$
בארץ

שטייניץ לחברת החשמל: תקנו מיד את התקלות, זה לא הזמן לסכסוכים פנימיים

שר האנרגיה שוחח הערב עם הנהלת חברת החשמל ודרש ממנה לעשות כל מאמץ כדי חבר את אזרחי ישראל שנותקו לרשת החשמל. בתוך כך, גם יו"ר ועדת הכספים משה גפני התערב בסכסוך ופנה בנושא ליו"ר ועד עובדי החברה מיקו צרפתי. בבית הדין בחיפה: דיון בין הצדדים אל תוך הלילה

ליאור גוטמן 23:4225.10.15
שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ, שוחח הערב (א') עם הנהלת חברת החשמל ודרש מהם לוודא שהם עושים כל מאמץ כדי לתקן במהירות את התקלות ולחבר את אזרחי ישראל, שנותקו, לרשת החשמל. "אסור שמחלוקות כלשהן לגבי הרפורמה בחברת החשמל תגרומנה לשיבוש באספקת שירות כל כך חיוני לאזרחי ישראל", אמר. עבור שטייניץ זו היכרות ראשונה כשר המופקד על החברה עם התנהגויות ועד העובדים, תופעה שהוא עלול להכיר בשבועות הקרובים מקרוב.

בתוך כך, גם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני החליט להתערב בסכסוך בחברת החשמל והערב (א) הוא שוחח עם יו׳ר ועד העובדים בחברת חשמל דוד (מיקו) צרפתי ודרש שלמרות הסכסוך על עובדי החברה לטפל מיידית בהפסקות החשמל ברחבי המדינה. גפני הוסיף שמחר הוא ישוחח גם עם מנכ"ל החברה עופר בלוך כדי להציע לו לתווך במשבר בין ההנהלה לעובדים. "לא יתכן שאזרחי המדינה, קשישים ילדים וחולים יהיו בני ערובה של מחלוקת בתוך חברת החשמל", סיכם גפני.

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילום: עומר מסינגר

 

בתוך כך, יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל אמר הערב שבמהלך הסופה נותקו קרוב ל-180 עמודי מתח גבוה. לטענתו, מעבר לוויכוחים הקיימים כולם "עובדים בכל הכוח להתגבר על הבעיות הקשות שנוצרו מהסופה במרכז הארץ". רון טל הבטיח שעד שעות הבוקר רוב התקלות יטופלו. בחצות אמורים להיפגש הצדדים בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה כדי לדון בצעדי הוועד אל מול דרישות משק החשמל בישראל.

 

ביה"ד לעבודה לעובדי חברת החשמל: חזרו לעבודה מלאה

 

מוקדם יותר הורה נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט אלכס קוגן, לעובדי חברת החשמל לחזור לעבודה באופן מלא על פי הנחיית הממונים, זאת עד לדיון שנקבע להיום בחצות.

 

הגשם גרם להצפות בנתניה הגשם גרם להצפות בנתניה צילום: דנה חן

  

זמן קצר קודם לכן פנתה הנהלת חברת החשמל לבית הדין לעבודה לאחר שהתרשמה כי "עובדי החברה אינם פועלים במתכונת חירום כמקובל באירועים כאלה בהנחיית ארגון העובדים". החברה ביקשה מבית הדין להורות לעובדים לפעול במתכונת חירום ולא לנהל מאבקים על גבם של עשרות אלפי לקוחות.

 

בתגובה לדברים מסר ועד עובדי חברת החשמל כי "העובדים פרוסים בשעות אלה בכל האתרים ברחבי הארץ וקורסים תחת העומס שנובע כתוצאה מניהול כושל של הנהלת החברה והזנחה פושעת של מדינת ישראל בכל הקשור למשק החשמל במשך 15 שנה. מדינת ישראל היא האחראית למצב תשתיות החשמל כיום בישראל. שנים של חניקת תעריפי החשמל הובילו לקיצוצים בתקציב שהביאו לאי השקעה בתשתיות החלוקה וההולכה ולפיטורי עובדים. פניית הנהלת החברה לבית המשפט נועדה על מנת לכסות את עצמה מהקטסטרופה שיצרה תוך ניסיון להפיל את המצב על העובדים".

 

פגיעות קשות בחשמל באזור השרון

 

הרוחות העזות, הגשמים, סופת ברקים וקריסת עצים ברחבי הארץ גרמו לקריעת כבלי חשמל ולהפסקות חשמל נרחבות, לסירוגין. נכון לעכשיו, עיקר הפגיעות ברשת נרשמת ברעננה, נתניה, יישובי השרון, רחובות, פתח-תקווה, חדרה ועפולה.

 

צוותי החברה עושים כל שניתן על מנת לתקן את המפגעים במתקני החשמל. "מדובר באירוע נרחב הכולל ריבוי פגיעות בכל רחבי הארץ, במיוחד בשרון ובמרכז.

 

חברת החשמל מבקשת מהציבור להסיר חפצים שעלולים לעוף ולפגוע ברשתות החשמל, לדווח על מפגעים ולא להתקרב לחוטים קרועים. מדובר בסכנת חיים של ממש" אומרים שם ומעריכים ש"הצפי לתיקון התקלות הינו מספר שעות, יתכן שזמן התיקון יתארך אף לשעות הקטנות של הלילה או שעות הבוקר המוקדמות גם בשל קשיי נגישות – פקקי תנועה, הצפות וקריסת עצים". בתוך כך, נמל חיפה חזר לפעול כרגיל ולאחר שבשעות הבוקר העבודה הופסקה בשל רוחות עזות.

  

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן ככל יכנס בימים הקרובים את ועדת הכלכלה לדיון בנושא תפקוד חברת החשמל בזמן מזג האוויר הקשה שפקד את ישראל היום, כזה שהותיר אלפי משפחות מנותקות מחשמל למשך שעות רבות. "לא יתכן שבשל מאבקים בין העובדים לבין ההנהלה, יסבלו אלפי משפחות. מדובר בלא פחות משערוריה!. אני ער לקיצוצים ולעומס על עובדי החברה, אך יחד עם זאת, כנראה שוועדת הכלכלה צריכה לפקח באופן הדוק הרבה יותר על מנת לוודא שחברת החשמל תספק את שירותים לקראת החורף הקרב ובא - אנחנו נפקח, נבקר ונדאג שזכויות הצרכנים לא ייפגעו", אמר כבל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x