$
בארץ

פיצוץ בועדת הכספים: חברי האופוזיציה דורשים הטבות מס רטוראקטיביות לישובים

טרם הוחלט אם הצעת חוק שקובעת כי התיישנות שומה לרשות המסים תוארך ל-4 שנים במקום שלוש תפוצל מחוק ההסדרים. חברי האופוזיציה דרשו להחיל את הטבות המס ליישובים, שנמצאות במחלוקת בממשלה, גם רטרואקטיבית

עמרי מילמן 12:5509.11.15

הישיבה בוועדת הכספים על חקיקת המס הופסקה היום (ב') לאחר שחברי האופוזיציה פוצצו את הישיבה וצעקו על כך שרשות המסים מבקשת להחיל את החוק המאריך את היכולת שלה לפתוח שומות שנפתחו עד ארבע שנים משנת המס במקום שלוש היום. חברי האופוזיציה דרשו להחיל את הטבות המס לישובים, שנמצאות כרגע במחלוקת בממשלה, גם כן רטרואקטיבית, באותה מידה.

 

מוקדם יותר הבוקר חקיקה שנועדה להילחם בהון השחור פוצלה מחוק ההסדרים, לאחר התעקשות של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. קודם לכן יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, עצר את דיוני ועדת הכספים בטענה שהדיונים היו אמורים להסתיים אתמול. הצעות החוק היחידות שנותרו על הפרק הן מפרק המיסוי. מדובר בשתי הצעות שנועדו להלחם בהון השחור ובהעלמות המס. ההצעה המרכזית שפוצלה היא כי דוחות שנתיים המוגשים לרשות המסים הכוללים חוות דעת של מייצגים - כלומר הכוללים תכנון מס - יחוייבו בגילוי על קבלת חוות הדעת ועל הנושא עליו ניתנה חוות הדעת. הצעת חוק זו העמידה את המייצגים על הרגליים האחוריות. הצעת החוק תגדיל משמעותית את כוחה של רשות המסים בכך שתאפשר לה לזהות בקלות תכונני מס שלהם פוטנציאל להעלמות מס.

 

הצעת החוק השנייה עוד במחלוקת בשלב זה, והתקיים ויכוח האם להוציא אותה מחוק ההסדרים או לא. הצעת החוק קובעת כי התיישנות השומה המוגשת לרשות המסים תהיה רק לאחר 4 שנים וכן כי רשות המסים תוכל לפתוח את השומה במהלך אותן שנים מספר פעמים לא מוגבל. היום רשות המסים יכולה להוציא שומה עד 3 שנים ושנה נוספת רק באישור חריג של מנהל רשות המסים ואינה יכולה לפתוח שומות חלקיות. למהלך התנגדו הלשכות המקצועיות - לשכת רואי החשבון, לשכת עורכי הדין ולשכת יועצי המס שהפעילו לחץ על חברי הועדה.

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכספים צילום: עומר מסינגר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x