$
בארץ

מסתמן: חובת הדיווח על תכנוני מס בדרך החוצה מחוק ההסדרים

בישיבת ועדת הכספים נרשמה התנגדות עזה להצעה לפיה כל חוות דעת ותכנון מס של עו"ד ורו"ח יחויבו בדיווח לרשות המסים

עמרי מילמן 18:5128.10.15

ועדת הכספים דנה היום (ד') בהצעת החוק של רשות המסים, ולפיה כל חוות דעת ותכנון מס של עורכי דין ורואי חשבון יחויבו בדיווח לרשות המסים. הצעת החוק, שנידונה כחלק מחוק ההסדרים, קובעת כי כל דיווח יכלול את עצם קבלת חוות הדעת ואת הנושא שבה היא ניתנה. נכון לעכשיו מסתמן כי ההצעה נמצאת בדרכה החוצה מחוק ההסדרים.

 

מנהל רשות המסים משה אשר תומך בהצעה, ולטענתו, ביחד עם עוד הצעות היא "תגדיל את הכנסות המדינה במאות מיליוני שקלים בשנה. במסגרת התקציב הנוכחי שמנו תוספת 300 מיליון שקל בהכנסות המדינה על מספר מהלכי החקיקה בנושא, כשלדעתנו זו הערכת חסר".

 

בסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה משה גפני, כי "רוח הדברים כאן היא נגד החוק. יכול להיות שאפשר יהיה להגביל את הסכום (ממנו) יש אפשרות לפצל את החוק הזה ולקבוע דד-ליין. אני סבור שאתם צריכים לעשות חשבון לגבי החוק הזה, האם הוא בשל. האם הוא צריך עוד זמן. אני לא חושב שיש טעם להמשיך בדיון. לא היה גוף חיצוני אחד שתמך בהצעת החוק".

 

לאורך הדיון חברי הכנסת הביעו התנגדות להצעה, יחד עם לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון ולשכת ארגוני העסקים הקטנים, והוצעו הצעות שונות כמו לקבוע סכום מינימלי שממנו ומעלה יידרשו להעביר דיווחים על תכנוני מס או להגדיל את רשימת תכנוני המס האגרסיביים החייבים בדיווח שלא עודכנו כבר כעשור.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני. "רוח הדברים היא נגד החוק" יו"ר ועדת הכספים משה גפני. "רוח הדברים היא נגד החוק" צילום: עומר מסינגר

 

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) טען בפני אשר: "יש היום פירוט מתי דיווחי המס חייבים בדיווח, למה לא להרחיב את הרשימה? תעדכנו אותה במקום לחייב מאות אלפי אזרחים בדיווח". בתגובה אמר אשר, כי "אם החשש הוא שזה יגיע לאזרח הקטן אז זה לא המצב - זה לא יגיע אליו".

 

נשיא לשכת עורכי הדין אפי נווה אמר: "העליון כבר קבע שתכנון מס זה דבר לגיטימי, זו זכות חוקתית להתייעץ עם עורך דין. לא יכול להיות שתבוא חקיקה שתהפוך את כולנו למלשינונים עבור רשות המסים. כאשר אזרח פונה לעורך דין ומקבל חוות דעת משפטית, למה צריך לדווח על זה? זה מתחיל במסים, זה יעבור לפלילי. לדעתי זה לא יעבור את בג"ץ".

 

מה נחשב חוות דעת?

 

גם רו"ח יזהר קנה, נשיא לשכת רואי החשבון טען כי מדובר במהלך לא צודק: "הבעיה הכי גדולה היום היא מה זה חוות דעת, האם מייל זה חוות דעת? האם שיחת טלפון זו חוות דעת? המקום הנכון והראוי זה עסקאות חייבות בדיווח".

 

בסופו של דבר הדיון אמנם נסגר ללא סיכומים, אך לשכות עורכי הדין ורואי החשבון יצאו מרוצות בעוד שברשות המסים חוששים כי הסיכויים להוצאת החוק מחוק ההסדרים גדולה מאוד. אם באמת יוצא החוק מחוק ההסדרים, הסיכוי כי הוא יעבור בנפרד ללא מכשולים לא גבוה כלל. כעת מתקיימים דיונים בין הלשכות לרשות המסים בניסיון להגיע לפשרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x