בארץ

רכבת ישראל חזרה לבצע עבודות בשבת לאחר פרישת דרעי ממשרד הכלכלה

שר הכלכלה לשעבר סירב לאשר לרכבת לעבוד בשבת, אך אחרי פרישתו מהתפקיד ראש הממשלה הפך את הההחלטה וחתם לרכבת על היתר לביצוע העבודות

ליאור גוטמן 22:5728.11.15

רכבת ישראל חזרה לבצע עבודות תחזוקה בשבת, זאת באישורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך עולה מדו"חות הרכבת לרבעון השלישי של 2015, שפורסמו ביום חמישי האחרון.

 

עיון בדו"חות מעלה ששר הכלכלה לשעבר אריה דרעי סירב לאשר לרכבת לעבוד בשבת גם אם מדובר בעבודות שלא קשורות במכירת כרטיסים. עם זאת, ברכבת אומרים כי "ביום 5 בנובמבר 2015 הודיעה המדינה לבג"ץ שלנוכח התפטרותו של שר הכלכלה הורה מ"מ שר הכלכלה (כלומר בנימין נתניהו - ל"ג) לפעול בהתאם למדיניות שהייתה נהוגה עד כה".  

במילים אחרות, שר הכלכלה אריה דרעי לא נתן לרכבת לעבוד בשבת בנושאי תחזוקה, אבל שר הכלכלה (נכון לעכשיו) בנימין נתניהו הפך את ההחלטה וחתם לרכבת על היתר לביצוע עבודות, מה שהחזיר את המצב לקדמותו.

 

דרעי ונתניהו. הראשון אסר, השני התיר דרעי ונתניהו. הראשון אסר, השני התיר צילום: אלכס קולומויסקי

 

עיון בנתוני הרכבת מעלה שהרבעון השלישי החל בצורה מעודדת יחסית עם עלייה של 2.6% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל אשתקד, שהסתכמו בכ-557.7 מיליון שקל. לרוע מזלה של הרכבת, עלות המכירות צמחה בכ-8% והסתכמה ב-516 מיליון שקל, כאשר הגידול נבע מזינוק של 19 מיליון שקל בהוצאות השכר, פועל יוצא של ההסכם הקיבוצי החדש, ועלייה של 20 מיליון שקל בהוצאות התפעול של הקרונות והקטרים.

 

כך יצא שהרווח הגולמי של רכבת ישראל לרבעון השלישי של השנה הסתכם בכ-41.6 מיליון שקל, ירידה של 36% לעומת אשתקד, ואילו הרווח התפעולי הסתכם ב-8.17 מיליון שקל בלבד, זאת לעומת רווח תפעולי של 31.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, צניחה של 73%.

 

הנתונים השפיעו גם על השורה התחתונה - הרכבת סיימה את הרבעון השלישי של 2015 עם רווח נקי של 7.5 מיליון שקל, זאת לעומת רווח נקי של 31.3 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2014.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x