$
בארץ

הטבות המס: ראשי רשויות התפרצו לוועדת הכספים למחות

ראש עיריית צפת פנה לחברי הקואליציה ובמסר לכחלון ודרעי: "אתם חברתיים? תהיו אמיצים, תגידו אנחנו לא מצביעים על תקציב המדינה עד שלא יעברו הטבות המס ליישובים". יו"ר הוועדה גפני: "״נעשה כל מאמץ להעביר את מפת ההטבות עוד לפני אישור התקציב"

רוני זינגר 13:2609.11.15

דיון סוער בוועדת הכספים: עשרות ראשי רשויות התפרצו בצהריים לדיוני ועדת הכספים וקראו לחברי הכנסת לקבל את מפת הטבות המס שגיבש יו״ר הוועדה משה גפני ואשר נגנזה ברגע האחרון בגלל לחצים מלשכת ראש הממשלה. "אני קורא לכל חברי הקואליציה של הליכוד וכחלון ודרעי, אתם חברתיים? תהיו אמיצים, תגידו אנחנו לא מצביעים על תקציב המדינה עד שלא יעברו הטבות המס ליישובים", קרא ראש העיר צפת אילן שוחט שעירו נכנסה לראשונה למפת הטבות המס שגיבש גפני. "מי שלא יצביע איתנו נבוא איתו חשבון בבחירות. הגיע לתושבים עד פה, תגאלו אותנו כבר שאנחנו כמו עניים בפתח״, קרא וזכה לקריאות עידוד מחבריו.

מגיעים לוועדה מגיעים לוועדה צילום: עמרי מילמן

 

״אנחנו נמצאים פה למעלה מ - 50 ראשי רשויות. אתם בוועדת הכספים ישבתם על מתווה שהוגש על ידי פקידי האוצר ובנה נוסחה שיש מאחוריה מדיניות אחידה שיוויונית וקובעת פרמטרים לקבלת הטבות מס. היום יש עוולה וחוסר צדק בדרך שבה ההטבות מחולקות לערים. אין ויכוח בין ראשי הרשויות על הנוסחה. כולנו מסכימים עליה. יש מי שמקבלים קצת יותר וכאלה שקצת פחות.היינו פה ערב הצבעה והיא מתקנת עוול. זו לא הנוסחה הכי טובה, אבל גמרנו. די, דשנו בזה שנים ובדקה 90 בגלל שלוש רשויות שנפגעו בשניים שלושה אחוזים - עכו נהריה מעלות, ובגלל שראש הממשלה ראה את הוויכוח ובצורה שרירותית ובלי חשיבה הודיע על דחייה של ההחלטה פה לשלושה חודשים אחרי התקציב, בגלל כל זה אנחנו נפגעים״, קרא שוחט.

 

ראשי רשויות מתפרצים לוועדה ראשי רשויות מתפרצים לוועדה צילום: עמרי מילמן

 

כזכור, מפת הטבות המס גובשה בחודשים האחרונים בוועדת הכספים ובה נכללות 403 יישובים, לעומת 182 שנכללו עד היום. גם האוצר הגדיל מעט את התקציב עבור הטבות המס, מ - 800 מיליון בשנה, ל - 1.3 מיליארד שקלים. ראשי הרשויות השתתפו בכל הדיונים והתחננו שהוועדה תאשר את המפה. ואולם ברגע האחרון, ערב ההצבעה לפני כשלושה שבועות דרש ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי להכליל במפה גם התנחלויות. הדבר ירד מסדר היום לאחר שיו״ר מפלגתו נפתלי בנט חזר מהדרישה, ואולם אז החלו לחצים עזים על לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מצד ראשי רשויות אחרים, מהליכוד, שדרשו גם הם להיכנס. בנוסף שלוש רשויות שנכנסו למפה, עכו, נהריה ומעלות וגם כפר ורדים, פתחו במחאה על כך שהן נפגעו במעט באחוזי ההטבה שלהם. אותן שלוש רשויות שגם פתחו בשביתה שמטו למעשה את השטיח מתחת לרגלי חבריהם ביתר הרשויות. כיוון שלאחר שנפתח הוויכוח בעניין הודיע גפני כי הוא חוזר בו מקידום המפה. נתניהו הודיע במקביל כי המדינה תגיש לבג״ץ בקשה לארכה עבור דיון נוסף במהשך. ואולם בשלב זה, כל עוד לא עבר תקציב המדינה ממשיכים ראשי הרשויות ללחוץ בניסיון להביא את נתניהו להתקפל ולהורות לגפני להצביע ולאשר את המפה שגובשה.

 

גפני אמר היום בדיון: "הממשלה היתה אמורה לחוקק את החוק, אמרתי שאם הממשלה לא תחוקק אז הוועדה תחוקק. עומד היה להיות בג״ץ שמוציא בכוח חמישה יישובים. כולם יודעים שההטבות ניתנות היום בלי קריטריונים ולכן בג״ץ יהיה צודק כשיבטל את זה כי כיום לוקחים כספי ציבור ומחלקים למי שקרוב למקבלי ההחלטות. ישבתי עם אנשים שעוסקים בזה, הכנו תכנית קריטריונית. התברר לנו שיש יישובים שנפגעים מי יותר ומי פחות. חיפשנו איך לתקן את זה. מצאנו פתרונות לכפר ורדים לעכו ולמעלות, אבל אין מתווה מושלם. התקיים דיון אצל ראש הממשלה ושם התברר שיש חשש שלא יעבור התקציב כי אנשים יהיו מרוגזים״. גפני קרא לחברי הכנסת להפעיל לחץ אצל ראשי המפלגות שלהם אך אמר שלא יעלה את הנושא במסגרת דיוני חוק ההסדרים.

 

גפני הוסיף, ״נעשה כל מאמץ להעביר את מפת ההטבות עוד לפני אישור התקציב. כאילו שאתם צריכים לשכנע אותנו. פה בחדר אין אחד שלא מסכים עם המפה שגיבשנו". אורלי לוי אבקסיס, הוסיפה, "בוא נעשה הרמת מסך מי תוקע את המתווה" גפני בתגובה, "לא רוצה. הם ידעו לבד. אתם תעשו את מה שצריך לעשות במקומות אחרים שאתם יודעים. כאן אין חילוקי דעות".

 

ראשי הרשויות שהגיעו לוועדת הכספים השתתפו היום בישיבת חירום לקביעת המשך צעדי המאבק לאישור מפת ההטבות שגובשה בוועדת הכספים. בין היתר סוכם על החרפת צעדים וחסימת כבישים בשבוע הקרוב במקומות שונים בארץ. יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס השתתף בישיבה והביע את תמיכתו במאבק.

 

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), ראש העיר ערד לשעבר שנכללת במפה החדשה: "אני מבינה את הכעס של ראשי הרשויות על המדינה. אני מסכימה איתם כי יש לדאוג שמתווה הטבות המס יבוא לאישור לפני התקציב. אסור לנו לתת לבג"ץ להכריע בנושא. זה יהיה אסון לכלל הפריפריה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x