שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הכרייה בשדה בריר מתקרבת לרגע ההכרעה

אם לא תתרחש שוב דחייה, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה צפויה לאשר היום לכיל כרייה סמוך לערד. אף שלתוכנית יש עוד משוכה לעבור, מדובר בחדשות חיוביות לכיל שמפצות אותה על מיסוי היתר של ששינסקי 2

מיקי פלד 08:1201.12.15

בפעם השלישית ב־12 החודשים האחרונים תדון הבוקר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בשאלה אם לאשר לכיל לכרות פוספטים באזור שדה בריר, שסמוך לערד וכסייפה. אם תאושר הכרייה, יעבור הדיון בנושא לתכנון מפורט יותר בוועדה מחוזית דרום.

 

בשדה בריר, או שדה זוהר בשמו המקצועי, נמצאים פוספטים בשווי מוערך של כ־2.1 מיליארד שקל בשנה ב־30 השנים הקרובות, ומי שאמורה לכרות אותם היא החברה־הנכדה של כיל, רותם אמפרט. בכיל אומרים כי אם לא יינתן להם אישור כרייה, משמעות ההחלטה היא כי רותם אמפרט תיסגר בשנים הקרובות לאחר שייגמרו המחצבים הנוכחיים במישור רותם. מנגד, תושבי ערד מתנגדים לכרייה מחשש לסיכון בריאותם. אם תאושר, מדובר בפיצוי יפה לכיל על מיסוי היתר של ששינסקי 2.

 

רוב המועצה בעד אישור הכרייה לכיל

 

ההכרעה בנוגע לשדה בריר היא רגישה ביותר, שכן במרכזה עומדת ההתלבטות אם להסתכן בפגיעה בבריאותם של תושבי ערד וכסייפה או לאסור על הכרייה ולסכן את פרנסתם של מאות עובדי רותם אמפרט ומאות נוספים של עסקים המספקים שירותים לחברה. אותה רגישות היא זו שמנעה שוב ושוב את ההכרעה לגבי עתיד התוכנית ועתה מי שיצטרך לקבל את ההחלטה האם להעלות את התוכנית להצבעה הוא ראש מטה הדיור במשרד האוצר שמשמש גם כראש המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אביגדור יצחקי. מכיוון שלאישור התוכנית נראה שיש רוב די ברור בקרב חברי המועצה, בוודאי בקרב משרדי הממשלה שלהם נציגים בה, העלאת התוכנית להצבעה היום פירושה ככל הנראה גם אישורה. נראה שכחלון לא מתכוון להתערב בהכרעה של יצחקי לכאן או לכאן, והוא נותן לו חופש פעולה בנושא. באוצר עצמו קיים רצון לאשר את הכרייה ובעבר תמך המשרד בתוכנית.

 

כרגע עומדת על הפרק האפשרות לערוך פיילוט של הכרייה כדי לאמוד נזקים אפשריים. לכאורה זו פשרה סבירה, אך מומחה אמריקאי ששכר משרד הבריאות קבע בדו"ח מיוחד שפורסם אשתקד כי אין טעם לערוך את הפיילוט מאחר שהוא לא יאמוד בצורה סבירה את הנזק הסביבתי שייגרם בכרייה מלאה. על פי אותו מומחה, פרופ' ג'ונתן סאמט, רק בערד הכרייה צפויה להגדיל את התמותה באדם נוסף בכל שמונה או תשע שנים.

 

 צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן

 

האם הכרייה בשדה בריר תואמת את חוק אוויר נקי?

במוקד הוויכוח נמצאים שני משרדי ממשלה. מצד אחד המשרד להגנת הסביבה, שטוען כי תוכנית הכרייה בשדה בריר עומדת בתקנות חוק אוויר נקי, ומצד שני משרד הבריאות, שטוען כי היא תשחרר לאוויר חלקיקים מזהמים שעשויים לגרום לתמותה מסרטן בערד וסביבותיה. ליתר דיוק, הוויכוח הוא על עצם הפרשנות הנכונה לחוק אוויר נקי, או במילים אחרות על השאלה מהי רמת זיהום האוויר שבה מדובר בגורם למחלות ריאה, סרטן ומוות.

 

על פי המשרד להגנת הסביבה הכרייה תגרום לתוספת של חלקיקים נשימים בשיעור של 0.2 מיקרוגרם למטר מעוקב. לשאלת "כלכליסט" אמרו במשרד כי "לצורך השוואה, תרומה של כביש עירוני ראשי או מתקן ייצור אנרגיה קטן היא בשיעור שבין 0.3–2.67 מיקרוגרם למטר מעוקב", ולכן הכרייה תואמת את הוראות חוק אוויר נקי.

 

עוד הוסיפו במשרד כי גם עם התוספת המדוברת של זיהום, הוא לא יעלה מעבר לתקן של 25 מיקרוגרם למטר מעוקב בממוצע לשנה וכי תישמר להם האפשרות להפסיק את העבודות במקרים של סופות אבק או אירועים חריגים.

 

בכיר במשרד אמר ל"כלכליסט" כי "המשרד לא יהיה דון קישוט ויתנגד לסלילת כבישים חדשים, שכונות חדשות או מפעלים חדשים רק כי זה גורם לזיהום, אלא המטרה היא להגביל את הזיהום ככל האפשר".

 

ואולם, במשרד לא ענו לשאלה היכן בדיוק יימדד אותו שיעור קטן של חלקיקים, אם ממרכז ערד, מהשכונות הדרום־מזרחיות שקרובות יותר לאזור הכרייה, או מאזור התעשייה שנמצא בצד הדרום־מערבי של העיר. מאחר שהמרחק בין מרכז העיר לשכונות הקרובות למכרה הוא יותר מקילומטר בקו אווירי, ייתכן ששיעור הזיהום בשכונות יהיה גבוה הרבה יותר.

 

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

אחת הסיבות לתמיכה של המשרד להגנת הסביבה, כמו גם נציג הארגונים הירוקים במועצה, בתוכנית לכרייה בשדה בריר היא החשש מהחלופה שכריית פוספטים תהיה באזור שמורת הטבע של הר נשפה, שנחשבת לבעלת טבע ייחודי בדרום הארץ.

 

בעוד משרדי הממשלה מתווכחים ביניהם, כיל שומרת על פרופיל תקשורתי נמוך. עד לאחרונה הפעילה החברה לחצים אדירים לאישור הכרייה, לרבות בסיורים מיוחדים לאזור ופרסומות. אפילו אנשי הוועד שתיכננו הפגנה מול ישיבת המועצה היום נמלכו בדעתם והחליטו שרק אם תושבי ערד יפגינו נגד אישור הכרייה הם יפגינו בעדה.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "המשרד ממליץ לאשר בשלב ראשון פיילוט לכרייה בשדה בריר. התמיכה בפיילוט מותנית ביישום אמצעים למניעת פליטות חלקיקים מהכרייה, וכן בהצבה של תחנות למדידת חלקיקים שיבטיחו כי בריאות תושבי ערד לא תיפגע".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x