$
בארץ

האם הקואליציה תוקעת חוק של ליברמן בגלל מתווה הגז?

יו"ר ישראל ביתנו טוען כי ועדת השרים דחתה דיון על הצעת חוק שלו לשלול מימון ממפלגה שקוראת להטלת חרם על ישראל, חצי שעה לפני הדיון. ליברמן מסרב להצביע בעד העברת סמכויותיו של דרעי לידי הממשלה בעניין מתווה הגז

רוני זינגר 15:0319.10.15

"יש לנו עקרונות ברזל ועמדתנו בעניין מתווה הגז לא תשתנה. אנחנו תומכים במתווה הגז אבל לא נתמוך בשום מניפולציה קואליציונית לקידומה", כך אמר בצהריים (ב') יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, בפתח ישיבת סיעתו.

 

 

את הדברים אמר ליברמן לאחר קודם לכן הודיעה הקואליציה כי היא מתנגדת להצעת החוק שמקדת ישראל ביתנו ולפיו ישלל מימון ממפלגה שקוראת להטלת חרם על ישראל. הצעת החוק, שהיתה אמורה לעלות השבוע להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, נדחתה בשבועיים, ומהליכוד נמסרה בעניין הודעה מיוחדת לעיתונות - לא בכל פעם שמוסרת הצעה מסדר היום יוצאת על כך הודעה.

 

כיוון שאין מדובר בחוק שסותר את האג׳נדה של ראש הממשלה ומפלגתו, עולה הסברה כי מדובר למעשה בקרב כיפופי ידיים שמנהל בנימין נתניהו מול ליברמן. הסיבה: ליברמן הוא שתוקע את המשך קידום מתווה הגז, מתווה שכידוע תקוע כיוון שנתניהו לא מצליח עד כה לגייס רוב להעברתו במליאת הכנסת.

 

מימין: בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן בימים אחרים מימין: בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן בימים אחרים צילום: חיים צח

 

ליברמן דווקא תומך מאוד במתווה הגז, אך אינו מעוניין לסייע בעת הזו פוליטית לנתניהו. לכן הורה לאנשי סיעתו לפני כחודש להצביע בעד מתווה הגז, אך להצביע נגד העברת סמכויותיו של שר הכלכלה אריה דרעי לידי הממשלה ובכך לאפשר את קידום המתווה. כזכור, דרעי מסרב לחתום על אישור המבטל את החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר דיויד גילה בדבר מתווה הגז, והדבר תוקע את המשך קידום המתווה.

 

"היום חצי שעה לפני ועדת השרים, קיבלתי הודעה שראש הממשלה דורש לדחות את ההצבעה בעניין הצעת החוק שלנו לפחות בשבועיים וזאת בלי הסבר. זה אופייני לראש הממשלה. אני אומר, יש לנו עקרונות ברזל שלא משתנים בהתאם לזיג זג כזה או אחר של ראש הממשלה. לא נשנה את עמדתנו בעניין המתווה. לראש הממשלה עם כל הנחישות, העוצמה והרטוריקה שלו אין  שום סיבה שלא ידרוש משר הכלכלה שלו לחתום על המתווה, או שישכנע בכל זאת שרים אחרים להצטרף לתומכים. אנחנו לא הכתובת וזה הבל הבלים לקשור בין המתווה להצעת החוק שלנו", סיכם ליברמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x