בארץ

"ככל שהעסקים קטנים יותר, כך הריבית שהם משלמים גבוהה יותר"

כך טוענת ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל בכנס המוסדיים באילת. בודו-טרכטנברג: "הריבית הגבוהה של העסקים הקטנים - למרות שהרווחיות שלהם גבוהה מאשר שאר סוגי האשראי במשק"

כלכליסט 14:0902.12.15

"ככל שהעסקים קטנים יותר, כך הריבית שהם משלמים גבוהה יותר", כך טוענת ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל בכנס המוסדיים באילת - המערכת הפיננסית בישראל, לאן?

 

בודו-טרכטנברג הוסיפה: "הרווחיות בארבע השנים האחרונות במגזרי משקי הבית והעסקים הקטנים הייתה גבוהה מאשר בשאר סוגי האשראי. גם אם ניקח בחשבון שמדובר בתקופה שבה מחזור העסקים היה בחלק העולה שלו, ושלירידת המחזור תהיה השפעה שלילית על נתוני הרווחיות, ישנן סיבות טובות להניח שחלק מהתמחור משקף כח שוק של המלווים".

 

באשר לסוגיית התחרות, אמרה בודו-טרכטנברג כי "אין לנו את כל הנתונים הנדרשים לבצע הערכה מושלמת של המצב, אולם ישנם מדדים המראים שריכוזיות המערכת הבנקאית גבוהה יחסית בהשוואה בינלאומית. בתחום האשראי הקמעונאי בולטת הדומיננטיות של המערכת הבנקאית, ובפרט של הבנקים הגדולים. זה היה המצב מאז ומתמיד, אולם בתקופה האחרונה בנקים מפחיתים את חשיפתם לאשראי לתאגידים גדולים ומגדילים את יתרת האשראי הקמעונאי, ואכן, בעשור האחרון, קצב הגידול של האשראי הקמעונאי, כולל האשראי לדיור, היה הגבוה מבין כל סוגי האשראי".

 

 

נדין בודו טרכטנברג נדין בודו טרכטנברג צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x