$
בארץ

המשימות שממתינות לנח הקר: תעריפי הולכת החשמל והפנסיה לעובדים

נח הקר מונה על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ לתפקיד יו"ר רשות החשמל אף שאין לו כל רקע בתחום; ל"כלכליסט" נודע שקודם לכן הוצע לו תפקיד הממונה על השכר

ליאור גוטמן 11:2403.12.15

שר האנרגיה יובל שטייניץ מינה את נח הקר ליו"ר רשות החשמל החדשה. הקר (34) מכהן כיום כסגן הממונה על התקציבים באוצר והאחראי על ענייני ביטחון. הוא היה אחראי לגיבוש ההסכם האחרון מול משרד הביטחון, שפרטיו טרם נחשפו במלואם, מה שהביא לביקורת עליו מצד הממונה על השכר קובי אמסלם.

 

אחת המשימות החשובות שלו בתפקיד החדש תהיה ללוות את גיבוש מדיניות השינוי המבני במשק החשמל. הוא יהיה אחראי על הסרת מכשולים לשילוב יצרנים פרטיים, על ביצוע בקרה ופיקוח על יישום תוכנית הפיתוח של חברת החשמל ושל יצרנים פרטיים, על פיקוח, בקרה ואכיפה ליישום תקנות הבטיחות ולקביעת תעריפי החשמל במשק. שכרו של הקר יהיה כשל מנכ"ל משרד ממשלתי - כ־35 אלף שקל בחודש.

 

שטייניץ. מינה את הקר לתפקיד שטייניץ. מינה את הקר לתפקיד צילום: נמרוד גליקמן

 

הקר עצמו חסר ידע בתחום החשמל או בתחנות הכוח. הקשר היחיד שלו לעולם האנרגיה היה בעבר כשטיפל בתחום המים, כאשר הפעם הוא יצטרך לרוץ בין הטיפות של הפוליטיקאים, יצרני החשמל הפרטיים, חברת החשמל וועד העובדים המיליטנטי שלו. שני המוקשים הכי גדולים שהוא יתקל בהם כבר בעוד כמה חודשים הוא עדכון של תעריפי הולכת החשמל, שלא זזו מאז 2002 וגרמו לחברת החשמל נזק של כמיליארד שקל בשנה, כסף שהיה חסר בהשקעות בתשתית ההולכה. לאחר שנה בה תעריפי החשמל ירדו בכ-17%, הקר יצטרך להסביר לציבור למה, אם בכלל, תעריף החשמל עולה בחזרה.

 

המוקש השני הוא הכרה בעלויות הפנסיה של חברת החשמל. גם אלו אמורות לקבל עדכון תעריפי, כאשר הפעם לא מדובר בתשתית שהוזנחה במשך שנים אלא במשכורות מופרזות, יש יאמרו מופרעות, של אחד המגזרים הכי חזקים במשק.

 

הכוונה להקים רשות חשמל חדשה אינה חדשה, וכבר בממשלה הקודמת היו טיוטות שונות ששולבו בחוקי ההסדרים בדבר הקמתה. המהלך בוטל בלחץ שר האנרגיה הקודם סילבן שלום, ובסיבוב הנוכחי נולד מחדש בתמיכתו של משרד האוצר, שהוביל את החוק שהביא לאיחוד הרשות הישנה עם מינהל החשמל.

 

הרשות והיו"ר שלה יהיו כפופים לשר האנרגיה, פרט לקביעת התעריפים שלכאורה נשארה עצמאית אבל מחויבת להוראות שר האנרגיה בכל הקשור לפיתוח משק החשמל. הרשות אמורה להתחיל ולעבוד כבר בינואר, והקמתה תביא לסיום עבודתה של יו"ר הרשות הנוכחית אורית פרקש־הכהן ומנהל מנהל החשמל יהודה ניב.

 

באוצר הציעו להקר את תפקיד הממונה על השכר

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ הודיע אתמול כי החליט למנות את נח הקר לתפקיד יו"ר מליאת רשות החשמל החדשה, אך ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שההחלטה נפלה עוד בתחילת השבוע. במשרד האוצר ביקשו להמתין עם ההכרזה כמה ימים והציעו להקר את תפקיד הממונה על השכר, ובלבד שיישאר באוצר.

 

הקר היה אחד משני המועמדים הסופיים לתפקיד, לצד מוריס דורפמן, סגן מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות בהווה וסגן המועצה הלאומית לכלכלה עד לפני כחודש.

 

פרט לתפקיד הממונה על השכר שקלו במשרד האוצר להציע להקר תפקיד בכיר ברשות החברות הממשלתיות, אך בדיקה העלתה כי הוא מעוניין לעזוב את האוצר, בייחוד בגלל ניסיונותיו של אגף התקציבים להכפיף אליו את אגף הממונה על השכר.  

 

נח הקר (34)

תפקיד אחרון: סגן הממונה על התקציבים באוצר ואחראי לענייני ביטחון

השכלה: תואר שני במדע המדינה מהמכללה לביטחון לאומי

תפקידים קודמים: עובד באגף התקציבים זה 8 שנים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x