$
בארץ

בית המשפט הכריע: חברת החשמל לא תוכל לפרק את קרן ההטבות הסודית של עובדיה

חברת החשמל הפרישה במשך שנים כמעט 2 מיליארד שקל לקרן סודית למימון מענקים, מתנות וחשמל חינם לעובדיה. אלא שמ-2005 הוקמה באופן מוזר קרן מקבילה, שאליה הופרשו כספים בדיוק לאותם צרכים. כעת קבע בית המשפט מחוזי מרכז בלוד כי בניגוד להוראת היועמ"ש הקרן לא תפורק. עם זאת, חברת החשמל תפסיק לממן את המתנות לעובדים מכיסה ואלו ייצאו מהקרן

ליאור גוטמן 19:2606.11.15
סאגת קרן הפנסיה הסודית של עובדי חברת החשמל מגיעה ככל הנראה לסוף דרכה, וזאת באיחור של עשר שנים. חברת החשמל הודיעה היום (שישי) לבורסה כי בית המשפט המחוזי בלוד הכריע בסכסוך שנולד בעשור הקודם בין הנהלת חברת החשמל, ההסתדרות ומשרדי הממשלה בשאלה מי זכאי למשוך ולנהל את כספי הפנסיה של עובדי חברת החשמל.

 

מדובר בקופה סודית שבה הופקדו מדי חודש כ-20 מיליון שקל לטובת מימון הטבות שכר שאינן מקבלות ביטוי בקצבת הפנסיה כגון מענקי ותק, מתנות לחגים, וגילום המס של הטבת "חשמל חינם" של עובדי החברה. הקמת הקרן נעשתה אי שם בשנות ה-70, אז נולד אצל העובדים חשש שהחברה אינה מפקידה די כסף לכיסוי המחויבויות הפנסיוניות שלה כלפיהם - ואינה לוקחת בחשבון הטבות שונות שמקבלים העובדים. מסיבה לא ברורה החברה והעובדים החליטו להקים קרן נאמנות שאליה החליטו להפקיד כספים שישמשו למקרה קיצון. אלא שבשנת 2005 הקימה חברת החשמל קרן מקבילה, שאליה היא הזרימה את כספי העובדים. כך יצא ששתי הקרנות חיו זו לצד זו, ללא שום תיעוד מסודר של ההחלטות שקדמו לכך בהנהלת החברה.

 

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי צילום: תומי הרפז

 

 

בסוף 2012 מצא מבקר המדינה שההפקדות לקרן הראשונה לא דווחו כלל בדו"חות חברת החשמל, שמצידה המשיכה להפקיד כספים לקופה השנייה ולדווח על כך. כל ניסיונות ההנהלה להפסיק את נוהל ההפקדות הכפולות הובילו לריצה של הוועד לבתי המשפט בניסיון למנוע את המהלך, זאת תוך איומים בשביתות ועיצומים אם החברה תעז לגעת בכסף. עד היום וועד העובדים הצליח למנוע מההנהלה לשים את ידה על הקרן, שמכילה על פי דו"חות חברת החשמל לרבעון השני 1.89 מיליארד שקל. הפעם היחידה שהמדינה הצליחה לגעת בכסף היה בזמן משבר הדלקים של 2012, אז נמשכו מהקרן - באישור בית הדין לעבודה - כמה מאות מיליוני שקלים בודדים. הניסיון האחרון לפרק את הקופה היה של היועמ"ש לממשלה יהודה וינשטיין, שהורה באוקטובר 2013 לפרק את הקופה לאלתר ולהשתמש בכסף לטובת החברה, אולי אפילו כדי לממן רכש של דלקים.

 

כך או כך, סאגת קרן הפנסיה הסודית הגיעה ככל הנראה לסיום דרכה. בדיווח שהעבירה חברת החשמל לבורסה היא ציינה כי בית המשפט המחוזי בלוד נענה באופן חלקי לעתירה, ופסק שהיא "אינה רשאית לקבל את כל יתרת כספי החשבון לידיה ואינה רשאית להעביר כספים מתוך חשבון הנאמנות לקופת הגמל המרכזית לקצבה", כלומר שבניגוד להוראת וינשטיין הקרן לא תפורק.

 

מה שנקבע על ידי בית המשפט הוא שחברת החשמל תפסיק לממן את המתנות לעובדים מכיסה ואלו יצאו מהיום מאותה קרן נאמנות סודית שהוקמה בדיוק עבור כך. ומה לגבי יתרת הכסף? כאן נקבע ש"החברה יכולה לקבל לידיה עודף אקטוארי בחשבון מעבר לכספים לכיסוי ההתחייבויות הלא קצבתיות כלפי עובדי דור א' ודור ב'", או במילים אחרות עובדים ותיקים שנכנסו לחברה לפני 20 שנה ויותר ימשיכו ליהנות מאותם תנאים. לפי דו"ח חברת החשמל מספרם של אלה נאמד בכ-7,400 איש.

 

ומה לגבי עובדים חדשים? כאן קבע ביהמ"ש ש"החברה תערוך תחשיב אקטוארי שיבוצע נכון ליום 31.12.2015 ותפעל לקבל את העודף במידה ויהיה". ובכמה עובדים מדובר? לפי דו"ח החברה לסוף הרבעון ה2 של 2015 מדובר בכ-2,030 עובדים, כולם מוגדרים כ"דור ג' "

בטל שלח
    לכל התגובות
    x