$
בארץ

הלמ"ס: השכר החציוני גדל רק ב-1.5% ל- 6,707 שקל ברוטו בחודש

לעומת זאת, נתוני סקר ההכנסות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על עלייה של 2.7% בהכנסה הממוצעת ברוטו שהסתכמה ב-9,317 שקל לחודש; הפער בין שכר הגברים לנשים עומד על 33.1%

אמנון אטד 16:3719.10.15

ההכנסה הממוצעת ברוטו לחודש מעבודה שכירה, שהיא למעשה ממוצע השכר החודשי של כלל השכירים במשק, הסתכמה בשנה שעברה ב- 9,317 שקל. כך מתברר מעיבוד תוצאות סקר הכנסות והוצאות משקי הבית לשנת 2014 שמפרסמת היום (ג') הלמ"ס.

 

נתון זה ("ממוצע השכר לשכיר") גבוה יותר מנתון אחר ("ממוצע השכר למשרת שכיר"), שגם אותו מחשבת ומפרסמת הלמ"ס, שהסתכם בשנת 2014 ב- 9,145 שקל ברוטו לחודש. ההבדל בין שני הנתונים נובע משיטת איסוף וחישוב החומר על ידי הלמ"ס. הנתון המתפרסם היום מתבסס כאמור על הדיווחים הסובייקטיביים שמסרו בשנה שעברה 10,468 עובדים שכירים הכלולים במדגם סקר הלמ"ס לעורכי הסקר. לעומת זאת, הנתון הנוסף, שהוא למעשה סיכום נתוני השכר הממוצע במשק שמפרסמת הלמ"ס מדי חודש, מבוסס על הדיווחים האובייקטיביים של המעסיקים לביטוח הלאומי.

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

החשיבות הגדולה של שיטת חישוב השכר המתפרסמת היום היא שהיא מאפשרת לחשב גם נתוני הכנסות חציוניים. בשנה שעברה הסתכמה ההכנסה החציונית ברוטו מעבודה שכירה ב- 6,707 שקל. ההכנסה החציונית היא אותה רמת הכנסה חודשית ברוטו שמחצית השכירים במשק נמצאים מתחתיה, והמחצית השנייה ממוקמת מעליה.

 

 

 

היחס בין ההכנסה החציונית לבין ההכנסה הממוצעת מצביע על אופן התפלגות ההכנסות במשק: ככל שחלקה של ההכנסה החציונית בהכנסה הממוצעת קטן יותר, אי השוויון בחלוקת ההכנסות גדול יותר. מבחינה זו נתוני ההכנסות שמפרסמת היום הלמ"ס מצביעים על הרעה שחלה באי השוויון במשק בשנה שעברה: בשנת 2014 גדלה ההכנסה הממוצעת ברוטו בשיעור ריאלי של 2.7%, ואילו ההכנסה החציונית גדלה רק ב-1.5% והסתכמה ב-72% מההכנסה הממוצעת.

 

מנתוני סקר ההכנסות של הלמ"ס מתברר עוד כי בשנת 2014 הסתכמה ההכנסה החודשית הממוצעת של גבר שכיר ב- 11,114 שקל, בעוד שההכנסה של אשה שכירה הסתכמה רק ב-7,439 שקל - פער של 33.1%. חלק מפער גדול זה נובע מההבדל במספר שעות העבודה של גברים ונשים, ובחישוב ההכנסה הממוצעת לשעת עבודה הוא מצטמצם ל- 16.3%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x