$
בארץ

אריה דרעי: "לא שלם עם מתווה הגז, רה"מ לא הפעיל עלי לחצים"

שר הכלכלה התייחס הערב לתרגיל הפוליטי שבמסגרתו יעזוב את משרד הכלכלה ויאפשר את אישור מתווה הגז: "זה מתווה שהוא הרע במיעוטו, אבל צריך לאשר אותו. אף אחד לא מביא אלטרנטיבה אחרת ואנחנו עומדים בפני הליכה לבוררות בינלאומית"

הדס גליקו ורוני זינגר 20:5024.10.15

אריה דרעי אמר הערב בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 כי סוגיית העברת סמכויותיו בעניין מתווה הגז הגיעה לפרשת דרכים: "אני עושה מאמצים להעביר את הסמכויות, ואם הדרך הזאת לא תצלח אעזוב את משרד הכלכלה. קשה לי לעזוב את המשרד. אמנם זה לא היה המשרד שרציתי, אבל התאהבתי בו ובאנשים".

 

לדברי דרעי, הוא "באמצע רפורמות גדולות בנושא תשלומים וחוק עידוד השקעות הון. אני אומר לכל מי שאומר שאני רוצה את משרד הפנים - בואו תעשו מהלך להעביר את הסמכויות ואני אוכל להישאר במשרד הכלכלה".

 בהמשך אמר דרעי: "קשה לי מאוד לעזוב את המשרד ואני מקווה שאני לא אצטרך לעזוב. אבל אם לא יימצא רוב אני אעזוב את המשרד. אני אשאר עם משרד הנגב והגליל. ייתכן מאוד ונמצא פתרון השבוע". דרעי סירב לומר לאיזה משרד הוא רוצה לעבור והכחיש שהדבר נעשה בלחץ ראש הממשלה.

 

מאגר הגז הטבעי תמר מאגר הגז הטבעי תמר צילום: יח"צ

 

העברת מתווה הגז אפשרית באמצעות חתימתו של דרעי על סעיף 52 שעוקף את החלטת הממונה על ההגבלים לשעבר דיויד גילה שהתנגד למתווה והחליט להתפטר על רקע התנגדותו. האחריות היא בידי דרעי כיוון שהממונה על ההגבלים כפוף למשרד הכלכלה.  

 

לדברי דרעי, הוא שקל תחילה להעביר את המתווה באמצעות חתימה על הצו העוקף את הממונה על ההגבלים, אולם לאור בקשות של פקידים בכירים החליט להימנע מכך: "זה מתווה שהוא הרע במיעוטו. בנושא הגז לא נעשה דבר במשך שש שנים. זה מחדל ברמה של ועדת חקירה. אבל אנחנו מאחורי זה ועכשיו צריך לדאוג לטובת מדינת ישראל. אמרתי רבותי אני לא שלם עם המתווה הזה, אבל זה הרע במיעוטו. הממשלה והכנסת אישרה והוא צריך לצאת לדרך. לא יכול להיות שממשלה מחליטה והכנסת מחליטה ויבוא שר ויעשה צדק רק לעצמו".

 

"הממשלה הזו עם רוב של ששים ואחת הצליחה להעביר סמכויות של מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, אבל את הגז לא הצליחו. היו ניסיונות בחודשים האחרונים להעביר במהלך מול כל התנועות. מליברמן ועד המפלגות הערביות. ואנחנו לא רוצים להגיע לבוררות בינלאומית". 

 

בהתייחס לביקורת כלפיו שכנציג החלשים הוא מוותר על זכותו לפי סעיף 52 לטובת הטייקונים אמר דרעי: "אף אחד לא מביא אלטרנטיבה אחרת ואנחנו עומדים בפני הליכה לבוררות בינלאומית. ישראל נמצאת בצמיחה נמוכה כשמפעלים יכולים להוריד מחירים עם החיבור לגז. זה הדבר שצריך לעשות, כך החליטו הממשלה, הכנסת והעם. אני לא אעקוף את הממונה מאחר וזה תקדים, אבל בשביל העיקרון אני מוכן לשלם את המחיר ולמלא תפקידים אחרים".

 

תגובות נזעמות באופוזיציה: "קומבינה שהיא ביזיון"

 

בתוך כך, הביעו חברים באופוזיציה תגובות נזעמות על המהלך. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הקומבינה של נתניהו ודרעי בעניין הגז היא בזיון. שוב הוכח שהממשלה הזו משרתת רק אינטרסים של קבוצות מסוימות על פני כלל הציבור. נתניהו כבר מבין שימיה של הממשלה הזו ספורים וכעת באה לגנוב סוסים נגד האינטרס הברור של אזרחי ישראל. ודרעי? שקופים זו לא סיסמא ! אריה מכלוף דרעי".

 

ח"כ שלי יחימוביץ מסרה כי "מדובר בקומבינה חסרת בושה שנרקמה בין דרעי, שמתיימר לייצג את השקופים והחלשים, ובין נתניהו, שלרגע אחד לא הסתיר את הזלזול הבוטה שלו כלפי בני אדם רגילים, ואת קשריו החמים ומחויבותו המוחלטת לעשירי הארץ והעולם. צניחת מחירי הגז הטבעי בעולם ותגליות הענק במצרים הפכו את מתווה הגז המופרך לפשוט בלתי רלוונטי, אך את נתניהו זה לא מטריד. גם בעיצומו של גל טרור קשה הוא עסוק ברקיחת תכסיסים בשירות יצחק תשובה ונובל אנרג'י. עצוב ומאכזב שגם דרעי וגם כחלון, שנישאו על כנפי המאבק למען החלשים, נמלטים מהטיפול בסוגיה שיש בה התקווה הגדולה ביותר לשגשוג ולהורדת יוקר המחיה, והם מסתפקים במחוות קטנות וחסרות תועלת, בעודם רוקדים לצלילי מדיניות נתניהו שלא סופרת את הציבור״.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x