בארץ

עידן חדש בפנסיה: חוסכים יוכלו לבחור את סוכן הביטוח שלהם ללא תלות במעסיק

למרות הלחצים הכבדים, נחתם הסכם בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות, לפיו החוסכים לפנסיה יוכלו החל מינואר לבחור את סוכן הביטוח שלהם, או לבחור שלא לעבוד עם סוכן כלל

שאול אמסטרדמסקי 16:3903.11.15
הפתעה בוועדת הכספים של הכנסת. חרף מסע לחצים כבד מצד התאחדות התעשיינים, סוכני הביטוח ומנהלי ההסדרים (שהם סוכניות הביטוח הגדולות במשק), ועדת הכספים גיבשה הסכם משולש בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות, שיתחיל עידן חדש בתחום החיסכון לפנסיה.

 

על פי ההסכם, שדומה מאוד ליוזמה שהניח אגף שוק ההון על שולחן ועדת הכספים, החוסכים לפנסיה יוכלו החל מינואר הקרוב לבחור סוף כל סוף את סוכן הביטוח שלהם (או לבחור שלא לעבוד עם סוכן כלל), מבלי שהמעסיקים יחסמו אותם וימנעו מהם את האפשרות הזו.

 

 

לפני שעה קלה (ג') חתמו על ההסכם המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים, יו"ר ועדת הכספים משה גפני.

 

עד כה מעסיקים רבים מנעו מהעובדים שלהם לעבוד ישירות מול גופי פנסיה לבחירתם, משום שסוכן הביטוח שהמעסיק עובד איתו לא הרשה זאת, בגלל שדמי הניהול היו נמוכים מדי. כך נוצר מצב שבו החוסכים לפנסיה מסבסדים בדמי ניהול גבוהים את שירותי התפעול של הפנסיה שסוכני הביטוח נותנים למעסיקים.

 

אבי ניסנקורן (מימין), שרגא ברוש, דורית סלינגר ומשה גפני אבי ניסנקורן (מימין), שרגא ברוש, דורית סלינגר ומשה גפני צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

 

על פי ההסכם, לא רק שהחוסכים יוכלו לבחור את הסוכן שלכם, המעסיקים לא יוכלו להעסיק את אותו סוכן הביטוח גם בשביל לתפעל את הפנסיה של העובדים (פעילות טכנית בעיקרה) וגם בשביל לתת לעובדים ייעוץ פנסיוני ושירותים שקשורים לכך. כעת הצפי הוא כי חברות שונות מתחום המחשוב ועולם השכר ייכנסו לנישה הזו, וסוכני הביטוח יתרכזו בעיקר במתן שירות לחוסכים עצמם. על פי ההסכם, המעסיקים ישלמו את עלות שירותי התפעול מכיסם (לפחות 10 שקלים בחודש לעובד), והעובדים עצמם יצטרכו לשלם ישירות לסוכני הביטוח עבור השירות שהם נותנים להם, או לבחור לעבוד בלי סוכן כלל.

 

בנוסף, נקבע כי חוסך שירצה להצטרף באופן ישיר לגוף פנסיה לא יחויב לעבור ייעוץ פנסיוני, אולם בשביל להגן על החוסכים מפני טעויות הרות גורל, סוכם כי אגף שוק ההון יגדיר לגופי הפנסיה מערכת של דגלים אדומים שתחייב את גופי הפנסיה לעצור חוסכים מלעשות טעויות. למשל, אם חוסך יראה מודעה של קרן פנסיה ויבקש להעביר אליה את כספו מקרן פנסיה ותיקה, שבה הוא מקבל זכויות טובות יותר, קרן הפנסיה החדשה תחויב להסביר לו היטב איזו טעות הוא עומד לעשות. עם זאת, לא ברור כיצד יהיה אפשר לאכוף את העניין הזה.

 

אחרי שההסכם יגובש, הוא יתורגם לנוסח של הצעת חוק, יאושר בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת וייכנס לתוקף בינואר הקרוב. הצעת החוק עשויה להפחית את דמי הניהול שמשלמים חלק מהחוסכים - בעיקר החוסכים בעלי השכר הנמוך יותר - בכעשרות שקלים בחודש, שיכולים להצטבר לכל אורך תקופת החיסכון לעשרות אלפי שקלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x