$
בארץ

בתום דיון לילי: הכנסת אישרה את תקציב המדינה לשנת 2016-2015

התקציב אושר ברוב של 61 לעומת 59 חברי כנסת ולאחריו אושר גם חוק ההסדרים. הסעיף על חוק ששינסקי עבר בתמיכת האופוזיציה וברוב של 110 חברי כנסת. גובה התקציב לשנת 2015 - 329.5 מיליארד שקל ולשנת 2016 - 347 מיליארד שקל, תקרת הגירעון: 2.9% מהתוצר

רוני זינגר 07:0319.11.15
בתום דיון של שעות ארוכות אישרה הכנסת לפנות בוקר (ה') את תקציב המדינה לשנת 2016-2015 ומיד לאחריו אושר גם חוק ההסדרים.

 

התקציב אושר ברוב של 61 לעומת 59 חברי כנסת. הסעיף על חוק ששינסקי עבר בתמיכת האופוזיציה וברוב של 110 חברי כנסת בסך הכל.

 

תקציב המדינה והתכנית הכלכלית ל-2016-2015 אושרו בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת, כפי שהגיש שר האוצר משה כחלון. גובה התקציב לשנת 2015 הוא 329.5 מיליארד שקל ולשנת 2016 347 מיליארד שקל. תקרת הגירעון תעמוד בשנים 2015-2016 על 2.9% מהתוצר.

 

המשבר המרכזי - היה סמוך לשעה 22:00 כאשר השר אורי אריאל התבלבל ולחץ בטעות נגד סעיף שנוגע לתקציב משרד התקשורת. כיוון שכך נוצר תיקו 60:60 והמליאה עצרה את ההצבעות. משם עברו חברי הכנסת לדיון ארוך בוועדת הכספים לאישור מחודש של הסעיף. הדיון כלל בעיקר בדיחות וצעקות בניסיון האופוזיציה למשוך זמן אך לבסוף אושר הסעיף.

 

יובל שטייניץ, ישראל כץ, סילבן שלום, בנימין נתניהו ומשה כחלון בדיון על התקציב אתמול בכנסת יובל שטייניץ, ישראל כץ, סילבן שלום, בנימין נתניהו ומשה כחלון בדיון על התקציב אתמול בכנסת צילום: עומר מסינגר

 

במהלך הלילה, כאשר החלו חברי הכנסת להתעייף, החלה האופוזיציה למשוך מהסתייגויותיה על סעיפים בתקציב ובכך קוצר הזמן. חברי כנסת שהתעייפו החלו להתקזז האחד עם השני.

 

לאחר אישור התקציב מסר שר האוצר, משה כחלון: "תקציב המדינה שאושר בכנסת מביא בשורה אמיתית לאזרחי ישראל. מדובר בתקציב חברתי שמחזיר את ישראל הביתה, שמתחיל במגמה ברורה שבה אנחנו מנסים לתת לילדים שלנו מציאות טובה מזו שיש לנו. זה תקציב שמטפל אחרי שנים רבות בבעיות יסוד בכלכלה ובחברה הישראלית שהגיעה השעה לטפל בהן. תמונת המצב החברתית כלכלית שהייתה נהוגה כאן בשנים האחרונות סיכנה את החוסן הלאומי. התרחבות הפערים, שעבוד הצעירים והפיכת צרכי יסוד לבלתי מונגשים למרבית דור ההמשך היו ועודם איום קיומי על החברה בישראל. הכרזנו עליהם מלחמה ואנחנו נחושים לנצח".

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד אמר: "משרד האוצר הציב בראש סדר העדיפויות של תקציב המדינה את הטיפול ביוקר המחייה וצמצום משמעותיות בתחומי הדיור, הפיננסים, הבריאות, המזון, הפנסיות, משאבי הטבע ועוד. בנוסף, בתקציב תוספות משמעותיות למשרדים החברתיים כבריאות, חינוך ורווחה, תוך שמירה על גירעון נמוך של 2.9% בשנים 2016-2015 ועמידה במסגרות הפיסקליות".

 

הממונה על התקציבים, אמיר לוי אמר: "תקציב המדינה לשנים 2015 ו-2016 שומר על המסגרות הפיסקליות כפי שאושרו על ידי הממשלה. התקציב כולל מתווה תקציבי רב שנתי שיאפשר להמשיך ולהפחית את יחס החוב תוצר. במסגרת התכנית הכלכלית, אושרו חוקים כרפורמת הקורנפלקס, ששינסקי 2, וחיזוק הרפואה הציבורית שיסייעו להגביר את רמת התחרות במשק, להוריד את יוקר המחייה ולעודד צמיחה".

 

סאגת ההצבעות: הקואליציה נכשלה בהעברת סעיף הקשור למשרד התקשורת וההצבעות הופסקו

אורי אריאל הצביע בטעות נגד הסעיף הנוגע לתקצוב משרד התקשורת ובכך נוצר תיקו 60:60

 

22:50  - הגנון של הכנסת: לפיד נגד גפני, מיקי רוזנטל נגד אורן חזן

 

ח"כ יאיר לפיד מציע לנצל את העובדה שתקציב משרד התקשורת חזר אל וועדת הכספים ולהוסיף סעיף שרשות השידור לא תשדר בשבת עד לפירוקה. לפיד מטיח בגפני: "אתה מרשה לחלל שבת ברשות השידור". ח"כ גפני בתגובה: "אני שנתיים מחכה להוציא אותך מהישיבה".

 

זמן קצר קודם לכן התעמת ח"כ אורן חזן (ליכוד) עם ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ואמר לה "את עושה צחוק מהר הבית. את אתיאיסטית". היא השיבה לו - "אתה עושה צחוק מעצמך". ח"כים מהאופוזיציה קראו לגפני להוציא את חזן מהישיבה. ח"כ מיקי רוזנטל קרא לעבר חזן: "לא חיברו אותך לאינהלציה - אלא לאגזוז. בתור אחד שהולך למות אתה נראה חזק". חזן: "אני לא הולך למות. אני יותר חזק ממכם". חזן לתומא סלימאן: "תשטפי את הפה שלך". כעת מאיימת תומא סלימאן להגיש תלונה לוועדת האתיקה נגד חזן.

 

אורן חזן עם מסיכת חמצן אורן חזן עם מסיכת חמצן צילום: עומר מסינגר

 

22:30 - "למה רה"מ קיבל קפה ואני לא?"

 

במסגרת משיכת הזמן בוועדת הכספים שאלה ח"כ מיכל בירן מדוע ראש הממשלה קיבל קפה לתוך המליאה, ושואלת האם הוא יכול לקבל גם מיטה למליאה. ״שאלתי את עצמי, מה אני לא בן אדם? כשצובטים אותי אני לא מצתבטת?״.

 

ח״כ רועי פולקמן קרא לעברה - ״מה קורה פה, זה מערכון של הפילוסים מארץ נהדרת. גם אורן חזן ציטט וקרא שהוא פונה ללב הרחום שלכם״. וח״כ יואל חסון צעק - ״זה תכנית של גב האומה מה שקורה פה״.

 

21:40 - ועדת הכספים דנה בסעיף שלא עבר במליאה

 

החל הדיון בוועדת הכספים בנוגע לאישור מחודש של הסעיף שכשל בהצבעה במליאה, הנוגע לתקצוב משרד התקשורת, ואולם עם התחלתו הודיע יו"ר הוועדה משה גפני על הצבעה מהירה, נערכה ספירה והסעיף עבר.

 

חברי הכנסת הרבים מהאופוזיציה שגודשים את החדר פרצו בצעקות על כך שזהו מחטף שכן יש לקיים קודם לכן דיון בנושא. כיוון שכך הוגשה רביזיה. אך עוד קודם לכן סירבו חברי הכנסת להתפנות מהחדר ולקבל את התוצאה. חברי הכנסת פנו ליועץ המשפטי של הכנסת וזה הורה לקיים דיון מחודש שכן לפני ההצבעה היתה חובה לקיים דיון. בשעה 21:50 יתחדש הדיון בכספים ורק אז תערך שוב הצבעה.

 

ח"כ זהבה גלאון אמרה בדיון בוועדה: "יש אלוהים והפעם הוא שלנו. אורי אריאל הפיל את תקציב התקשורת וראש הממשלה - שר התקשורת - מחויב להגיע לוועדה".

 

21:10 - ההצבעות על חוק התקציב הופסקו לאחר שהקואליציה נחלה כישלון בהעברת סעיף 39 בתקציב, הנוגע לתקצוב משרד התקשורת, זאת לאחר ששר החקלאות אורי אריאל הצביע בטעות נגד הסעיף ובכך נוצר תיקו 60:60.

 

כיוון שכך וכדי שהסעיף לא יפול הופסקו הדיונים וועדת כספים תתכנס כעת כדי לדון בסעיף ולקיים עליו הצבעה מחודשת, או אז תתכנס שוב מליאת הכנסת ותצביע עליו שוב.

 

זה התרחיש ממנו חששו בקואליציה בשל היותה צרה ונשענת על 61 ח"כ בלבד. בכל פעם שסעיף ייכשל ולא יעבור במליאה, הוא יחזור לוועדת הכספים שתצטרך לאשר אותו שוב.

 

16:10 - במליאת הכנסת החלו הדיונים לאישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים. בתחילת הדיון הציג שר האוצר משה כחלון את התקציב שאותו ביקש מהכנסת לאשר ואמר: "בתקציב הזה עמדנו בפני מתקפת לחצים קשה מצד גורמים במשק שניסו לעצור אותנו מלקדם רפורמות. לא בהכל הצלחנו אבל דברים הגדולים הצלחנו - חוק ששינסקי 2 למרות כל הלחצים שהופעלו עלינו, העברנו את זה.

 

"אני מודה לאופוזיציה - למחנה הציוני, ליש עתיד ומרצ שעזרו כאיש אחד ווידאו ששינסקי 2 לא ייפרם", אמר כחלון. "ברפורמת הקורנפלס מי לא לחץ עלינו? תעשיינים יבואנים לוביסטים אבל גם אותה העברנו".

 

כחלון הודיע באופן חגיגי כי "התקציב הוא בשורה חברתית אמיתית שאנחנו מביאים. התקציב הזה משנה כיוון, מחזיר את ישראל הביתה, אנחנו מנסים לתת לילדים שלנו מציאטת טובה יותר מזו שיש. החזרנו את קצבאות הילדים. כן אופוזיציה - אנחנו בעד קצבאות כי במקום שאני בא ממנו ילדים זה ברכה. אצלכם באופוזיציה ילדים זה נטל. בתקציב אנחנו מטפלים אחרי שנים רבות בבעיות יסוד. הכלכלה הישראלית ריכוזית מדי ויקרה מדי, הפערים גדלו בין העניים לעשירים, בין המרכז לפריפריה, ואלו צמחו לממדים מסוכנים שפוגעת בסולידריות ובערכים שאני מאמין בהם", אמר כחלון.

 

לפניו דיבר יו"ר ועדת הכספים משה גפני שהקדיש את נאומו להטבות המס לפריפריה שיביא לאישור בשבוע הבא, וגם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג דיבר בשם אזרחי ישראל הצעירים ואמר: "אתם לא מקשיבים לעשרות אלפי אזרחי ישראל שמפגינים במוצאי השבת נגד מתווה הגז. לממשלה זה לא מזיז, אבל לך שר האוצר? לחברי הקואליציה כלום לא מזיז? הצעירים יוצאים לרחובות נגד המשחקים בכספי ציבור, הם מרגישים שקופים שאף אחד לא סופר אותם כי אתם מעדיפים תמיד קבוצות לחץ של מקורבים".

 

מיד לאחר הנאומים התחילו ההצבעות על תקציב המדינה. האופוזיציה הגישה עשרות אלפי הסתייגויות אך אתמול (ד') החליטה ועדת הכנסת לצמצם את מספרן לכדי כ-700 בלבד.

 

כבר בהצבעה על סעיף ראשון בתקציב גילו חברי הכנסת בלבול, כאשר לא הבינו מהו "סעיף" ומהי הסתייגות. ובכך היה רוב לאופוזיציה. לפכיך נעצרו הדיונים כדי לערוך הצבעות ניסיון. במהלך הניסיון התברר כי לחצי ההצבעות בחלק מעמדות חברי הכנסת לא עובדים - גם של השרות איילת שקד ומירי רגב והמהומה באולם רבה.

 

כיוון שהקואליציה צרה ועומדת על 61 חברי כנסת בלבד, ישנו עוצר הצבעות וכל 120 חברי הכנסת היו חייבים לשבת במקומותיהם ולהשתתף במלוא ההצבעות. 

חברי הכנסת משועשעים מכך שנגרם לבלבול בקרב חברי הכנסת באשר לאיך להצביע בכל סעיף או הסתייגות. כפתרון יו"ר הקואליציה צחי הנגבי הכין שני שלטים - בעד ונגד, והוא מרים אותם בהתאם לאופן שבו יש להצביע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x