$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הדמוקרטיה לפי מיקי זוהר: הטבות מס למצביעי ליכוד

כדי לא להותיר מחוץ למפת הטבות המס יישובים שמפלגת השלטון חפצה ביקרם, נתפר בחשאי מסלול עוקף. חוק מיוחד יעניק הטבות מס לארבע ערים “של מצביעי ליכוד” שחשובות לראש הממשלה נתניהו, וכן ל־60 התנחלויות שיקרות ללבו של נפתלי בנט

רוני זינגר 06:5724.11.15

רגע לפני המועד האחרון לאישור הטבות המס לישובים, הסחטנות של חברי הכנסת וראשי הרשויות מגיעה לשיאים חדשים. סיכום הושג בין מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח״כ מיקי זוהר מהליכוד לבין לשכת ראש הממשלה ומשרד האוצר, שלפיו ייתפרו במיוחד, בחקיקה נפרדת, הטבות מס לארבע רשויות מקומיות נוספות, שבהן רוב למצביעי הליכוד. לצד זאת, סיכום נוסף הושג בין יו״ר הבית היהודי נפתלי בנט לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיו יוספו לאותה חקיקה נפרדת כ־60 התנחלויות. בסך הכל מדובר בעלות תקציבית נוספת של כ־200 מיליון שקל.

 

״הרעיון הוא הכרת הטוב. הערים האלה בחרו ליכוד וצריך לזכור את זה״, אמר ח״כ מיקי זוהר ל״כלכליסט״ כשהסביר את הדאגה לארבע הערים שעמן הוא מבקש להיטיב. מדובר בקריית גת, העיר שבה הוא מתגורר, קריית מלאכי שנמצאת במחוז הדרום שאליו הוא שייך, וכן נצרת עלית ומגדל העמק. ״הליכוד הגיע לשלטון בזכות הפריפריה וצריך לזכור את זה. אנחנו לא דואגים רק לליכוד, מעלות למשל היא לא שלנו, אבל צריך לזכור איפה הבוחרים שלנו״. 60 ההתנחלויות נוספו לדרישתו של ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי, והן יזכו להטבות מס בגובה משתנה, בהתאם לסיכון הביטחוני שבו הן נתונות.

 


 

הסכם זה סולל את הדרך להבאת מפת הטבות המס לאישור בוועדת הכספים הבוקר. מפת ההטבות תוגש כפי שגיבש יו״ר ועדת הכספים משה גפני כבר לפני למעלה מחודשיים, אך מאז החלה סאגה מתמשכת שכולה סחיטות ולחצים פוליטיים, שבגללה לא הובאה המפה לאישור הוועדה.

 

בצלאל סמוטריץ'. הודיע שלא יצביע בעד אם ההתנחלויות לא יהיו ברשימה בצלאל סמוטריץ'. הודיע שלא יצביע בעד אם ההתנחלויות לא יהיו ברשימה צילום: עומר מסינגר

 

מסלול החקיקה הנפרדת נועד לעקוף את פסיקת בג”ץ, שקבעה שעל המדינה לקבוע קריטריונים ברורים לחלוקת הטבות המס ושהובילה לשרטוט המפה הנוכחית. לצורך פתרון הבעיה המשפטית - שכן תפירת חוק במיוחד עבור ישובים מסוימים לא תעבור את מבחן בג”ץ - סוכם כי החקיקה תיוחד לערים שמוגדרות “ערי פיתוח קולטות עלייה”.

 

בישראל יש היום 20 ערים שנכללות בהגדרה הזאת, ו־16 מהן כבר נמצאות ברשימת מקבלות הטבות המס. ארבע הערים הנותרות הן בדיוק אלה שעבורן תופרים בליכוד את ההטבות המיוחדות - קריית גת, קריית מלאכי, נצרת עלית ומגדל העמק - והח”כים יבקשו להשוות את מעמדן למעמד הערים האחרות ברשימה. בעניין ההתנחלויות, החקיקה שהובטחה לבנט תהיה נפרדת ומורכבת יותר. עדיין לא גובשה נוסחה סופית, אבל היא תישען על הסיכון הביטחוני הגבוה ועל מדד הפריפריאליות שלהן.

 

על פי המתוכנן ואם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, הבוקר תעלה לאישור ועדת הכספים מפת הטבות מס הכוללת 403 יישובים במקום 182שנכללו בה בעבר. היישובים הוכנסו לרשימה על פי קריטריונים של קרבה לגבול, מצב סוציואקונומי ופריפריאליות. המפה הנוכחית כוללת יותר יישובים מהקודמת והתקציב לא גדל בהתאם, ועל כן תחילה ספגו הערים נהריה, עכו ומעלות פגיעה מסוימת באחוזי ההטבה. בשבועות האחרונים הושגה נוסחה שתיקנה את הפגיעה, כך שתושבי ערים אלו יזכו לאותה רמת הטבה שקיבלו קודם. בימים האחרונים הצטרפו גם ראשי העיר של שדרות, נתיבות ודימונה וביקשו גם הם למנוע פגיעה בהטבות לתושביהם. אתמול המשיכו דיונים גם בעניין זה.

 

עלות הטבות המס עומדת על כ־1.3 מיליארד שקל, אך על כך יש להוסיף את החקיקה החדשה המתוכננת, שמוערכת בכ־200 מיליון שקל.

 

בשלב זה מסתמן שהמפה תאושר כפי שהיא, וסוכם שלאחר מכן הממשלה תקדם חקיקה עבור הרשויות הנוספות. ייתכן וברשימה הבאה ייכלל גם כפר ורדים, שהוצא מהמפה שצפויה להיות מאושרת היום. גפני כבר הבטיח שהיישוב האמיד יזכה תחילה להגנה בדמות הוראת שעה לשנתיים שתשאיר את הטבות המס על כנן, ולאחר מכן יחוקק חוק שיעגן את הטבות המס ליישוב.

 

הסאגה המתמשכת של הטבות המס נמתחת כבר מאז החגים, לאחר שהודיע גפני כי הוא לוקח על עצמו את המשימה במטרה למנוע מהנושא להתגלגל לבג״ץ. “לי אין פריימריז ואין עליי לחצים”, אמר אז. בג״ץ כבר הכריח את המדינה לקבל החלטה בעניין, לאחר שכמה יישובים ערבים עתרו כנגד העובדה שיישובים סמוכים להם נהנים מהטבות מס ואילו הם לא.

 

נתניהו ובנט. המושכים בחוטים נתניהו ובנט. המושכים בחוטים צילום: עמית שאבי

 

שר האוצר משה כחלון בחר שלא לקחת זאת על עצמו וידע מדוע - מדובר במשימה מלוכלכת, שבה מסכת הלחצים הפוליטית אינה יודעת גבול. עם זאת, העניק לגפני גיבוי ואף הגדיל מעט את התקציב עבור העניין.

 

הלחצים הלכו וגברו, כפי שצפה כחלון. חבר ועדת הכספים סמוטריץ’ הודיע כי לא יצביע בעד אם לא יהיו התנחלויות ברשימה, ראשי העיריות של עכו, נהריה ומעלות השביתו את הערים בשל הפגיעה בהטבות ויתר ראשי הרשויות התבוננו בחבריהם מהצפון הורסים להם את החגיגה.

 

בשבועיים האחרונים נעשו מאמצים קדחתניים לפתור את העניין, כשברקע פתחו בהפגנות גם יתר הרשויות, שחיכו בקוצר רוח לאישור המפה. היום צפויה המפה של גפני לעלות להצבעה בוועדת הכספים, ומיד לאחר שהיא תאושר יפוצו יתר הרשויות הלוחצות במסגרת אותה חקיקה נפרדת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x