$
נעמה סיקולר

לא מגיע לנו שר כלכלה כזה

במדינות רבות שר הכלכלה הוא אחד התפקידים הבכירים והנחשקים. אצלנו הוא הפך למסחרה

נעמה סיקולר 06:5901.11.15
מגיע לנו שר כלכלה במשרה מלאה. שר תעשייה, תעשייה ומסחר, כלכלה, תקראו לזה איך שתרצו - שר שרוצה את התפקיד, שמאמין בחשיבותו, שיש לו סבלנות ללמוד, שמוכן ללכלך את הידיים, שר כלכלה במשרה מלאה.

 

 

 

משרד הכלכלה הוא משרד גדול, מבוזר, משרד שתחומי העיסוק שלו גמישים ולא תמיד ברורים. המבנה הזה אפשר לממשלות לאורך שנים לערוך שינויים במשרד ולהרחיב או לצמצם אותו לפי צרכים קואליציוניים. מאולמרט ועד פואד לוהקו לתפקיד השר גם אנשים שבדיעבד התברר שחטאו לכאורה בפלילים, והמשרד הפך לברירת מחדל, לפרס ניחומים, בניגוד מוחלט לנהוג ברוב העולם.

 

אחד התפקידים החשובים והרחבים

יש לא מעט מדינות שבהן שר הכלכלה הוא אחד התפקידים הנחשקים ביותר בממשלה. במדינות רבות הוא נחשב לשר הכלכלי הבכיר, לעתים אפילו יותר משר האוצר, ומקבל תחת חסותו את הטיפול בבעיות הכלכליות המורכבות והבוערות ביותר - ממשבר הפליטים בגרמניה ועד אסון הצונאמי בפוקושימה ביפן.

 

 

אריה דרעי אריה דרעי צילום: דוברות הכנסת

 

אבל לבד מהטיפול בבעיה מסוימת אד הוק, הגרעין של כל משרדי הכלכלה בעולם וגם בישראל הוא זהה: הגברת הצמיחה, צמצום האבטלה, עידוד השקעות זרות, חדשנות, אכיפת חוקי עבודה ועוד. משרד הכלכלה הוא מעין משרד חוץ כלכלי שמשפיע על יחסי הסחר של ישראל באמצעות עשרות נספחויות מסחריות שפועלות ברחבי העולם. הוא נותן מענקים למפעלים חדשים ולסטארט־אפים מבטיחים, אוכף את חוקי העבודה ויכול לסייע מאוד לשרידותם של עסקים קטנים ובינוניים.

 

לכן לא מגיע לישראל שר כלכלה שמשתמש במשרד רק כדי לעקוף את הממונה על הגבלים עסקיים ולהכשיר את מתווה הגז. גם לא כזה שמבקש לקבור את הכוונה להטיל מיסוי יתר על כיל באמצעות משרד הכלכלה. לא שר שמחזיק באמתחתו עוד כמה תיקים. בקיצור, מגיע לנו שר כלכלה במשרה מלאה וממש לא ראש ממשלה שבדרך אגב משמש גם שר הכלכלה.

 

אירוע מדאיג ומרגיז שנובע מסחטנות

ההתפטרות הצפויה של אריה דרעי ממשרד הכלכלה כדי לאפשר לנתניהו להכשיר את מתווה הגז, מסמלת את כל מה שעקום ומקולקל בפוליטיקה הישראלית, ורגע לפני קו הגמר היא חושפת עוד רובד אחד של סירחון - מחיר הסחטנות. דרעי ונתניהו סגרו כבר לפני שבוע את הדיל, דיל שטוב לנתניהו ומאפשר לו להעביר את המתווה השנוי במחלוקת, וטוב לדרעי שנפטר מתיק הכלכלה ובעיקר מהצורך לתת היתרי עבודה בשבת, הדבר המהותי שהטריד באמת את מנוחתו.

 

 

 

אם כן, למה התעכב הדיל בכל זאת? בגלל הסחטנות. כי דרעי אולי מקבל את מה שטוב לו, אבל הוא מזהה ראש ממשלה לחיץ שאפשר לסחוט: עוד תקנים למשרד החדש, עוד תקציבים, אולי גם לקדם את הבטחת הבחירות להנחות במע"מ למרות התנגדות האוצר וגם לנסות לקבל משרד נוסף לש"ס ואולי תקציבים למגזר שהיא מייצגת.

 

זו הסיבה שעסקת דרעי־נתניהו לא הושלמה, זו הסיבה שהיום יובא לממשלה רק הפרק הראשון שלה - הקמת משרד חדש, משרד הפריפריה בעבור אריה דרעי, וזו רק הוכחה נוספת לכך שמדובר באחד האירועים המדאיגים והמרגיזים בתולדות הפוליטיקה הישראלית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x