שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ לחברות הגז האמריקאיות: מתווה הגז יעבור, בואו לעבוד בישראל

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שיותר מ-30 חברות השתתפו בפורום, בהן ענקית האנרגיה "של", וודגרופ ונובל אנרג'י, הנמצאת בלב המאבק על המתווה, שלא הוסבר כיצד הוא יעבור

ליאור גוטמן 19:4020.10.15

בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו "שובר את הראש" בניסיון למצוא דרך יצירתית לאשר את מתווה הגז, בינתיים ללא הצלחה, שר האנרגיה שלו יובל שטייניץ כבר חושב על היום שאחרי.

 

בפורום אנרגיה שנערך היום (ג') במסגרת ביקורו של שטייניץ בארה"ב הביע שר האנרגיה ביטחון שמתווה הגז הממשלתי יעבור בקרוב, מה שיפתח את הדלת לפעילות גז ונפט ענפה מול חופי ישראל.

 

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שיותר מ-30 חברות השתתפו בפורום, ובאו לשמוע מקרוב על איך שטייניץ רואה את משק האנרגיה בכלל ואת פעילות חיפושי הגז בפרט כבר בשנים הקרובות. הפורום כלל אנליסטים, גיאולוגים ואנשי הנהלה בכירה של עשרות חברות, הן מתחום חיפושי הגז והן מתחום הלוגיסטיקה ואספקת הציוד והשירותים. בין החברות שהשתתפו שם ניתן לציין את ענקית האנרגיה של (SHELL), ששלחה שני נציגים, לרבות הגיאולוגים הבכירים שלה. עוד השתתפו בפורום חברות אטווד (ATWOOD) שכבר פעלה בעבר בישראל כמו גם וודגרופ (WOODGROOP) שהשוק האנרגיה הישראלי מוכר לה דווקא מתחום בנייה ותחזוקה של תחנות כוח. נובל אנרג'י, שנמצאת בליבו של המאבק לגיבוש ואישור מתווה הגז, שלחה לאירוע את טוד ווטקינס, (TODD WATKINS), שהוצג בתור אחד האחראים על יחסי החוץ של החברה.

 

יובל שטייניץ. ברקע: מאגר תמר יובל שטייניץ. ברקע: מאגר תמר צילום: אוראל כהן

 

לצערם של המשתתפים, שטייניץ לא הסביר לנוכחים כיצד יעבור מתווה הגז, אולי בגלל שלא רצה להכניס את הנוכחים לנבכי הפוליטיקה הישראלית. במסגרת הצגת הדברים שטייניץ הסביר את חשיבות עולם הגז לכלכלת ישראל ואת החשיבות בעצומה של הגז, הפקתו ומכירתו ללקוחות זרים כמנוע צמיחה, דווקא על רקע נתוני הצמיחה הלא מעודדים שפורסמו בישראל לאחרונה.

 

מעבר להבטחה שהמתווה יעבור, או הצהרות אופטימיות על חשיבות המתווה, משרד האנרגיה הציג בפורום את גילויי הגז האחרונים ואת תוכניות הפיתוח של המשק, אם וכאשר המתווה אכן יעבור. בין הנושאים שהוצגו היו חוזי הגז חזויים מול ירדן, מצרים ואפילו טורקיה. מי שעמד לרשות הנוכחים בנושאים אלו היה יו"ר רשות הגז אלכסנדר ורשבסקי. זה האחרון היה בין מנסחי מתווה הגז הממשלתי והיה שותף פעיל לכמעט כל המו"מ שנוהל מול חברות הגז. עוד השתתף בפגישה מנכ"ל משרד האנרגיה הנכנס שאול מרידור, שאולי מנוע מלהתעסק במתווה אבל כן יכול להזמין לכאורה חברות גז זרות חדשות לבוא ולפעול בישראל. במקביל השתתפה ד"ר ברכה חלף, שאחראית יחד עם משרד רה"מ על גיבוש תחליפי נפט מבוססי גז לתחבורה ותעשייה במשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x