$
בארץ

פרויקט אשלים בסכנה? שיכון ובינוי מחפשת מחליפה לאבנגואה הספרדית

מכה לאחד הפרויקטים הייחודים בישראל, שאמור להציב שתי יחידות של תחנות כוח תרמו-סולאריות: אבנגואה, שותפתה של שיכון ובינוי לפרויקט, הכריזה על פשיטת רגל

ליאור גוטמן 09:3526.11.15
חברת שיכון ובינוי, שמקימה יחד עם אבנגואה הספרדית את פרויקט תחנת הכוח ה"ירוקה" באשלים, פרסמה אמש בחצות (ד') הודעה לפיה השותפה (50%) שלה לפרויקט בפני הגשת בקשה לתביעת רגל. מדובר במכה לאחד הפרויקטים הייחודים בישראל, זה שאמור בסופו של הליך להציב שתי יחידות של תחנות כוח תרמו-סולאריות (שמש וקיטור) בהספק של כ-110 מגה וואט לכל אחת.

 

פרויקט אשלים יצא לדרכו עוד בעשור הקודם וסבל מהמורות רבות ועד למצב שרוב החברות שניגשו אליו פשטו את הרגל או פרשו. מדובר בפרויקט שמורכב מהקמה של שלוש תחנות כוח, שתיים תרמו-סולאריות (בהספק של כ-110 מגה וואט כל אחת) כאשר יחידה אחת הופקדה בידי שיכון ובינוי ואבנגואה, ואילו היחידה השנייה ניתנה לאלסטום וברייטסורס. החלק השלישי הוא הקמה של תחנה סולארית קונבנציונאלית (בהספק של 30 מגה וואט) על ידי כלל סאן.
פרויקט אשלים פרויקט אשלים צילום: יח"צ

 

ביולי 2014 הודיעו בנק לאומי, בנק ההשקעות האירופי (EIB) ו- OPIC (זרוע הממשל האמריקאי להשקעות במגזר הפרטי במדינות זרות) על מציאת מקורות המימון בהיקף של כ-3.2 מיליארד שקל. הסגירה הפיננסית נערכה באישור החשבת הכללית באוצר כשנה לאחר מכן.

 

אתמול בלילה הודיעה שיכון ובינוי שאנבגואה הספרדית "מקיימת שיחות עם נושיה במטרה להבטיח את המשך קיומה הכלכלי, תחת הגנת החוק הספרדי במתווה של הקפאת הליכים, אותו מתכננת אבנגואה להגיש לבית המשפט המוסמך בהקדם האפשרי". בשיכון ובינוי טוענים שכרגע אין סכנה לפרויקט, ושהבנייה שלו לקראת הפעלה בעוד כ-24 חודש נמשכת, אולם באותה נשימה מציינים ש"פתיחת הליכי חדלות פירעון של אנבגואה מיוזמתה, אם ייפתחו, אפשר שיהוו "הפרה" של ההסכמים למימון הפרויקט, אשר נחתמו בין הזכיין ולבין מלווי החוב הבכיר לפרויקט (כמפורט בדיווח המיידי), הפרה המקנה (בין היתר ואם אכן מדובר ב"הפרה") למלווי החוב הבכיר את הזכות להעמיד לפירעון מיידי את יתרת החוב לפרויקט" ובהיקף של כ-140 מיליון שקל.

 

עוד מציינים שם שאבנגואה היא חלק מקבלן ההקמה של הפרויקט, כך שההצהרה של החברה על פשיטת רגל אפשרית יכולה להוות "הפרה של ההסכמים בין הזכיין לבין קבלן ההקמה וקבלן התפעול. נקיטת צעדים משפטיים על ידי הזכיין, ככל שמדובר בהפרה, כפופה לאישור מלווי החוב הבכיר של הפרויקט"

 

בסביבת שיכון ובינוי מדגישים שהעבודות בשטח כבר מתקיימות מזה כשנה, מה גם שרוב ההון העצמי, אם לא כולו, כבר "נמצא בקופה" לרבות הערבויות שנדרשות עבור ההקמה. מאידך, אבנגואה הספרדית היא האחראית על התכנון, כאשר זה הושלם רק בכ-85%. אבנגואה נחשבת לאחת מחברות האנרגיה הירוקה הגדולות באירופה. החברה נסחרת בנסדא"ק אולם בשנה האחרונה מחיר המניה שלה צלל בשנה האחרונה בעשרות אחוזים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x