שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חברת אפק קיבלה היתר קידוחי נפט ברמת הגולן עד לסוף 2017

אדם טבע ודין: "בקשת החברה להאריך את תוקף האישור מלווה בהצהרות הגובלות בהטעיה של ועדת הנפט ואף בחוסר תום לב"

ליאור גוטמן 15:3602.11.15
הוועדה המחוזית צפון אישרה היום (ב') לחברת "אפק" להמשיך בקידוחי הנפט ברמת הגולן למשך שנתיים נוספות עד סוף 2017. האישור ניתן על אף הפנייה המשפטית שנמסרה לוועדה שם נטען שלכאורה אין לה סמכות לתת אישור מסוג זה. המתנגדים למהלך יוכלו להגיש נימוקים לפסול את היתר הקידוח תוך 60 יום.

 

חברת אפק, שנשלטת על ידי ג'יני (GENIE) האמריקאית, הגישה טרם החג בקשה למשרד האנרגיה לבצע מבחני הפקת נפט ברמת הגולן. מבחני ההפקה הללו יארכו כמה חודשים ובאפק מקווים שתוך שנה מהיום הם יוכלו לדעת בוודאות מה יש להם מתחת לאדמת הבזלת - מאגר נפט עצום בגודלו או מאגר קטן וחסר הגיון כלכלי לפיתוח.

 

חיפושי נפט ברמת הגולן חיפושי נפט ברמת הגולן צילום: יורי פרחי מנטור

 

אפק פועלת בדרום הרמה כבר כ-8 חודשים, ועד היום היא ביצעה שלושה קידוחי אקספלורציה למציאת נפט מתוך עשרה קידוחים שיושלמו לאורך 2016. לפני מספר שבועות אפק כבר הודיעה על מציאת נפט, אולם בשלב זה אף אחד לא מוכן

להתחייב שם על גודל המאגר או על הפוטנציאל המסחרי האמיתי שלו. מה שכן מוכנים לומר שם הוא שההערכות הזהירות שלהם מלמדות על אפשרות תיאורתית למציאת מאגר נפט שעשוי להכיל כמה מיליארדי חביות נפט, שכלל הביקוש במדינת ישראל היא כ-100 מיליון חביות נפט בשנה, כלומר שמאגר נפט (שהוא גם בר הפקה) בגודל מיליארד חביות נפט, שקול למעשה לכעשר שנות צריכה בשוק המקומי.

 

החברה להגנת הטבע כבר הודיעה ש"נגיש התנגדות. הפעילות לשמירת רמת הגולן והכינרת רק החלה, לא תהיה תעשיית נפט ברמת הגולן".

 

עו"ד אורלי אריאב מאדם טבע ודין אמרה שמטרתה של מגבלת הזמן למנוע מצב של ביצוע קידוחי נפט ע"י בעל רישיון, ללא תכנית מתאר הכוללת תסקיר השפעה על הסביבה וללא שקילת כל השיקולים הרלוונטיים, וכל זאת בסבירות ובמידתיות. עוד ציינה שבקשת החברה להאריך את תוקף האישור מלווה בהצהרות הגובלות בהטעיה של ועדת הנפט ואף בחוסר תום לב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x