$
בארץ

הממשלה העבירה 160 מיליון שקל לחרדים מתחת לרדאר

הנושא נדון תחת הכותרת "קרן לסיוע לאזרחים", אך משמעותו בפועל היא קצבאות לאברכים. ההצעה לא פורסמה בסדר היום של הממשלה, ולא הועלתה לרשת לאחר שאושרה. גם כ־5,000 סטודנטים חילונים יזכו לקצבה אם יעמדו בקריטריונים

רוני זינגר 07:0123.11.15

תמיכה בהיקף 160 מיליון עבור הבטחת הכנסה לאברכים וסטודנטים אושרה אתמול בישיבת הממשלה השבועית. הצעת המחליטים, שהובאה על ידי שר האוצר משה כחלון, לא פורסמה בסדר היום השבועי של הממשלה, ועד אתמול בערב לא עודכן באתר משרד ראש הממשלה שהתקיים דיון בנושא ושהעברת הכסף אושרה. נושא הדיון הוגדר כ״קרן לסיוע לאזרחים״, אך משמעותו בפועל היא כאמור קצבאות לאברכים ולסטודנטים.

 

מדובר בהחלטה שהחליפה הצעת חוק דומה שקידם בשבועות האחרונים יו״ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה, ושתואמת את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו בהצטרפות החרדים לממשלה. ההחלטה בעצם מתקנת את החלטת שר האוצר התודה קודם יאיר לפיד להפסיק לתקצב אברכים שלומדים בישיבות, וזאת בהתאם להחלטת בג״ץ שקבעה כי מדובר באפליה כלפי סטונדטים חילונים.

 

התקציב שאושר יממן מדי שנה כעשרת אלפים משפחות חרדיות, שבהן הגברים אברכים והנשים אינן עובדות. במקביל יזכו לתמיכה דומה, כך נמסר, כ־5,000 סטודנטים חילונים. הקריטריונים לקבלת קצבה של 900 שקל בחודש יהיו בת זוג שאינה עובדת, אי בעלות על דירה ושלושה ילדים. שר הבריאות יעקב ליצמן הצליח להכניס ברגע האחרון הקלה בקריטריונים, שלפיהם במקום 45 שעות לימוד שבועיות יספיקו רק 40 בשביל לזכות במענק החודשי.

 

משה כחלון, שר האוצר משה כחלון, שר האוצר צילום: עמית שאבי

 

עוד נודע כי בשבועות האחרונים התקיימו דיונים בנושא בין חברי הכנסת לאנשי אגף התקציבים באוצר, שם התעקשו שהכסף יחולק רק בתמורה לעידוד יציאת חרדים לשוק העבודה. חברי הכנסת החרדים התעקשו לקיים את ההסכם הקואליציוני במלואו, שלפיו קבלת הסיוע אינה מותנית בעידוד יציאה לעבודה.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה כי "נראה שסחטנותן של המפלגות החרדיות אינה נחה לרגע. עוד לא הספקנו להתאושש מסכומי העתק שאישרה הקואליציה בתקציב לאברכים ולחינוך ללא ליבה וכבר מגיעה דרישה חדשה. כבר פעמיים ביטל בג"צ את קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים וכל פעם היא שבה בתחפושת חדשה, קצבה, מלגה ועכשיו קרן. מדהים שהממשלה אינה אומרת לא לאף אחת מהגחמות של העסקנים מיהדות התורה וש"ס כאילו מדובר בגזירת גורל שהמדינה תשקיע בהשארת גברים חרדים בישיבות והרחקתם משוק העבודה”.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: ״עם פרסום סדר היום ההצעה טרם הגיעה למזכירות הממשלה, ומסיבות טכניות לא עודכן סדר היום״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x