$
בארץ

ועידת מפלגת העבודה הכריעה: ח"כ דני עטר נבחר ליו"ר קק"ל

קיבל 684 קולות; בעקבות בחירתו יעזוב את הכנסת, ובמקומו תיכנס יעל פארן; למקום השני הגיע מיכאל ביטון; היו"ר המכהן, אפי שטנצלר, הגיע למקום האחרון ויעזוב את תפקידו לאחר 10 שנים

רוני זינגר 21:3419.10.15

דני עטר נבחר לתפקיד יו"ר קק"ל הבא, כך נודע הערב (ב') בתום הבחירות בוועידת מפלגת העבודה. למקום השני נבחר מיכאל ביטון ואילו אחרון הגיע היו"ר המכהן, אפי שטנצלר. כ-1,300 חברי מפלגת העבודה הצביעו במהלך היום בארבע הקלפיות שנפרשו ברחבי הארץ. עם סגירת הקלפיות נרשמו קצת יותר מ-70% הצבעה. קיבל 684 מהקולות, ביטון - 445 מהקולות ואילו שטנצלר קיבל 347 מהקולות.

 

 

 

המתמודד שהודיע ראשון על התמודדותו, ח"כ נחמן שי, מסר היום בבוקר כי הוא פורש מהמירוץ. זאת לאחר שהבין כי הוא מתמודד מול "בולדוזרים" שנהנים מתמיכה בפלגים השונים של המפלגה.

 

 צילום: דוד הכהן

 

עטר הצטרף למירוץ לפני כשבוע כשהוא נהנה מתמיכה של יו"ר המפלגה, יצחק הרצוג, ומתמיכתו של ח"כ איתן כבל. השניים ואנשיהם עבדו בכל הכוח היום בכדי לדרבן את אנשי המפלגה לבחור בעטר, חבר כנסת טרי שהגיע לכנסת בקדנציה הנוכחית לאחר כהונה כראש מועצת גלבוע.

 

עטר התחייב להנהיג שקיפות ולהביא שינוי לקק"ל, ואולם מנגד במפלגה נפתח מאבק מצד מי שלא מאמינים כי עטר הוא האיש הנכון שיכול להביא לשינוי. "עם עטר, מה שהיה הוא שיהיה. העסקנות הופוליטיקה יישארו בקק"ל", אמרו עליו. על עטר מתח מבקר המדינה ב-2008 ביקורת בשל ניגוד עניינים במועצה שעמד בראשה.

 

 

 

רבע שעה לפני סגירת ההרשמה להתמודדות, בשבוע שעבר, הודיע לפתע ראש מועצת ירוחם, מיכאל ביטון, כי אף הוא מתמודד. ביטון עודד לעשות את הצעד על ידי ח"כ שלי יחימוביץ׳, וגם חברי הכנסת סתיו שפיר ומיקי רוזנטל פעלו נמרצות עבורו. ביטון יצא לדרך תוך הבטחה שחברי כנסת אלה יפעלו בכל הכוח להשפיע על חברי המפלגה להצביע עבורו. ואולם ביטון הודיע כי אין בכוונתו לעזוב את תפקידו כראש מועצת ירוחם וכי בכוונתו לשמש כיו"ר קק"ל בהתנדבות. לאור זאת, פתח משרד הפנים בבדיקה משפטית האם הדבר אפשרי, שכן על פניו מדובר בניגוד עניינים מובהק. ירוחם נהנית מכספי קק"ל ולא ברור כיצד יוכל ביד אחת להחליט ובשניה לתת את הכסף.

 

שטנצלר מכהן בתפקידו כמעט 10 שנים. רק אתמול הודיע מבקר המדינה על הגשת טיוטת דו"ח, ובו ממצאים חמורים באשר להתנהלות קק"ל בשנים האחרונות.

 

עם בחירתו של עטר, איש מפלגת העבודה, הוא יעזוב את תפקידו כחבר כנסת ותחתיו תיכנס הבאה ברשימה, יעל פארן. פארן שייכת ל"תנועה" של ציפי לבני, המהווה חלק מ"המחנה הציוני" יחד עם מפלגת העבודה. פארן מכהנת כיום כיו"ר "התנועה הירוקה".

 

עטר מסר הערב כי "חברי מפלגת העבודה שלחו אותי לייצג אותם ואת ערכי תנועת העבודה בקק"ל ואני מודה להם על כך. אני נרגש מהבחירה ומודע לחשיבות המשימה להחזיר לקק"ל את אמון הציבור, להזיז הצידה את הציניות לטובת הציונות והעשייה למען מדינת ישראל ואזרחיה. קק"ל מתחילה היום עידן חדש של שקיפות, של אמון, ושל מחויבות לציבור ולמנהל תקין". עטר הודה לאלו שסייעו לו - ובראשם הרצוג, וחברי הכנסת כבל, מרב מיכאלי, חיליק בר, איילת נחמיאס ורוויטל סוויד.

 

 

יצחק הרצוג יצחק הרצוג צילום: אוראל כהן

 

הרצוג מסר עם היוודע התוצאות כי "אני גאה ושמח על בחירותו של חברי היקר חבר הכנסת עטר לתפקיד יושב ראש קק״ל. הבחירות התנהלו באופן דמוקרטי ונקי ואני גאה על הובלת המהלך ברוח של שקיפות ואחריות ציבורית. דני הוכיח את יכולות הניהול והמנהיגות שלו בשנים רבות של עשייה ציבורית כראש מועצה אזורית גלבוע ובתפקידים רבים שעשה לאורך השנים. אני מתכוון לפעול יחד איתו בכל כוחי כדי להמשיך את העשייה המבורכת של קק"ל לישראל לטובת ההתיישבות, החקלאות, החינוך, הגנת הסביבה והמרחב הפתוח במדינת ישראל. ברכות גם למי שנבחר לתפקידים השונים במוסדות הלאומיים".

 

אורי קידר, יו"ר צעירי העבודה, מסר כי"מפלגת העבודה הוכיחה היום שהיא לא מגלה שום סבלנות למי שמעל בצורה כל כך גסה באמון הציבור, והעובדה ששטנצלר מוקם במקום האחרון מבין המתמודדים מוכיחה זאת. דני זכה לאמון רחב מצד ועידת המפלגה, והאתגר שעומד בפניו הוא גדול. אני מאמין בלב שלם שהוא יעמוד בהבטחתו ויגרום לחברי מפלגת העבודה להתגאות שוב בקק"ל. ברכות מגיעות גם לביטון על הישג מרשים בזמן קצר, מנהיג משכמו ומעלה שעוד יוביל דברים גדולים במדינה כולה".

 

הפסד למקורבו של הרצוג

 

מקורבו ואיש אמונו של הרצוג, מנכ"לה לשעבר של מפלגת העבודה, שמעון בטאט, הפסיד בהתמודדות על תפקיד מחזיק תיק החינוך בהסתדרות הציונית. נציג הקיבוציםֿ סילביו חוסקביץ הוא שנבחר. הבוקר שלח הרצוג מכתב לחברי המפלגה וקרא להם לבחור בבטאט לתפקיד. המייל יצר סחף של חברי מפלגה שחשו כי הרצוג מבקש מהם לעזור לו לסדר ג'וב למקורבו, והצביעו הצבעת נגד. מדובר בתפקיד חדש שלא היה קיים כה ורק אתמול בבוקר הוא נפתח למכרז, שבו היה אפשר להגיש מועמדות בתוך חמש שעות בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x