שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הכרייה בשדה בריר חוזרת לדיון: האם זה הפיצוי שתקבל כיל על ששינסקי 2?

המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לדון ביום שלישי במתן אישור לכיל לכרות פוספטים בשדה שליד ערד. אף שצפוי רוב תומך, ההצבעה נדחתה שוב ושוב, בין היתר בשל התנגדות משרד הבריאות ותושבי האיזור שטוענים כי המהלך יסכן את בריאותם

מיקי פלד 06:5829.11.15

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בראשות אביגדור יצחקי תתכנס ביום שלישי כדי להכריע אם לאפשר לכיל לכרות פוספטים בשדה בריר שליד ערד, בשווי של כ־60 מיליארד שקל.  

סוגיית הכרייה בשדה ממתינה כבר שנים ארוכות להכרעה, ועל כף המאזניים מונחים הסיכון האפשרי לבריאותם של תושבי ערד וכסייפה מול פגיעה בפרנסה של אלפי עובדי כיל וביצוא הפוספטים של ישראל. בקרב חברי המועצה יש רוב ברור לאישור התכנית, ורק ההתנגדות המתמשכת של נציגי משרד הבריאות היא שמונעת את אישורה. יצחקי, המשמש גם ראש מטה הדיור במשרד האוצר, יצטרך להחליט אם הוא מעלה את התוכנית להצבעה או דוחה אותה שוב למועד אחר.

 

משרד הבריאות ותושבי ערד טוענים לעומת זאת כי שיעור התמותה מסרטן בעיר יעלה בשל חלקיקים מזהמים שיגיעו מהמכרה. לפי דו"ח מומחה אמריקאי שנשכר מטעם משרד הבריאות, הכרייה צפויה להגדיל את התמותה בערד באדם נוסף בכל שמונה־תשע שנים.

 

יצחקי. יכול לדחות את ההכרעה בנושא יצחקי. יכול לדחות את ההכרעה בנושא צילום: עמית שעל

 

מנגד, במשרד להגנת הסביבה טוענים שהכרייה תואמת את חוק אוויר נקי ומעדיפים כרייה בשדה בריר על פני כרייה באזור הר נשפה, שמורת טבע עם נוף שנחשב לייחודי ומוגדר "ארץ בראשית". לתמיכה מצטרפים גם עובדי רותם אמפרט, החברה־הנכדה של כיל שאמורה לכרות בשדה. יו"ר הוועד משה חדד אמר ל"כלכליסט" כי הוא ועובדיו יגיעו להפגין מול ישיבת המועצה בירושלים כדי להביע תמיכה בתוכנית, אם תושבי ערד יגיעו להפגין כנגד הכרייה. אם תאושר התוכנית במועצה, היא תגיע לניסוח מפורט בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה דרום, שגם כנראה תאשרה.

 

בתחילת החודש הפסידה כיל במאבק העיקש שלה נגד המלצות ועדת ששינסקי 2 להגדיל את היקף המס שהיא משלמת על ניצול משאבי הטבע, והן אושרו במסגרת חוק ההסדרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x