שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הח"כים לא מתביישים בסחטנות הפוליטית: "האוצר ידע שכדאי לו, אז קיבלתי 40 מיליון"

ח"כ מיקי זוהר מסביר את הסכומים שקיבל כדי להצביע בעד התקציב ויו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן לא מבין מה הבעיה בכספים פוליטיים. כך עובדת השיטה הבעייתית שאפילו חברי האופוזיציה הצטרפו אליה

רוני זינגר 06:5917.11.15

רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח״כ מיקי זוהר, עבד קשה בשבועיים האחרונים. חוק ההסדרים היה צריך לקבל את אישור הוועדה בהקדם והפערים בין יו״ר הוועדה משה גפני לשר האוצר משה כחלון היו לעתים בלתי נסבלים. השניים לא דיברו והפיצוצים בין גפני לאנשי האוצר אירעו בזה אחר זה.

״מיקי היה גורם מאזן ומרגיע. לא שמו לב לזה אבל הוא עשה עבודה״, שיבח גורם פוליטי שהיה מעורב בדיונים את עשייתו של זוהר.

 

אנשי משרד האוצר זיהו גם הם את כוחו של זוהר בוועדה. הם היו זקוקים לו כדי שיעשה את עבודת הגישור הזו והיו זקוקים לו שיאחד את שורות הקואליציה בוועדה.

 

שלשום, בסוף הדרך, בישיבה בה אושר תקציב המדינה ואחרי אישור חוק ההסדרים קיבל זוהר את הפרס שלו על עבודתו הקשה: קופה של 40 מיליון שקלים שאותה הוא יכול לפזר כרצונו עבור מטרותיו. 17.5 מיליון שקל יועברו לחידוש מבני חינוך, 9 מיליון כמענק ביטחוני להתנחלויות ביהוד ושומרון, 4 מיליון שקלים לחיזוק יהדות על היבטיה השונים וכן חצי מיליון שקל שזוהר ביקש באופן מיוחד להעביר לעמותת ״לאורו נלך״ מרכז חינוכי דתי.

 

״אני הייתי המגשר של המשא ומתן בוועדת הכספים, האוצר ידע שכדאי לו לרתום אותי לעבודה הזו ובעבור זה גם קיבלתי את ה־40 מיליון שקלים״ אמר אתמול ח״כ זוהר בגאווה ל״כלכליסט״. בתשובה לשאלה האם מדובר בפועל בדמי תיווך שעשה בין גפני לכחלון ובמסגרת העבודה על החוק ענה: ״אני הייתי המתווך והבאתי השגים גם עבור כלל הציבור וכן גם עבור שולחיי. הצלחתי להכניס שינויים גם בתקציב עצמו וכן, קיבלתי את ה־40 מיליון שקל בשביל לעשות איתם מה שחשוב לי, אין לי בעיה עם זה ואני גאה בזה״.

 

 

 

הכסף תמיד עבר כדי שהתקציב יעבור

 

ח״כ זוהר לא לבד. לראשונה הוביל משרד האוצר מהלך חסר תקדים לחשיפת ההסכמים הפוליטיים הנערכים בין האוצר לבין גורמים פוליטיים ערב אישור תקציב מדינה. הכסף תמיד עבר כדי שהתקציב יעבור, אבל הפעם משרד האוצר, וראש אגף התקציבים אמיר לוי בפרט, היה כתמיד זה שנתן, אבל בהמשך היה זה שגם חשף.

 

לא סתם נלחמו חברי הכנסת מהקואליציה עד הרגע האחרון נגד חשיפת ההסכמים הללו. יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין וגם ח״כ זוהר נאבקו בלוי וסגניתו יעל מבורך כך שההסכמים לא ייחשפו במלואם. באוצר התעקשו. כך התברר שהקופה הקטנה ובה 40 מיליון שקל שזכה בה זוהר ניתנה גם לאחרים: יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן, יו״ר ועדת הפנים דודו אמסלם, יו״ר ועדת הכספים משה גפני וח״כ בצלאל סמוטריץ׳ – כולם עשו הסכמי מיליונים דומים עם האוצר. איך זה שיתר חברי הכנסת לא עלו על הקומבינה הזו?

 

״אה, זה ברור", אומר גורם פוליטי בכיר בכנסת, "האוצר זיהה את מוקדי הכוח שעשויים לתקוע את התקציב ושימן אותם. זה תמיד היה ככה, רק שהפעם באופן תקדימי זה גם נחשף״, הוסיף בחיוך.

 

כל אחד מראשי הוועדות, ומדובר בראשי ועדות שאינם ממפלגתו של שר האוצר קיבל עשרות מיליוני שקלים. מטבע הדברים כשמדובר בממשלה המורכבת ממפלגות ימין, ומפלגות ימין דתיות וחרדיות ־ מרבית הכספים מהקופות הקטנות יופנו לחיזוק עמותות חינוך בעלות אופי דתי, חיזוק יהדות ותמיכה בהתנחלויות.

 

מיכל בירן מהמחנה הציוני: "האופוזיציה עשתה דיל. זה לא שהכשרנו את השרץ, אבל אם היה אפשר בתקציב החשוך הזה להאיר כמה פינות אז מה טוב״ מיכל בירן מהמחנה הציוני: "האופוזיציה עשתה דיל. זה לא שהכשרנו את השרץ, אבל אם היה אפשר בתקציב החשוך הזה להאיר כמה פינות אז מה טוב״ צילום: חיים צח

 

בלי שימון, אין תקציב

 

יו״ר ועדת הכספים גזר קופון גדול יותר עבור שורה ארוכה של נושאים, חלקם קרובים לליבו כמו מנהרות הכותל, מנהלת הזהות היהודית ושירותי ייעוץ והפריה ברוח היהדות, וחלקם לכלל הציבור כחברה להגנת הטבע ומרכזים לעיוורים. כוחו של גפני מובן. בלי ״שימון״ שלו האוצר לא היה יכול להעביר חלק את התקציב והמהמורות בדרך היו יכולות להיות בורות.

 

אבל דודו אמסלם יו״ר ועדת הפנים הרגיש כנראה שממעיטים מדי מכוחו והחליט לפני כשבוע להראות לפקידי האוצר שכדאי גם לקחת אותו בחשבון. אחרי שהעביר לאוצר את סעיפי הדיור בוועדה שלו, החליט להגיש עליהם הסתייגות בעצמו. למה? כי אמסלם הגיע לכנסת כדי לקדם נושא שחשוב לו – תרופות מצילות חיים ללא מע״מ והאוצר לא הקשיב. אז עכשיו, אחרי שתקע את החוק הקשיבו והבטיחו שימצאו פתרון, והוא גם קיבל הבטחה של 2 מיליון שקל עבור חדר מיון קדמי בקרית שמונה.

 

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר: "הצלחתי להכניס שינויים בתקציב וכן, קיבלתי את ה־40 מיליון שקל בשביל לעשות איתם מה שחשוב לי, אין לי בעיה עם זה ואני גאה בזה״ מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר: "הצלחתי להכניס שינויים בתקציב וכן, קיבלתי את ה־40 מיליון שקל בשביל לעשות איתם מה שחשוב לי, אין לי בעיה עם זה ואני גאה בזה״ צילום: עומר מסינגר

 

חילק כסף מפלגתי

 

יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן היה אף חשוב יותר עבור פקידי האוצר. שוב ושוב דנה הוועדה שלו בפיצולים של חוק ההסדרים ובאינספור טענות – והיה צריך לוודא ששום דבר לא יתקע בוועדת הכנסת. כך הוא קיבל 40 מיליון שקל, למשל עבור ילדים ונוער בעיר לוד. למה דווקא לוד? ביטן יש לזכור, הגיע לכנסת כנציג השפלה בליכוד. הוא אמנם היה חברי עיריית ראשון לציון אבל ״מכיר היטב את לוד. ואל תתבלבלי, אני דווקא הפסדתי שם. אבל זו עיר שחשוב לתמוך בה״, אמר בשיחה עם ״כלכליסט״ אתמול. ביטן מכחיש כי העביר כסף ללוד כדי להשפיע על מתנגדיו שם – אבל באותה נשימה הוא מספר שבעבר חילק בשיטה דומה כסף מפלגתי, בעת הבחירות בליכוד, בעיר רחובות ״דווקא איפה שהתנגדו לי העברתי כסף״. ביטן טוען כי ״גם אם מדובר בכסף פוליטי הרי המטרה ראויה״ ומתפלא ביטן על יתר חבריו חברי הכנסת: ״חבר כנסת שלא עשה כמוני טעה. שהוא ייתן הסברים. אני התעקשתי לקבל כסף, האוצר הקשיב והשתכנע. אני לא מבין איפה פה הבעיה?״.

 

יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן: גם אם מדובר בכסף פוליטי הרי המטרה ראויה. חבר כנסת שלא עשה כמוני טעה. שהוא ייתן הסברים. אני התעקשתי, האוצר השתכנע. אני לא מבין איפה פה הבעיה" יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן: גם אם מדובר בכסף פוליטי הרי המטרה ראויה. חבר כנסת שלא עשה כמוני טעה. שהוא ייתן הסברים. אני התעקשתי, האוצר השתכנע. אני לא מבין איפה פה הבעיה" צילום: צביקה טישלר

 

אבל גם האופוזיציה סחטה את שלה. ״האופוזיציה עשתה דיל. הסכמנו להוריד את עוצמת ההתנגדות שלנו מ־10 ל־8. זה לא שהכשרנו את השרץ, אבל אם אפשר היה בתקציב החשוך הזה להאיר כמה פינות אז מה טוב״, הסבירה אתמול ח״כ מיכל בירן, שהשיגה מהאוצר 22 מיליון שקלים עבור מתנדבים בפריפריה במסגרת תנועות הנוער. גם יו״ר מרצ זהבה גלאון השיגה 5 מיליון שקלים, חלקם ילכו לתמיכה בארגונים של יוצאים בשאלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x