$
בארץ

נחשף בכלכליסט

אושרה מפת הטבות המס לפריפריה: גדלה מ-180 יישובים ל-403

ועדת הכספים אישרה את מפת ההטבות, כשברקע הפרסום ב"כלכליסט" ולפיו הן יינתנו גם לארבע רשויות "מצביעות ליכוד". ח"כ מיקי זוהר: "אין לי בעיה עם הביקורת"

רוני זינגר 11:3524.11.15

ועדת הכספים אישרה זה עתה את מפת הטבות המס לפריפריה שגדלה מ-180 ל-403 יישובים, בתום שלושה חודשים של קרבות ולחצים פוליטיים. ראשי הרשויות הרבים שהגיעו לדיון הגיבו במחיאות כפיים נרגשות ודרשו שוב ושוב "הצבעה" כאשר התארכו הדיבורים.

 

 

לפני כן היתה בוועדה דרמה של הרגע האחרון בוועדה כאשר מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר, דרש ברגע האחרון להכניס סעיף שיאפשר התערבות הממשלה ברשימת היישובים כך שיהיה אפשר להוסיף אליהם עוד כבקשתה לאחר שתואשר המפה - הדבר הביא להפסקת הדיון ולסערה גדולה מצד ראשי רשויות רבים שהגיעו לוועדה והפגינו קוצר רוח להצבעה על המפה.

 

 

זוהר אמר כי הוא "מבין שצריך לאשר מהר את המתווה ונצביע בעדו. אני אמרתי וציטטו אותי ואין לי בעיה - תקראו "כלכליסט" - אין לי בעיה עם הביקורת. כי אני לא מפקיר את בוחריי ומצביעיי. מי שחושב שזה לא הוגן מוזמן ללמוד איך מתנהלים בחיים ציבוריים. אני לא לוקח שום דבר הביתה, אני משאיר הכל בידיים של הציבור והם יחליטו אם פעלתי למען או לא. אני לא אשתנה. שוחחנו עם רה"מ ואמרנו שלא יעלה על הדעת שיש ארבע ערי פיתוח קולטות עלייה עם מצב סוציו-אקונומי נמוך שלא נכללות - זה לא ראוי. יש כוונה להגיש הצעת מחליטים לממשלה שתאשר הטבות לארבעת היישובים האלה".

 

ח"כ ז׳קי לוי (הליכוד), שהוביל את הדרישה לאישור המתווה מסר מיד לאחר האישור: "זהו. הצלחנו. בשעה טובה ומוצלחת-הטבת המס אושרה בוועדת הכספים! אני שמח לברך על המוגמר ולבשר שתם המסע הארוך סביב סוגיית אישור הטבת המס לתושבי הפריפריה שאושר סופית לפני דקות אחדות בוועדת הכספים. הובלנו החלטה שהשלכותיה הן חיזוק הנגב, הגליל ובקעת הירדן. אני שמח לסגור מעגל אחרי שבשנת 2005 יזמתי את הטבת המס לתושבי הפריפריה ובמאבק שהובלתי בכנסת הנוכחית יחד עם ח״כ טלי פלוסקוב הצלחתנו לעגן את ההטבה בחקיקה. לא עוד טובות, לא עוד חסדים, אנו נהיה זכאים להטבה עפ״י חוק! יום חג לתושבי הפריפריה"

 

ח"כ ג'קי לוי. "לא עוד טובות, לא עוד חסדים, אנו נהיה זכאים להטבה עפ״י חוק!" ח"כ ג'קי לוי. "לא עוד טובות, לא עוד חסדים, אנו נהיה זכאים להטבה עפ״י חוק!"

 

טיבי לזוהר: "אלה שנהרו לקלפיות נכנסים לרשימה?"

 

ועדת הכספים החלה הבוקר את הדיון לאישור מפת הטבות המס. ברקע הדיון היה הפרסום הבוקר ב"כלכליסט" ובו ההבטחה שקיבל מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), לחקיקת חוק נפרד שייתן הטבות מס גם לארבע רשויות מצביעות ליכוד - קרית גת, קרית מלאכי, מגדל העמק ונצרת עילית, כמו כן יחוקק חוק עובר כ-60 הנתחלויות וזאת לדרישת הבית היהודי.

 

בפתח הדיון פנה ח״כ אחד טיבי (הרשימה המשותפת) לח"כ זוהר ואמר: "אני מבקש לדעת. אני קורא את החוק ולא מצאתי קריטריונים שנותנים הטבה לפי אחוזי הצבעה, מיקי זוהר אתה יוכל לעזור לי? אני מבקש לדעת אם אלה שנהרו לקלפיות נכנסים לרשימה?".

 

בתגובה קראו ראשי רשויות רבים הנמצאים בדיון "בטח!" ויו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר לאחר מכן כי הוא מבקש ש"החלק האמנותי יסתיים".

 

דיון בוועדת הכספים, במרכז ח"כ אחמד טיבי (ארכיון) דיון בוועדת הכספים, במרכז ח"כ אחמד טיבי (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

המפה שמבקש גפני מהוועדה לאשר כוללת 403 יישובים שנכנסו על פי קריטריונים של סמיכות לגבול, פריפיריאליים ואשכולות סוציו-אקונומיים נמוכים. כל היישובים שנהנו עד היום מהטבות המס נשארו במפה, למעט כפר ורדים הצפונית. אך בעניין זה הבהיר גפני: "אנחנו מעוניינים לשמר ולחזק את כפר ורדים ולכן נשאיר אותם בהוראת שעה שתמשיך את הטבת המס ממנה הם יהנו והיא בסך 11%. לאחר מכן נעשה כל מאמץ לסייע בחקיקה כך שהם ימשיכו ליהנות מההטבה".

 

אחת המחלוקות בוועדה היא אישור הסעיף שלא עושה הפרדה בין יישובים בתוך מועצות אזוריות - אלו שבתוך קווי הקריטריונים יקבלו ואלו שלא - לא, אלא מאשר כמקשה אחת כל מועצה אזורית.

 

כיוון שישנו רוב בוועדה, רוב הסיכויים שבהמשך היום המפה תאושר ובזאת תגיע סאגת הטבות המס לסיום לפי שעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x