$
בארץ

המבקר לנתניהו: כשל חמור בקידום חוק החטיבה להתיישבות

ברקע למכתב: ועדת מנכ"לים שמונתה כדי לבחון את נושא הסדרת החטיבה טרם סיימה את עבודתה, והמשך קידום החוק לביטול הצורך בהתקשרות במכרזים בינה ובין הממשלה

רוני זינגר 19:4230.11.15

"כשל חמור בסדרי משילות", כך מכנה מבקר המדינה יוסף שפירא את קידום החוק להסדרת מעמד החטיבה להתיישבות שנידון בימים אלה בכנסת. במכתב שהעביר מבקר המדינה לראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שטח בפניו את מורת הרוח שלו בנוגע לקידום הצעת החוק, זאת בזמן שוועדת מנכ"לים שמונתה כדי לבחון את נושא הסדרת החטיבה להתיישבות טרם סיימה את עבודתה.

 

 

 

מחר (ג') בבוקר תחל ועדת חוק חוקה ומשפט, בראשה עומד ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, בהכנתה לקריאה שניה ושלישית של הצעת החוק שהגיש חברו למפלגה, בצלאל סמוטריץ'. הצעת החוק אושרה בשבוע שעבר בקריאה ראשונה וזאת במסגרת הסכמים קואלציוניים שהושגו בעניין.

 

 

ח"כ סמוטריץ' ח"כ סמוטריץ' צילום: עומר מסינגר

 

לפני כמעט שנה פירסמה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר חוות דעת קשה בנוגע להתנהלות החטיבה להתיישבות אשר אינה זוכה לשקיפות ותנועות הכספים כמו גם פעילותה אינה מוסדרת ואינה גלויה. כך מועברים כספים רבים, כפי שעלה בשורה של תחקירים ופרסומים, להתנחלויות ולעמותות המזוהות לכאורה לבית היהודי.

 

במכתבו כותב המבקר כי העביר בתחיל נובמבר טיוטת דו"ח ביקורת שערך בנושא לעיונו של שר החקלאות אורי אריאל ובה ממצאים בעייתיים הנוגעים לחלוקת תמיכות לגרעינים עירוניים - כפי שכבר נחשף מדובר בגרעינים המזוהים עם המפלגה במקומות כמו רמת אביב למשל. עוד כתב המבקר כי טיוטת הדו"ח מעלה כי "מקורבים פוליטיים של השר אריאל היו מעורבים בקביעת אמות המידה ובאופן הקצאת התקציבים".

 

המבקר מציין את חוות הדעת של זילבר שקבעה כי יש לעצור לאלתר את התנהלות החטיבה כפי שפעלה עד כה בכל הנוגע לחלוקת התמיכות וקבעה כי יש להתקשר באמצעות מכרזים עם הגופים העובדים עמה. כאמור בהמשך לחוות הדעת הוקדמה ועדת המנכ"לים שטרם סיימה את עבודתה ועליה לגבש הצעת מחליטים לאישור הממשלה בהתאם לחוות הדעת. למרות זאת, מקדמת הכנסת בימים אלה את החוק של סמוטריץ' להסדרת מעמד החטיבה ובו בין היתר ביטול הצורך בהתקשרות בדרך של מכרזים בין הממשלה לחטיבה. לאור קידום הצעת החוק בכנסת הוציא גם היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת המתנגדת לקידום החוק אך זה קודם למרות זאת.

 

 

 

לפיכך כותב המבקר כי "השתלשלות האירועים בנושא זה מעידה על חשש לכשל שילטוני חמור בסדרי משילות", אך המבקר נמנע מלייעץ או להורות לראש הממשלה מה לעשות וכותב כי הוא "מוצא לנכון, להפנות את תשומת לבו של ראש הממשלה לנושא בטרם יאושר החוק בקריאה שניה ושלישית.

 

יו"ר ועדת חוקה סלומינסקי מסר כי בכוונתו להמשיך ולקיים את הדיון שנקבע למחר בנושא כסדרו.

 

שפיר: "מברכת על העמדה הנחרצת"; סמוטריץ': "התערבות חמורה של המבקר"

 

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) מסרה בתגובה למכתב המבקר כי "החטיבה להתישבות מנצלת כבר שנים את מעמדה הבלתי מוסבר כדי להעביר את כספי המסים של אזרחי ישראל ליעדים פוליטיים נסתרים במקום לדאוג לפריפריה. הפניתי למבקר המדינה את החומרים שחשפנו על העברות הכספים החשודות שעשתה החטיבה, ואני מברכת על העמדה הנחרצת שפירסם מול הצעת החוק המושחתת של סמוטריץ'. בבית היהודי טענו נגדי לא פעם כי מדובר השמצות חסרות בסיס למרות הבסיס העובדתי המוצק שהצגתי בפניהם פעם אחר פעם. זוהי ראיה נוספת לכך שמאחורי הסיסמאות החגיגיות והדיבור הבלתי פוסק על ערכים נמצאת מפלגה סקטוריאלית שלא מתעניינת לא בחברה הישראלית ולא בפריפריה אלא רק בהתנחלויות ובמאכערים המפלגתיים המקורבים לצלחת".

 

סמוטריץ' כתב בתגובה למכתב מבקר המדינה כי "על פניו מדובר בהתערבות חמורה של מבקר המדינה בהליכי חקיקה של הכנסת. הכנסת כידוע אינה גורם מבוקר והשגת גבולה על ידי המבקר בצורה כה גסה היא פגיעה קשה בהליך הדמוקרטי. חזקה על מבקר המדינה שהוא יודע היטב שבשלב הזה של החוק, לאחר הקריאה הראשונה, הוא כבר אינו קשור לממשלה ומנוהל אך ורק במגרש של הכנסת ועל כן פנייתו לרה"מ וליועץ המשפטי לממשלה הנה חסרת משמעות למעט ניסיון לפגוע בעבודתה ובעצמאותה של הכנסת. גם לגופם של דברים לא הוסיף המבקר כבוד ותדמית מקצועית לעצמו. הצעת החוק שלי מודעת אכן לקשיים המשפטיים עליהם הצביעה עו"ד זילבר ומתוך מודעות להם מבקשת לתקן אותם ולהסמיך את החטיבה להתיישבות להמשיך בפעילותה בחוק. זה תפקידה וזו סמכותה של הכנסת כריבון ומשום כך דבריו של המבקר אינם מעלים ואינם מורידים. אני קורא לחבריי בכנסת ובממשלה לדחות בשתי ידיים את הניסיון הפסול הזה ולשמור על עצמאותה של הכנסת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x