$
משפט

כתב אישום נגד יו"ר אגודת צעירי חב"ד לשעבר: קיבל 3.5 מיליון כספי תרומות במרמה

הרב יוסף אהרונוב מואשם כי קיבל במרמה כספי תרומות שיועדו לחב"ד ע"י כך שפתח חשבון בנק פרטי בבעלותו על שם "חב"ד צ'רנוביל צ'ילדרן" והורה לתורמים מחו"ל להעביר לחשבון הזה כספים; במקביל, הצדדים הודיעו לביהמ"ש כי הוסכם על הסדר טיעון בפרשה

זוהר שחר לוי 16:0925.10.15

כתב אישום הוגש הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד יו"ר אגודת צעירי חב"ד לשעבר, הרב יוסף אהרונוב, המייחס לו קבלת כספי תרומות שהיו מיועדים לעמותה במרמה ובהיקף של 3.5 מיליון שקל.

 

את כתב האישום הגישה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עוה"ד טלי נג'רי וליאת מנור.

 

במקביל להגשת כתב האישום הגישו הצדדים הודעה משותפת לבית המשפט בה נאמר כי הוסכם על הסדר טיעון בעניינו של הנאשם שיוגש כבר בימים הקרובים.

 

על פי כתב האישום, אהרונוב שימש בין השנים 2007-1999 יו"ר עמותת "אגודת צעירי חב"ד", אשר ניזונה מכספי תרומות שנתקבלו מגורמים שונים בארץ ובחו"ל ומתמיכות אשר קיבלה מתקציב המדינה. אהרונוב שלט בעמותה ובעמותות הקשורות אליה, בפעילותה הפיננסית, בעובדיה, בתיעוד ורישום פעילותה הכספית, ולרוב פעל באמצעות אחרים אשר ביצעו הוראות ומטלות אשר הטיל עליהם.

 

לפי כתב האישום, בין תפקידיו של אהרונוב הוא שימש כיו"ר עמותת צ'רנוביל בארץ, מדובר בפרויקט שריכזה אגודת צעירי חב"ד שנועד להציל את ילדי אסון צ'רנוביל שארע בשנת 1986, להעלותם ארצה ולטפל בהם בתנאי פנימייה והבראה. בחשבונות האגודה ועמותת צ'רנובל התנהלה פעילות פיננסית בהיקף של עשרות מילוני שקלים. לפי כתב האישום, אהרונוב עשה שימוש, בין היתר, "בחשבונות עמותת צ'רנוביל וכן נתן הוראות למנהלי החשבונות של אגודת צעירי חב"ד לערוך רישומים כוזבים בכל הקשור למהותם של הכספים".

 

כך, נטען, כי אהרונוב הציג מצג כוזב בפני חשב עמותת צ'רנוביל חב"ד בארה"ב על פיו חשבון צ'רנוביל, אליו יש להעביר את התרומות הינו חשבון העמותה בישראל אף שבפועל היה זה חשבון פרטי בבעלותו שנשלט ונוהל על ידי.

 

"בהסתמך על המצג הכוזב", נכתב בכתב האישום, "העבירה העמותה בארה"ב לחשבון צ'רנוביל משנת 2002 ועד שנת 2006 תרומות בסכום כולל של 3.5 מיליון שקל והנאשם קיבל במרמה מהעמותה בארה"ב את כספי התרומות הללו".

 

במסגרת שליטתו המוחלטת והבלעדית בעמותה, כך נאמר בכתב האישום, ועל מנת לקבל כספים במרמה בהיקף של מיליוני שקלים, ניהל אהרונוב את פעילותה הפיננסית של עמותת צעירי חב"ד בשני מישורים: האחת גלויה לכל והשנייה נסתרת מעיני החשב ורואה החשבון של העמותה ונסתרת מרשם העמותות ורשויות המדינה. אהרונוב קיבל במרמה כספי תרומות שיועדו לחב"ד על ידי כך שפתח חשבון בנק פרטי בבעלותו על שם "חב"ד צ'רנוביל צ'ילדרן" והורה לתורמים מחו"ל להעביר לחשבון הנ"ל כספים.

 

בהמשך, כך נטען, הורה אהרונוב להנהלת החשבונות של העמותה לא לרשום את מלוא התרומות אשר הועברו לאותו חשבון וכן לרשום תרומות שנתקבלו – כהלוואות. אהרונוב נטל לעצמו שכר חודשי מהעמותה למרות שלא היה רשאי לכך בהיותו חבר בוועד העמותה, הורה להנהלת החשבונות לא לרשום בספרי העמותה כי שולם לו שכר חודשי והצהיר בפני הרשויות שאינו מקבל שכר מהעמותה. עוד הורה אהרונוב על רישום מוטעה של הוצאות השכר אשר שולמו לעובדים בעמותה.

 

בפרקליטות טוענים כי כתוצאה מהמעשים, קיבל לידיו אהרונוב כ-.3.5 מיליון שקל והעלים הכנסות נוספות. עוד מצוין כי סייע לעובדי העמותה להעלים הכנסות ולקבל תמיכות ממשרד החינוך שלא כחוק. כתב האישום מייחס לו מספר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד.

 

סנגוריו של אהרונוב עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין, ממשרד הרצוג פוקס נאמן, מסרו בתגובה: "הרב אהרונוב לא נטל מעולם כספים לכיסו ואף לא מואשם בכך. כל הכספים שהתקבלו מכספי התרומות, שימשו לצרכי פרויקט נעלה להצלת ילדי צ׳רנוביל. הגענו להסדר טיעון עם הפרקליטות".

 

עורכי הדין קובי גולדמן ואורי גולדמן המייצגים את אהרונוב ואת העמותה בתיק השומה האזרחי של הפרשה, מסרו כי "בעקבות מגעים אינטנסיביים שקיימנו לאחרונה עם רשות המיסים, מר אהרונוב הסיר את המחדל לכאורה, ושילם 2.5 מיליון שקל, באופן שסלל את הדרך לסיום ההליך הפלילי בהסדר טיעון מקל יחסית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x