$
בארץ

אלפים הפגינו נגד מתווה הגז ברחבי הארץ

ההפגנה המרכזית נערכה בתל אביב; בקיסריה, עשרות בני אדם הפגינו מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו, והניפו שלטים בהם נכתב "לא תגנוב"

הדס גליקו וזוהר שחר לוי 23:4805.12.15
המאבק נגד אישור מתווה הגז נמשך: אלפים הפגינו הערב ברחבי הארץ, בין השאר בתל אביב ובקיסריה, זאת לפני עדותו הצפויה השבוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועדת הכלכלה לקראת אישור המתווה.

  

אורלי בר לב, ממנהיגות המאבק, התייחסה בדברים שנשאה בהפגנה בתל אביב  לדיונים שנערכו השבוע בוועדת הכלכלה לקראת אישור סעיף 52 לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים. לדבריה, "סיפרו לנו אגדות על נכסים אסטרטגים ואיך עוד רגע יהיה כאן מזרח תיכון חדש של שלום גז כלכלי; ראינו בוועדת הכלכלה שמדובר לכל היותר במשאלות, אולי הזדמנויות, אבל לא משהו שמצדיק עקיפה של הממונה על ההגבלים העסקיים".

  

בר לב מתחה ביקורת על התכווצות ההערכות להכנסות המדינה ממתווה הגז - מ-600 מיליארד שקל לפני כמה חודשים, להערכה שסיפקה השבוע נגידת בנק ישראל קרנית פלוג לפיה היקף ההכנסות יעמוד על 70 מיליארד דולר.

  

 

מפגינים בתל אביב מפגינים בתל אביב צילום: ענר גרין

 

מפגינים בתל אביב מפגינים בתל אביב צילום: ענר גרין

 

עילי אברמוביץ פעיל מגמה ירוקה ארגון שלוקח חלק פעיל במאבק אמר: "נבחרי הציבור שכחו את האינטרסים של העם ורואים רק את האינטרסים של ההון. גז זול הוא האינטרס שלנו והוא לא צריך לעלות יותר מ-3 דולרים ליחידת אנרגיה".

 

עוד אמר אברמוביץ כי "שמירת הגז גם בשביל הילדים שלנו היא האינטרס שלנו ולא שלהם; הם ממהרים לייצא כמה שיותר בשביל רווחים מהירים בזמן שאנחנו ננשום אוויר מלוכלך". הוא קרא לעצור את יצוא הגז לטובת הרחבת השימוש בגז בתעשייה, בתחבורה ובחשמל.

 

על אישורי ההפגנה בתל אביב חתומים הפעם אב ובנו, אהוד שפיץ ויוחאי בנימין שהם צאצאים למשפחתו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל.  

על כן ההפגנות הערב הן תחת הסיסמה: "אם תרצו, המתווה הוא אגדה". לקראת ההפגנה אמר שפיץ: "כדור חמישי למשפחתו של חוזה המדינה, אני מלא גאווה על ההזמנה לחתום על אישור ההפגנה שדורשת עצמאות אנרגטית למדינת ישראל. אם תרצו, המתווה יהפוך ממציאות לאגדה".

 

בנו, בנימין, פעיל במאבק הגז הוסיף: "אני חושב שאנחנו צריכים לקחת דוגמא מהרצל, שראה את מדינת ישראל מופת לאומות הולם בדאגה לאזרחיה שווי הזכויות, ולא ככזאת שהנכסים של אזרחיה ניתנים במתנה לטייקונים תאבי הבצע בשיטות הון-שלטון".

 

אהוד שפיץ ויוחאי בנימין אהוד שפיץ ויוחאי בנימין

 

פרט לתל אביב, התקיימו הפגנות גם במודיעין, קריית שמונה, ערד, נהריה ועוד; בקיסריה, עשרות בני אדם הפגינו מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו , והניפו שלטים בהם נכתב "לא תגנוב".

 

כאמור, ההפגנות הערב נערכו על רקע הופעתו הצפויה השבוע, ביום ג', של בנימין נתניהו בוועדת הכלכלה לקראת אישור מתווה הגז.

 

ממטה המאבק נגד המתווה נמסר: "לקראת השבוע הבא שבו יעיד רה"מ בוועדת הכלכלה כשר הכלכלה הזמני על הסיבות לשימוש השקרי של עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים מסיבה 'ביטחונית', לצורך אישור המתווה, אנו קוראים לאזרחי ישראל לצאת איתנו ולדרוש עצמאות אנרגטית לישראל, ולא להפקרתה לידי טייקוני הגז". 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x