$
בארץ

דיווח שוטף

לאחר דיון מרתוני: תקציב המדינה ל-2015-2016 אושר בוועדת הכספים

בתום דיון סוער, שכלל צעקות ותלונות של חברי כנסת מהאופוזיציה על כך שמלוא המידע על ההסכמים הפוליטיים שנחתמו תמורת ההצבעה על התקציב לא נמסר להם - אושר תקציב המדינה לשנה ולשנה הבאה. ביום רביעי צפוי התקציב לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת

רוני זינגר ועמרי מילמן 22:5015.11.15

22:50 - תקציב המדינה אושר בוועדת הכספים

 

לאחר דיונים ממושכים לאורך רוב שעות היום אושר תקציב המדינה לשנים 2015-2016 בוועדת הכספים. במהלך שעות הערב יצאו חברי האופוזציה מהחדר במחאה על כך שיו"ר הוועדה ח"כ משה גפני סירב לענות על שאלות שהופנו אליו בנוגע להסכמים פוליטיים עם ח"כים שנחשפו מוקדם יותר. בדיון בדקות האחרונות לא לקחו חלק חברי האופוזיציה, פרט לח"כ מיקי לוי (יש עתיד). ביום רביעי התקציב צפוי לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאה. 

 

22:30 - מיקי לוי לסתיו שפיר: "את אפס, לא באת לדיונים פעם אחת ועכשיו את באה לעשות כותרות"

 

ובזמן שבתוך ועדת הכספים המשיך היו״ר גפני לנהל את ההצבעה הבלתי נגמרת על התקציב, העצבנות באופוזיציה הלכה וגברה. כך התפתח במסדרונות שמחוץ לחדר הוועדה ויכוח קולני ומכוער במיוחד בין ח״כ מיקי לוי (יש עתיד) לח״כית סתיו שפיר (המחנה הציוני). אחרי ששפיר טענה כי לוי תמך בהצבעה בקואליציה בסעיפים מסוימים ואילו העוזר של שפיר כינה את לוי בתואר ״מיזוגן״ - "קפץ ללוי הפיוז": ״את אפס, ילדה קטנה. לא באת לדיונים פעם אחת ועכשיו את באה לעשות כותרות״, צרח לאוזניי הנוכחים.

 

זה לא העימות הראשון שאליו נקלעה היום שפיר. מוקדם יותר הטיח בה ח״כ אורן חזן (ליכוד): "לא הגעת פעם אחת לוועדה - ועכשיו את צועקת כמו תרנגולת בשביל כותרת״, שפיר ענתה לחזן ״סתום את הפה אורן״ ונענתה ״שבי בשקט ילדה. חצופה״. ח״כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ענה לח״כ חזן שהוא עצמו לא השתתף במרבית הדיונים.

 

21:00 - מדוע תקציב שהוגדר תחת הכותרת "שירותי ייעוץ והפרייה" הוקצה למשרד רה"מ?

 

הדיון המתמשך בוועדת הכספים סביב אישור התקציב עולה לעיתים לטונים גבוהים. במהלך הדיון נגרמה מהומה, לאחר שחברי כנסת מהאופוזיציה התרעמו כיצד ייתכן שתקציב שהוגדר תחת הכותרת "שירותי ייעוץ והפרייה" ועמד על סך 4 מיליון שקל צוין ככזה שמיועד למשרד ראש הממשלה ולא לבמשרד הבריאות.

 

התשובה שנתן האוצר לשאלה שהעלתה ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) בנושא היא כי "הסעיף של משרד ראש הממשלה כולל את משרד הדתות - ולשם התקציב מוקצה". חברי האופוזיציה ניסו להקשות על תשובה זו וטענו כי לא הובא כל פירוט ביחס לסעיף האמור, אך לא קיבלו מענה. ח"כ לוי אבקסיס אף הוצאה מהדיון בעקבות ההתפרצות שלה על כך שהאוצר לא נתן תשובה מספקת על שאלה זו.

 

ח"כ מיקי רוזנטל: ההתנהלות של ועדת הכספים היא כשל מחבש דורסני. לא עונים לשאלות, לא מספקים ניירות להסבר. אין ספק שמנסים להסתיר מידע מהציבור על המתנות שקיבלו חברי הכנסת של הקואליציה.

  

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר לחברים כי "ההסכמים הובאו בפירוט לכל חבר ועדה, מאיפה יוצא הכסף ולאיפה הוא נכנס. זה קיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה".

 

17:00 - מאדלשטיין ועד סמוטריץ': ההסכמים הפוליטיים נחשפים

 

לראשונה בדיוני תקציב המדינה נחשפים הסכמים פוליטיים שנערכו בין הממשלה ומשרד האוצר לחברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה. זאת למרות התנגדות הקואליציה לחשיפתם.

 

לצפייה ברשימה המלאה לחץ כאן

 

מדובר בכספים שמועברים לחברי הכנסת עבור נושאים שקרובים ללבם ושבהם הם מעוניינים לתמוך. בשעות אחר הצהריים ניהלה הקואליציה מאבק נחרץ נגד חשיפת המסמכים האמורים, זאת אף שקיימת הנחייה של היועץ המשפטי לממשלה לחשוף את ההסכמים האלה ובמהלך הדיונים שהתקיימו אחר הצהריים בכספים אמר ראש אגף התקציבים באוצר אמיר לוי, כי "כל ההסכמים הפוליטיים שנחתמו יהיו על השולחן וייחשפו במלואם".

 

מרשימת ההסכמים עולה, כי יו"ר ועדת הכספים משה גפני חתום על ההסכמים הרבים ביותר עם משרד האוצר והצליח להשיג הישגים רבים בסך מיליוני שקלים עבור שורה של נושאים, בהם תמיכה בשירותי דת, שיקום וטיפול בעיוור, שירות לזקן, בריאות הנפש, המרכז להעמקת חינוך יהודי, מרכז לנפגועת תקיפה מינית, תחזוקת מנהרת הכותל, גרעיני התיישבות חרדית ובתי עלמין בירושלים.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילום: עומר מסינגר

 

לח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הובטחו כספים לתמיכה בהקמת מוסדות דת, מענקים לרשויות מקומיות ביו"ש; למיקי זוהר מהליכוד הובטחו כספים לטובת מדרשות ללימודי ארץ ישראל, מרכזים להעמקת הזהות היהודית, מענק ביטחוני ליהודה ושומרון; ליו״ר הכנסת יולי אדלשטיין הובטחו כספים לטובת חינוך יהודי בתפוצות, חינוך פורמלי ציוני; לח"כ דודי אמסלם מהליכוד הובטחו כספים למוקד הקדמי לרפואה דחופה בקרית שמונה; לחברת הכנסת זהבה גלאון מסיעת מרצ הובטחו כספים לטובת תעסוקת מבוגרים, אבחון וטיפול בנוער וצעירים ולמיכל בירן מהמחנה הציוני כספים עבור תנועות נוער.

 

ח"כ מיכל בירן ח"כ מיכל בירן צילום: חיים צח

 

15:43 - הדיון הופסק: איך הצליח האוצר לטעות ב-3 מיליארד שקל?

 

דיוני ועדת הכספים הופסקו לאחר שהתברר כי האוצר שגה בכתיבת אחד מסעיפי תקציב הביטחון. בצד המילולי נכתב כי ההרשאה לתקציב עומדת על 3 מיליארד שקל ואילו בחלק המספרי נכתב 300 מיליון. בעקבות זאת טענו חברי האופוזיציה כי מדובר ב"נושא חדש" כלומר כזה המצריך עריכת שינוי לפני אישורו ועל כן הדיונים הופסקו. כעת מתקיים דיון בנושא בוועדת הכנסת שאמורה להחליט בנושא. לאחריו תחזור ועדת הכספים ותתכנס לקראת הצבעה.

 

14:20 - האוצר יסכם עם ש"ס את מתווה הפחתת המע"מ על תחבורה ציבורית

 

הממשלה אישרה הקמת צוות בין משרד האוצר לנציגי ש"ס ובמסגרתו יסוכם המתווה לפיו יופחת המע"מ על התחבורה הציבורית, המים והחשמל למעוטי יכולת. מקורות מעורים בנושא אמרו כי כבר כעת נראה שהפטור על החשמל יהיה בעייתי ואולם על המים והתחבורה הציבורית העניין יחול.

 

ההחלטה קובעת כי "הממשלה מסמיכה את שר האוצר ואת השר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, ליישם את החלטת הממשלה מספר 413 מיום 5.8.2015, בדבר יישום ההסכם הקואליציוני עם מפלגת ש"ס לעניין מימון הפחתת מע״מ אפס לתחבורה ציבורית, מים וחשמל למיעוטי יכולת, באופן המיטבי ביותר עד לתאריך 1.1.16".

 

"אני לא אוהב את ההחלטה הזו אבל הסכמים יש לכבד", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. נתניהו התייחס לכך שבהסכמים הקואליציוניים התחייבה הממשלה לש"ס למלא את  דרישותיה בעניין המע"מ.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ התנגד בישיבת הממשלה נגד ההחלטה להחיל הפחתה או פטור ממע"מ, ואמר שכשר אוצר לא היה מאשר כזה צעד והוסיף שמדובר ב״מדרון חלקלק״ שיש להימנע ממנו. שטייניץ היה היחידי שהצביע נגד ההחלטה.

 

השר דרעי אמר בתגובה: "אני שמח שההחלטה התקבלה. הבטחתי ואני מקיים. הבטחתי מע"מ אפס על מוצרי יסוד והמוצרים הללו הם מוצרי יסוד בסיסיים ביותר. ההחלטה תטיב בעיקר עם האוכלוסיות החלשות ועם אלה שאנחנו חייבים לעזור להם. אני רוצה להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון על התמיכה בהחלטה".

 

14:05 - הבית היהודי סימן וי על הגדלת תקציב האבטחה במזרח ירושלים

 

הבית היהודי איימו וזכו: התקציב לאבטחת מגורי יהודים במזרח ירושלים הוגדל ויעמוד על 83 מיליון שקל במקום 50 מיליון שקל. באשר לדרישות על הגדלת התקציב של החטיבה להתיישבות הרי שהסיכומים קרובים ונראה כי אכן יוגדל התקציב לכ-150 מיליון שקל, במקום יותר מ-50 עד כה.

 

בנוסף, לפי שעה לא יפגע תקציב משרד החינוך מהקיצוץ הרוחבי עליו סוכם, ולפי שעה לא יקוצצו 180 מיליון שקל אלא 30-20 מיליון שקל בלבד. לאור זאת אישרו שרי הבית היהודי את התקציב וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הגיע לוועדת הכספים להצביע ביחד עם הקואליציה.

 

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (ארכיון) בנימין נתניהו ונפתלי בנט (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

13:50 - תקציב הביטחון אושר בוועדת החוץ והביטחון

 

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת בשיתוף ועדת הכספים אישרה את תקציב הביטחון, אך חברי האופוזיציה התנגדו כולם לאור חוסר מענה שניתן להם בנושא ההתייעלות. הוועדה אישרה את התקציב של 56.1 מיליארד שקל ועוד 3 מיליארד שקל שיינתנו למערכת הביטחון עבור התייעלות כלכלית. חברי הכנסת ביקשו לדעת את המקורות התקציביים וכן את הסעיפים בהם תלוי העברת התקציב אך אלו לא נמסרו.

 

ח"כ אראל מרגלית, מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים אמר כי "יש תקציב למדינת ישראל ויש חוק. הכנסת היא לא חותמת גומי של הממשלה. אם מערכת הביטחון זקוקה ל-60 מיליארד שקל בנוסף לתקציב, זה יוצג בבסיס התקציב ולא נוסיף 4 מיליארד כלאחר יד".

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני התייחס בפתח הדיון על התקציב, לתקציב הביטחון ואמר "היה הסכם לא בכתב היה סיכום בע"פ בין האוצר לביטחון. התקציב שאושר בוועדה המשותפת הוא 56.1 ככל שיתקדם ההסכם שמורכב מהרבה מאד פרטים, אם אכן זה יתקדם, וזה יתקדם כנראה, זה יובא לכאן לאישור". למעשה גפני מתכוון בפועל להעברות תקציביות עבור הביטחון, כפי שמתרחשות בכל שנה. לשאלת חברי האופוזיציה מדוע לא נעשה ההסכם בכתב, גפני לא ענה.

 

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) אמר בדיון כי במסגרת ההסכם בין האוצר לביטחון יצאו מתקציב הביטחון הוצאות מסוימות ועל כך צריך לדון בהם בוועדה, אך גם לכך גפני לא התייחס. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בישיבת הממשלה לתקציב הביטחון ואמר: "אני העברתי למעלה מתריסר תקציבים, נדמה לי שאפילו הרבה למעלה מתריסר תקציבים, כראש ממשלה וכשר אוצר. ולכן, היום הזה הוא אירוע חריג, משום שבאף אחד מהמקרים האלה לא זכור לי שהגענו לרגע כמו שאנחנו הגענו אליו היום, שיש הסכמה בין שר הביטחון ושר האוצר, ביחד עם משרד ראש הממשלה - בדרך כלל זה תהליך אחר

 

ישיבת ממשלה ישיבת ממשלה צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם

 

"אני חושב שהתהליך הזה הוא ראוי לציון כי הוא מאפשר לנו לנהל את התקציב נכון. תקציב נכון לא רק ל-2016, אלא גם למה שיוצג בקרוב, וזה תוכנית רב-שנתית לצה"ל, שהוא שילוב ראוי של תר"ש 'גדעון' והמלצות ועדת לוקר. מה שיש פה זה נתיב של התעצמות והתייעלות של צבא ההגנה לישראל. ואני רוצה לברך את שר הביטחון ושר האוצר על שיתוף הפעולה למען מטרה חשובה, וגם את מנכ"ל משרדי אלי גרונר, שעמל יחד עם אנשי האוצר והביטחון במטרה הזאת. אני חושב שאנחנו מבינים שצה"ל צריך לעבור שינויים כי הזירה שלנו עוברת שינויים, האיומים עלינו עוברים שינויים, הנשק שמופנה כלפינו עובר שינויים, וגם המערכת שלנו עוברת שינויים מבורכים וחשובים. צבא חזק נותן כלכלה חזקה ולהיפך".

 

12:50 - הדיון על תקציב המדינה בוועדת הכספים הוספק שוב משום שהממשלה עדיין לא אישרה את התקציב המתוקן.

 

במהלך הדיון התייחס יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני לדרישות ראשי הרשויות הערביות שהגיעו לדיון במחאה על כך שהם לא זוכים לתוספות תקציב. גפני הוסיף כי יטפל בנושא והבטיח כי במהלך השנה יהיו בעניין תוספות תקציביות. לאור זאת שאלה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הבית היהודי) "ומה עם הטבות המס לפריפריה" - נושא שגם בו טרם קיבלה הממשלה החלטה ועל כך ענה גפני: "ברור שהתקציב שאנחנו מאשרים כאן לא יהיה התקציב האמיתי ל-2016".

 

12:40 - הפרטים הקטנים והמעניינים שבתוך ההסכמים הקואלציוניים צפויים להיחשף היום בוועדת הכספים כשבמרכזם עומד ויכוח מרכזי בין משרד האוצר למשרד המשפטים: חשיפת ההסכמים שנעשו בין הממשלה לשרים ולחברי הכנסת. המפלגות סיכמו ביניהן שיקבלו מיליוני שקלים לשימושםם של חברי כנסת מטעמם. כך למשל מנהלת ביים האחרונים סיעת שס משא ומתן לקבל 140 מיליון שקל שיועברו לשימושם על פי שיקול דעתם. בוועדת הכספים צפויים הסכמים אלו להיחשף, בהקראה שמית לפי כל חבר כנסת, ובאוצר מתנגדים לכך שכן אז ייחשף כמה קיבל כל אחד בהשוואה לאחר.

 

12:00 - שלושת שרי הבית היהודי יצביעו נגד הקיצוץ התקציבי במשרדי הממשלה שיעלה לאישור בישיבת הממשלה שנפתחת בשעה זו, זאת בשל הקיצוץ בסך 180 מיליון שקל בתקציב החינוך.

 

רגע לפני ההצבעה על תקציב המדינה הצפויה היום (א') בוועדת הכספים בכנסת, נודע כי ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי לא יגיע להצבעה, וכן לא יוחלף בח"כ אחר מהבית היהודי, ובכך לפי שעה אין לקואליציה רוב.

 

הרקע הרשמי לכך היא התנגדות הבית היהודי לקיצוץ של 180 מיליון שקל בתקציב משרד החינוך - כחלק מהקיצוץ הרוחבי שייעשה בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן את תקציב הביטחון ואת דרישות ש"ס. ואולם ל"כלכליסט" נודע כי ברקע העלו בבית היהודי דרישות נוספות כדי שאם יתקבלו ישכנעו אותם להצביע ביחד עם הקואליציה: כך למשל דורש סמוטריץ' להגדיל תקציב אבטחה במזרח ירושלים מ-50 ל-80 מיליון שקל, וכן מעלים בבית היהודי דרישה להגדלת תקציב החטיבה להתיישבות לכ-150 מיליון שקל בבסיס התקציב. התקציב המקורי של החטיבה עומד כיום על קצת יותר מ-50 מיליון, ובהסכמים הקואלציוניים שעשתה הממשלה עם הבית היהודי סוכם על תוספת של 50 מיליון שקל. כעת דורשים בבית היהודי עוד 45 מיליון שקל.

 

10:00 - באוצר החליטו על קיצוץ רוחבי נוסף של 0.7% בתקצב המדינה, שמוערך בכ-600 מיליון שקל, במטרה לממן התחייבויות של הממשלה שניתנו מאז ה-5 באוגוסט.  

 

בין ההתחייבויות מוזכרות תוספות שונות שינתנו לש"ס, מענקים עבור ההתנחלויות ביהודה ושומרון ותוכנית לקידום האוכלוסייה האתיופית.

 

אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון) אריה דרעי ובנימין נתניהו (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

הקיצוץ לא אמור לממן את התוספת לתקציב הביטחון שעומדת על 3 מיליארד שקל. לסכום זה עוד לא נקבע מקור תקציבי, שכן הוא מותנה בתהליכי התייעלות במהלך השנה. מה שעלול כמובן לגרור קיצוצים רוחביים נוספים.

 

קיצוץ זה מתווסף לשני קיצוצים נוספים של 3% ושל 0.5% עליהם הוחלט בחודשים האחרונים כדי להתכנס למסגרת הוצאות סבירה, שגם כך חרגה מכללי ההוצאה, בעקבות ההסכמים הקואליציוניים שעומדים על כ-9 מיליארד שקל. הקיצוצים יחולו על כל משרדי הממשלה כך שלמעשה פוגעים בשירותים הניתנים היום לאזרחים.

 

קיצוץ של 9 מיליון שקל בביטוח לאומי

 

הנימוק של הממשלה לקיצוץ הרוחבי שיהיה בבסיס, הנוסף הוא "יישום הסכמים קואליציוניים, דחיית פירוק רשות השידור, ביטול היטל המעסיקים בחקלאות, החלטת הממשלה הנוגעות לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה, החלטה בדבר הקמת יחידה לאבטחת אוטובוסים בירושלים ומתן מענקים להתיישבות צעירה ביו"ש".

 

הקיצוץ לא יחל על מחויבויות חוזיות, כמו למשל הסכמי שכר אלא רק על ההוצאות ה"גמישות" של המשרדים, שלעיתים

רבות הן השירותים בפועל שניתנים לציבור.

 

כחלק מקיצוץ החליטה הממשלה לקצץ גם 9 מיליון שקל בתקציב המינהלי של המוסד לביטוח לאומי.

 

מכיוון שלממשלה אין סמכות לקבוע את תקציב מבקר המדינה והכנסת, קובעת ההחלטה כי שר האוצר יבקש מיו"ר הכנסת וממבקר המדינה לקצץ את תקציבם.

 

לפני מספר שבועות אישרה הכנסת להגדיל את תקציבה מ-612 מיליון שקל ב-2014 ל-651 מיליון שקל ב-2015 ו-717 מיליון שקל בשנה הבאה, 13 מיליון שקל הוקצו להגדלת המטבח בכנסת, וכ-2 מיליון שקל להגדלת מערך ההסברה של הכנסת. גם תקציבו של בנק ישראל עצמאי, אך בהחלטת הממשלה לא היה כל התייחסות לבקשה לקיצוץ מצידו.

 

מלבד הקיצוץ הרוחבי הוחלט בממשלה להגדיל את הדיבידנד שהחברות הממשלתיות רפאל, התעשייה האווירית ושאר החברות הממשלתיות מעבירות לתקציב המדינה מ-500 מיליון שקל למיליארד שקל כדי לעמוד בכל התחייבויות הממשלה.

  

בנוסף מוצע כי מסך העודפים המחוייבים של המשרדים, כלומר החלק מהתקציב השנתי שאינו מנוצל באותה שנה אך על בסיסו מתחייב המשרד עבור השנים הבאות, יועברו בפועל רק 97% לשנת 2016 ו-95% מסך העודפים המחוייבים משנה שעברה לשנה זו.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x