$
דעות

הפריפריה הפכה רחבה במיוחד

חברי הכנסת נפלו מאושרים זה לזרועות זה, אך בשם העזרה לחלשים העניקו אתנן פוליטי

רוני זינגר 08:1925.11.15
קו אחד עובר בין ההסכמים הפוליטיים שערכו חברי הכנסת ערב אישור התקציב, ובין מפת הטבות המס שאושרה אתמול בוועדת הכספים. וזהו לא רק ח"כ מיקי זוהר שנהנה בשני המקרים, אלא השיטה שלפיה בעל הכוח הפוליטי מרוויח יותר.

 

750 אלף איש ייהנו מתשלומי מס מופחתים כי הם גרים בפריפריה, כי הם עניים, כי הם תחת איום הרקטות. אבל היום ייהנו מהטבות המס גם תושבי כרמיאל, טבריה, עכו ואחרים שלא הוגדרו עד כה כמי שזקוקים להטבה הזאת, ובעצם לא ידעו שהם פריפריה מסכנה כל כך, עד שהתברר שאפשר לבוא בדרישות. עכשיו, בזכות לחצים פוליטיים אדירים שהפעילו ראשי העיר שלהם, הם יזכו להשתתף בחגיגה. מ־182 יישובים, שגם הם זכו עד כה להטבות מס בזכות קרבתם לסיר הבשר, קפצה הרשימה ל־403 יישובים. 1.3 מיליארד שקל מכספי המסים של כולנו יפוזרו בין תושבי הפריפריה, שהפכה במדינת ישראל הקטנה לרחבה במיוחד.

 

באו להתאבד בכנסת

 

ח"כ ז'קי לוי מהליכוד, תושב בית שאן, אמר אתמול שהוא "בא לכנסת במיוחד כדי להתאבד על החוק הזה". כמו ח"כ מיקי זוהר לפניו, גם לוי לא הרגיש שום שמץ אי־נוחות להודות שהגיע לכנסת כדי לדאוג קודם כל לשולחיו, כלומר לשכניו מהעיר.

 

משה גפני, יו" ר ועדת הכספים משה גפני, יו" ר ועדת הכספים צילום: עמית שאבי

 

גם טלי פלוסקוב, ראש העיר ערד לשעבר, "התאבדה" על החוק בעבור שכניה מהעיר. אתמול בוועדת הכספים הודתה שהיא נרגשת כמו בחתונה.

 

וכן הלאה, כל ראש רשות איתר לעצמו בחודשים האחרונים את חבר הכנסת שידאג לו. הקואליציה פעלה במרץ בעבור רשויות הליכוד, האופוזיציה פעלה במרץ בעבור המועצות האזוריות ובעבור "המסכנים" — עכו ונהריה, שמפת ההטבות שגיבש משה גפני פגעה בהן ב־2% בלבד — מה שהביא אותם לפתוח בשביתה מיידית.

 

המילה פריפריה הפכה לכל כך טרנדית בכנסת הנוכחית, עד שיהיה זה לא פופולרי להודות שהטבות המס לא בהכרח מעודדות את הפריפריה. שמחקרים שנעשו בנידון לא מצאו קשר בין מתן הטבת מס להגירה חיובית. היו אלה אנשי רשות המסים שישבו בדיון הראשון שהתקיים בוועדת הכספים והציגו את הנתונים הברורים במצגת נוצצת. ראש רשות המסים בעצמו אמר שאין אינדיקציה לקשר ישיר בין מתן הטבת מס ומעבר של אוכלוסייה לעיר חלשה. מאז אותו דיון לא חזרו אנשי המקצוע לפקוד את הוועדה. אף אחד לא כבר לא רצה לשמוע אותם. "תאשרו כבר", "תצביעו כבר", התחננו דיון אחרי דיון ראשי הרשויות, גוהרים מעל ראש היו"ר בתחנונים.

 

נפלו זה לזרועות זה

 

במקום להשקיע את הכסף שעולה התוכנית — 1.3 מיליארד שקל — בתשתיות, במבנים, ברווחת הציבור, הביאו אותו ראשי הרשויות כאתנן פוליטי לתושביהם כדי שיוכלו לגזור קופון מקומי ביום הבחירות.

 

קו אחד עובר בין הכספים ששילם האוצר לחברי הכנסת ערב התקציב לשם הסרת "מחסומים", ובין תשלום העתק לרשויות כי "יש להכיר להן טוב", כדברי ח"כ זוהר. בשני המקרים זהו רווח שהביאו חברי כנסת של מפלגת השלטון שמנצלים את כוחם כדי לצ'פר בוחרים. אתמול אחרי אישור המפה נפלו ראשי הרשויות זה לזרועות זה, כמעט בוכים מאושר, "לי מתחשק לבכות על המעשה הקבוצתי הזה שכולם עושים על הקופה הציבורית שלנו", אמר פקיד כנסת ותיק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x