$
בארץ

"ייתכן שלא נעמוד בכל יעדי התוכנית להפחתת גזי חממה"

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה התייחס לתוכנית שתובא לממשלה בעוד כשבועיים. יעדי התוכנית בהיקף של 800 מיליון שקל כוללים הפחתה של 25% מגזי החממה עד שנת 2030

ליאור גוטמן 07:5105.11.15

הצעת מחליטים שתאשר השקעה של כ־800 מיליון שקל בהפחתת גזי חממה מתוכננת להגיע לממשלה בעוד כשבועיים. מדובר ביישום הכלכלי של החלטה שהתקבלה לפני כחודשיים, שתכליתה ליישר קו עם דרישות ה־OECD לטיפול בזיהום האוויר. התוכנית כוללת יעדים שאפתניים של הפחתה של עד 25% מגזי החממה עד לשנת 2030 והצבת רף חדש של 17% ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, וכן יעד שנשמע אוטופי בדמות הפחתה של 20% בשימוש ברכב פרטי. 800 מיליון השקלים יושקעו במענקים למיניהם ובציוד.

 

לפרטים והרשמה על כנס אשדוד הבינלאומי לקיימות לחצו כאן

 

הבעיה עם התוכנית הזאת היא שזה בעיקר נראה טוב על הנייר: נכון להיום היקף ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מגיע לכ־2% בלבד, והחלטת ממשלה מ־2009 שהציבה יעדים של 5% עד 2014 ו־10% עד 2020 לא קרובה אפילו ליישום. גם חוק אוויר נקי שבא להפחית זיהום בערים לא ממש מיושם.

 

ייתכן שהתוכנית תצליח כי ישראל מחויבת להגיש משהו, אפילו כדי לצאת ידי חובה, ורק כי אנחנו כפופים לאמנת האקלים. ואולי כי מישהו באמת מאמין שהצעד הזה יחסוך למשק (לאורך שנות היישום שלו) עד 100 מיליארד שקל.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: בלומברג

בעיה שניה בתוכנית היא מקומה של חברת החשמל, שמפעילה שתי תחנות כוח פחמיות, בחדרה ובאשקלון, שאחראיות לכחצי מייצור החשמל במשק. המשרד להגנת הסביבה רוצה לחייב את חברת החשמל להמיר חלק מיחידות הייצור בתחנות הללו מפחם לגז, אך משרד האנרגיה מתנגד לכך גם בגלל העלות (מיליארדי שקלים, כולל חוזה גז חדש) וגם משום שכל המשק נשען על צנרת הולכה בודדת.

 

וכך יצא שהצעת המחליטים שהייתה אמורה לעלות לאישור בראשון הקרוב נדחתה לשבוע הבא, עם מועד אישור סופי ש"צף" איפה שהוא במהלך נובמבר, תלוי בהסכמות בין השרים.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אומר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר ש"התוכנית קובעת יעדים ונותנת ערבויות ומענקים שיופנו גם לאנרגיות מתחדשות וגם להתייעלות אנרגטית בנדל"ן, בדיור ובתחבורה. התחום הסולארי יקבל מימון. לא נרצה שהמדינה תפסיד כסף והאוצר יבחן את נושא המיסוי. אני כבר אומר לך שלא נצליח בהכל".

 

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר. "לא נרצה שהמדינה תפסיד כסף"
בטל שלח
    לכל התגובות
    x