$
בארץ

יש עתיד פוצצה דיון בוועדת השקיפות: "שבוז'י יחשוף את ההסכם עם הבית היהודי"

הדיון הסוער בישיבת השקיפות על המוסדות הלאומיים בו טען הרצוג כי יש עתיד "תקעה סכין בגב האופוזיציה" וחיבלה בהזדמנות לקחת את החטיבה להתיישבות מהימין הסתיים בפיצוץ

רוני זינגר 10:5504.11.15

"הייתם מעורבים עד צוואר במו"מ הקואליציוני במוסדות הלאומיים, קיבלתם ג'ובים ובחרתם לתקוע סכין בגב אופוזיציה גדולה שיכלה לקחת ביחד את המוסדות מהימין", הטיח הבוקר יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג בדיון שמתקיים בוועדה לשקיפות בראשה עומדת ח"כ סתיו שפיר. הוועדה מקיימת הבוקר דיון רגיש בנושא חוסר השקיפות בתקציבי המוסדות הלאומיים, נושא שעלה לאחרונה בעקבות כינוס הקונגרס הציוני וחלוקת התפקידים בין המפלגות באשר לאחזקת המוסדות הלאומיים. בדיון הקודם בוועדה קראו חברי "יש עתיד" לקיים את הדיון ולחשוף הסכמים "סודיים" לדבריהם שנחתמו בין המחנה הציוני למפלגות אחרות כדי לקבל את הג'וב בראשות קק"ל. ביש עתיד אמרו כי סרבו לקחת חלק בדיוני המו"מ הללו ולא ביקשו את אותם הג'ובים ולאחר חילופי דברים קשים החליטו "לפוצץ" את הדיון, "עד שייחשף ההסכם הסודי בין בוז' לאורי אריאל, שמכר לבית היהודי את החטיבה הלתיישבות".

 

"צר לי שאתם משקרים", אמר הרצוג. "מנכ"ל המפלגה שלכם - יש עתיד - היה מעורב עד צוואר בכל הדיונים שקיימנו. אין כל הסכם סודי ואתם - יש עתיד - בחרתם לתקוע סכינים בנו כי לפיד לא רצה להצטלם עם מרצ. לא בניתם איתנו ברית ליברלית כמו שהצענו, יכולנו לקחת ביחד את החטיבה להתיישבות אם הייתם איתנו החטיבה לא היתה נמצאת בידיי הימין".

 

אולם ח"כ חיים ילין קרא כי "אתם במחנה הציוני מכרתם את החטיבה להתיישבות לאורי אריאל ועשיתם הסכמים סודיים".

 

ח"כ ילין. "מכרתם את החטיבה להתיישבות לאורי אריאל" ח"כ ילין. "מכרתם את החטיבה להתיישבות לאורי אריאל" צילום: גיל יוחנן

 

יו"ר קק"ל הנכנס, דני עטר, אמר בדיון "אני מתכוון להעמיד את קק"ל לבדיקה של מבקר המדינה. כל הכלים נעמיד לרשותו. אבל אסור לשפוך את המים עם התינוק, יש בקק"ל אנשים מצויינים והרבה דברים טובים. אבל בסוגיית השקיפות יש חשיבות שנתחיל ברגל ימין. נכפיף את קק"ל למבקר המדינה ואם נעביר את זה בחוק אני אשמח. אחיל גם את חוק חופש המידע על קק"ל. כל מסמך רלוונטי יעלה לאתר האינטרנט בשקיפות . אני מתחייב שקק"ל תהיה מוסד ציבורי לדוגמא ולמופת".

 

הרצוג. מתקפה חזיתית הרצוג. מתקפה חזיתית צילום: אוראל כהן

 

ח"כ יעל גרמן מיש עתיד אמרה - "לראשונה בהיסטוריה נוצר מערך עם מרצ, יש עתיד, המחנה הציוני, הקונסרבטיבים והרפורמים ועמדנו להגיע לידי הסכם היסטורי שבו היינו מנקים את האורוות ובעיקר החטיבה להתיישבות סוף סוף תהיה בידיים שלנו. אבל במחשכים, תוך בגידה בנו ברפורמים ובקונסרווטיביים, התאספו נציגיך ועשו הסכם, המחנה הציוני, הליכוד יחד עם המזרחי והבית היהודי. הייתם אמורים לקבל את החטיבה ולאחר מכן בפגישה שהתקיימה בין הרצוג לאורי אריאל ויתרתם".

 

גרמן (תמונת ארכיון).  "במחשכים, תוך בגידה בנו ברפורמים ובקונסרווטיביים, התאספו נציגיך ועשו הסכם" גרמן (תמונת ארכיון). "במחשכים, תוך בגידה בנו ברפורמים ובקונסרווטיביים, התאספו נציגיך ועשו הסכם" צילום: עומר מסינגר

 

ח״כ ציפי לבני אמרה בעניין כי "כשהיה צריך לרמות את הגויים לפני קום המדינה התאימה הפעילות במחשכים, אבל כעת צריך להוציא אותם לאור ואת כל הכללים שחלים על משרדי הממשלה צריכים להחיל גם על המוסדות הלאומיים, הם לא יכולים להתנער משקיפות וביקורת המדינה. אנשי יש עתיד לא באו להצבעה בכנסת הקודמת בוועדת חוקה כשרצינו להחיל חוק חופש מידע על החטיבה להתישבות ומאות מיליונים הוסכמו בין שר האוצר דאז לפיד לבית היהודי. אז אם כולנו יכולים להתאחד סביב המטרה הנכונה כדאי שנעשה את זה. לעם היהודי אין מה להסתיר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x