$
בארץ

סוף למאבק: כיל תוכל לכרות פוספטים בסמוך לערד

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה לכיל לכרות פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל בסמוך לערד למרות החשש מהתגברות התמותה מסרטן

מיקי פלד 11:2601.12.15

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה לפני שעה קלה לחברת כיל לכרות פוספטים בשדה בריר שסמוך לערד. בכך נראה שתם מאבק של שנים ארוכות של תושבי ערד, כספייה והפזורה הבדואית באיזור במטרה לאסור את הכרייה מחשש לפגיעה חמורה בבריאותם.

 

 

שדה בריר שדה בריר צילום: חיים הורנשטיין

 

הכרייה אושרה כפיילוט למשך שנה למרות התנגדותו של משרד הבריאות ותוך תמיכה של המשרד להגנת הסביבה. רובם של משרדי הממשלה שהשתתפו בישיבת המועצה תמכו באישור הכרייה ועתה האישור יעבור לעדכון מסמך מדיניות האנרגיה הכללי (תמא 14ג) ולאחר מכן לתכנון מפורט יותר בוועדה המחוזית דרום. כך שנראה שאם לא יקרה משהו מיוחד ולא צפוי כמו התערבות בג"ץ בהחלטה, סלולה הדרך לכיל לכרות במקום.

 

בשדה בריר נמצאים פוספטים בשווי מוערך של 60 מיליארד שקל שהחברה הנכדה של כיל, רותם אמפרט, שאמורה להתחיל לכרות בשנים הקרובות לאחר שייגמרו המחצבים באיזור הכרייה הנוכחי במישור רותם. מבחינת רותם אמפרט מדובר בחבל הצלה, שכן אם לא זה החברה היתה צפויה להיסגר, לפחות על פי הצהרות כיל. במשרד להגנת הסביבה טענו כי אין בכרייה חריגה מתקני זיהום האוויר בהתאם לחוק אוויר נקי, אם כי אין ספק שהאישור יוסיף לתחלואה בערד וסביבותיה, ובערד לבדה אדם אחד נוסף צפוי למות כל 8-9 שנים מסיבוכי מחלות ריאה כתוצאה מהכרייה.

 

המועצה החליטה כי הכרייה לא מוסיפה סיכון מעבר לזה של בניית כבישים, אך הוסיפה כי בתוכנית המפורטת ייעשה גם תסקיר סביבתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x