$
בארץ

ועדת הכנסת העבירה את חוקי המלחמה בהון השחור לסלומינסקי

הצעות החוק עברו לועדת החוקה, בשל חשש מפני טרפוד המהלך על ידי גפני וחברי ועדת הכספים. יחימוביץ' וגרמן דרשו לבטל את העלאת שכר הח"כים, אורן חזן התנגד בטענה ששכרו עומד על 30 שקל לשעה

עמרי מילמן 13:0827.10.15

ועדת הכנסת החליטה לדון בהצעות החוק שנועדו להילחם בהון השחור בין ועדת הכספים לוועדת החוקה בראשות ניסן סלומינסקי מהבית היהודי. המחלוקת הייתה על שני חוקים - החוק לצמצום השימוש במזון, שהיה אמור ללכת לוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני מיהדות התורה, והחוק הנוגע לאמצעי אכיפת תשלום מסים ולהרתעה מפני הלבנת הון שכולל למעשה את העברת המידע מהבנקים והגופים הפיננסיים לרשות המסים וכן חיזוק כוחה של רשות המסים דרך הכנסת עבירות המס החמורות לרשימת עבירות המקור.

 

חששות מפני טרפוד המהלך על ידי גפני שידאג למגזרו וחברי ועדת הכספים הביאה לכך שבמשרד האוצר העדיפו כי הנושאים יעלו לדיון בוועדת החוקה ולא בכספים. גפני קבל על ההחלטה ותקף בדיון את אגף התקציבים ואמר: "אגף התקציבים באוצר הלביש את העברת המידע לפי החוק על כל אזרח פרטי מחברות ביטוח, בנקים לרשות המסים. זה שייך רק לוועדת כספים". גפני החליט כי הוא לא מסכים לדון רק באחת מהצעות החוק, אותה רצתה הוועדה להעביר לו- בנוגע לצמצום השימוש במזמן ואמר כי "אני לא רוצה לקחת את החוק של המזומן. אני לא יודע מה אגף התקציבים משלם שם בשביל זה. עוד תקף: "אגף התקציבים משבש את המדינה, הוא עושה מה שהוא רוצה".

 

משה גפני. "אגף התקציבים משבש את המדינה" משה גפני. "אגף התקציבים משבש את המדינה" צילום: עומר מסינגר

 

יחימוביץ' וגרמן: לבטל את העלאת השכר לח"כים; אורן חזן: אני משתכר רק 30 שקל לשעה

 

בסופו של דבר נקבע כי שתי הצעות החוק יעברו  לוועדת החוקה, למרות התנגדות האופוזיציה, שביקשה להעביר את החוק להעברת המידע לוועדת הכלכלה.

ועדת הכנסת עסקה גם בנושא העלאת שכר לח"כים, שאמורה לעמוד על מאות שקלים. ח"כ יחימוביץ' (המחנה הציוני) ביקשה לדון מחדש בהצעה לבטל את ההעלאה המתוכננת. זאת לאחר שההעלאה אושרה בדיון קודם, בטענה שגם השופטים קיבלו העלאה. יחימוביץ' אמרה בעניין כי "אנחנו נהנה מתוספת שכר מאד גבוהה, משום שעלה שכר המינימום. פניתי לפרופ' חיים לוי, שעומד בראש הוועדה לקביעת שר חברי הכנסת. הזינוק בלתי סביר, הוא מנכר עיניים. הוא אמר שהוא מקבל את עמדתי. אך אמר שוועדת הכנסת צריכה לקבל החלטה זו".

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) הוסיפה כי "אם השכר יעלה נקבל משהו שלא מגיע לנו. יש לנו שכר ראוי ואנחנו עובדים קשה מאד. אבל השכר צריך להיות סביר. אני חושבת שוועדת הכנסת יכולה לקבל החלטה אחרת. אנחנו הולכים לקבל העלאה שוועדה ציבורית קבעה שלא מגיע לנו".

 

אורן חזן. עובד 53 שעות ביום אורן חזן. עובד 53 שעות ביום צילום: אלכס קולומויסקי

 

ח"כ אורן חזן (הליכוד) התנגד לביטול העלאה וטען "30 שקל לשעה זה באמת שכר מכובד" וטען כי כך חישב את שכרו. עם זאת, לפי חישוב פשוט, מאחר שהשכר החודשי של חברי הכנסת עומד על 40 אלף שקל לחודש. אם שכר של 30 שקל לשעה, נראה כי חזן עובד 44 שעות ביום, 30 יום בחודש. לפי חישוב בסיסי של 25 ימי עבודה בחודש, נראה כי חזן עובד 53 שעות ביום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x