$
בארץ

יממה וחצי אחרי הסופה: 48 אלף איש עדיין מנותקים מרשת החשמל

בהנהלת החברה התחייבו לטפל ברוב המכריע של התקלות עד שעות הצהריים, אך יעד זה טרם הושג; מנכ"ל חברת החשמל אמר הבוקר: "הכרזתי מצב חירום, אך הוועד לא התייחס להוראות"; יו"ר הדירקטוריון דווקא התייצב לצד העובדים: "הם עושים לילות כימים כדי לתקן את התקלות"

ליאור גוטמן 12:4826.10.15

חברת החשמל ממשיכה בשעות האחרונות במאמץ לחבר את על הלקוחות שנותקו אתמול מרשת החשמל. נכון לשעה זו מספר המנותקים ירד לכ-48 אלף איש (לעומת כ-60 אלף איש בשעות הבוקר) אולם בחלק מהמקומות התיקון אורך זמן רב בשל הצורך לחברה מחדש קווי מתח שנפלו. בחברה הודיעו בשעות הבוקר כי "הצפי הוא שעד הצהריים מרבית הפגיעות יתוקנו, למעט מקרים חריגים". לאור המספר הרב של הבתים שנותרו מנותקים מרשת החשמל בשעה זו נראה כי החברה לא עומדת ביעד זה.

 

 

בחברת החשמל מסרו כי אין כרגע פתרונות קסם. בחברה הוסיפו כי על מי שנזקקים למכשירי חשמל מצילי חיים (הנשמה, דיאליזה) להיערך מבעוד מועד למקרים מסוג זה ולשמור בבית סוללות לגיבוי. "במידה ואין גיבוי שכזה, יש להתפנות מיידית לבית החולים הסמוך".

 

הבעיה הגדולה ביותר של כרגע היא מזג האוויר החורפי שאמור לפקוד את ישראל בשעות הקרובות ולאורך הלילה, מה שיקשה על העובדים להגיע למקומות רחוקים או אפילו להחריף את המצב הקיים. לכך מתווספת ה"שביתה האיטלקית" בה פצחו אתמול (א') עובדי חברת החשמל בהנחיית הוועד שגרמה לעיכוב הטיפול בתקלות. בשעות הבוקר המוקדמות קבע בית הדין האזורי לעבודה בחיפה כי ב-72 השעות הקרובות יעבדו העובדים במתכונת חירום והורה לוועד וההנהלה לשמור על הנחיית בית המשפט.

 

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך ניסה להסביר הבוקר בראיון בגלי צה"ל מדוע אספקת החשמל נפסקה לזמן רב כל כך. "אני הכרזתי אתמול בבוקר על אירוע חירום אבל זה לא התנהל במהירות כמו שרצינו. היו הנחיות מסוימות של להניע עובדים ממקום למקום שלא התבצעו מספיק מהר כולל הנעה של כלים. לא הייתי אומר שזו שביתה איטלקית של העובדים אבל בנקודות מסוימות ארגון העובדים החליט שלא להתנהל ביחס להוראות".

 

הסופה אתמול בבאר שבע. "עובדי חברת החשמל עבדו כל הלילה במתכונת חירום מלאה לצמצום הפגיעות בקווים שנפגעו עקב הסערה" הסופה אתמול בבאר שבע. "עובדי חברת החשמל עבדו כל הלילה במתכונת חירום מלאה לצמצום הפגיעות בקווים שנפגעו עקב הסערה" צילום: חיים הורנשטיין

 

לטענת בלוך רוב הלקוחות בשעות הראשונות חזרו לקבל חשמל. "בשלב מסוים היינו עם 200 אלף איש שמנותקים. בערב זה היה פחות מ-100 אלף והבוקר סביב 50 אלף. התמודדות עם סדר גודל של אירוע כזה לוקחת זמן וכמות הצוותים מוגבלת. לא נחזיק 500 איש בכל מקום כי זה לא הגיוני. ברגע שנודע על ניתוק בנקודה מסויימת ויש סדר עדיפויות וקודם דואגים לבטיחות כדי למנוע פגיעה באזרחים ואחר כך מתקנים", אמר.

 

בהתייחסו לתחושת הלקוחות אמר בלוך שהוא רוצה להתנצל בפני הלקוחות ובפני עשרות אלפי לקוחות שעדיין מנותקים מהחשמל. "למרות שזה נשמע כמו קלישאה או התנצלות אבל התופעה מאתמול בבוקר הייתה חריגה. שמעתי את אחד החזאים אומר שמשנת 1987 לא היה אירוע כזה. ירדתי לשטח לראות את העובדים והייתי במחיצתם לילה וגם העובדים אמרו שהם לא חוו כזה דבר. 1,000 קווים נקרעו באירוע שמשלב ברד ורוח. אין דבר יותר גרוע לחברה שנותנת שירות", אמר.

 

מוקדם יותר הבוקר אמר יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי שהוא לא מקבל את הביקורת על העובדים. לתפיסת צרפתי להטיל על עובדי החברה את האחריות זה כמו להטיל על החיילים שלחמו במלחמת לבנון השניה את האחריות על המחדלים של המפקדים.

 

בלוך ענה שהוא לא רוצה "להכנס לוויכוח עם צרפתי מעל גלי האתר. יש מחלוקת ארוכת שנים בנושא הרפורמה והוא מאוד מורכב ודנים בו כנסת וברשויות".

 

מי שמגן על עובדי החברה הוא יו"ר הדירקטוריון יפתח רון טל. בדיון שנערך הבוקר על הקמת רשות החשמל החדשה טען רון טל שהוא אינו רוצה להתנגח עם העובדים מה גם שלדעתו הם עושים "לילות כימים" כדי לתקן את כל התקלות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x