עתירות למוסד לבוררות. הראשונה, שנאמדה אז בהיקף של 4.7 מיליארד דולר, הוגשה ב־2013 ע"י חברת החשמל הישראלית נגד EMG ונגד חברת הגז הלאומית המצרית (EGAS) על הפרת הסכם ועל אי־אספקת אנרגיה.

 

יצוין שחברות הגז המצריות, החזיקו עד אז כ-10% ב-EMG והיו אחראים על האבטחה של הצנרת. במקביל, אמפל (שפשטה מאז את הרגל) ובעלי המניות ב־EMG תבעו כ-8 מיליארד דולר, מאותן סיבות של חברת החשמל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x