שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אחרי שנתיים ו־1.2 מיליון ש': ברשות החשמל עוד לא יודעים בכמה לעדכן את תעריף ההולכה

הרשות שכרה חברה חיצונית שתמליץ על שינוי התעריף. החברה הגישה דו"ח ללא מסקנה, וברשות מקימים ועדה לבחון את יישום הדו"ח

ליאור גוטמן 08:1720.10.15

רשות החשמל פרסמה אתמול את הדו"ח הסופי של חברת נביגאנט (NAVIGANT) שעוסק בעדכון תעריף הולכת החשמל (הכולל את עלות כוח האדם בענף ההולכה ואת תחזוקת קווי החשמל). התעריף לא עודכן רשמית מ־2002, למרות שרשות החשמל נדרשה כמה פעמים לנושא.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הרשות לא המתינה לחברת החשמל ופנתה בסוף 2013 לחברה נביגאנט האמריקאית כדי שתבחן עבורה את העליות והיעילות של ענף ההולכה ותגיש מסקנות בנוגע לגובה העדכון (במידה והוא כלל נדרש).

 

החברה, שקיבלה כ־1.2 מיליון שקל, מסרה לאחרונה את הדו"ח לרשות החשמל. אולם התוצר הסופי, כלומר בכמה לעדכן את תעריף ההולכה, לא מופיע בדו"ח. ההערכב הן שמדובר באחוזים בודדים, אולם ברשות לא מוכנים להתחייב.

 

בנוגע ליעילות, הדו"ח ממליץ לקצץ את השכר במגזר ההולכה והחלוקה של חברת החשמל (כ־4,500 עובדים) ב־34%. החברה כבר הודיעה שתערער על ההחלטה, ונביגאנט טוענת שוועד העובדים אף סרב להעביר נתונים בנוגע לשכר. ואולם, בחינת הסוגיה מעלה שקיצוץ השכר יחסוך לחברהכ־1.57 מיליארד שקל.

 

יו"ר רשות החשמל אורית פרקש־הכהן יו"ר רשות החשמל אורית פרקש־הכהן צילום: נמרוד גליקמן

 

בנוגע לעלויות, הדו"ח טוען שהתעריף לא משקף את עלות ההולכה כיוון שהרגולטור — רשות החשמל, לא קובע תעריף הולכה שיאלץ את חברת החשמל להתייעל.

 

באין מסקנה, ברשות החשמל הקימו תת ועדה לבחינת הדו"ח ולאופן יישומו. ומה לגבי לוחות הזמנים? ברשות מקווים שזה יקח חודשים ספורים, כך שבתחילת שנה הבאה עלול האזרח לגלות שמישהו עדכן לו את תעריף ההולכה, אחרי 14 שנה.

 

מחברת החשמל נמסר: "דוח נביגנט פורסם באיחור גדול וגם כעת רשות החשמל ממשיכה את הסחבת שלה ומקימה צוות לבחינת ההמלצות. עדכון התעריף חייב לקחת בחשבון את תמחור עלויות תשתית החשמל ופיתוח רשת החשמל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x