$
בארץ

מכונת הג'ובים של קק"ל לא נעצרת בתפקיד היו"ר

במחנה הציוני נלחמו לשמור את תפקיד יו"ר קק"ל רק כדי ששלי יחימוביץ' או יצחק הרצוג יצליחו לשים על הכיסא איש מטעמם, ובדרך סידרו למקורביהם ג'ובים נוספים. אפילו העובדה שכך גם שימרו את אחיזתו של הבית היהודי בחטיבה להתיישבות לא הצליחה לעצור את המירוץ

רוני זינגר 06:5619.10.15

אחד הקרבות הגדולים והנסתרים של הפוליטיקה הישראלית יגיע היום לסיומו - הקונגרס הציוני העולמי יתקיים היום בירושלים, ובמהלכו תבחר ועידת מפלגת המחנה הציוני את יו"ר קק"ל הבא. המועמדים לתפקיד הם היו"ר המכהן אפי שטנצלר, ח"כ דני עטר שמקדם יו"ר המפלגה יצחק הרצוג, וראש מועצת ירוחם מיכאל ביטון שמקדמת ח"כ שלי יחימוביץ'; ח"כ נחמן שי, שלא נהנה מתמיכה ברורה בתוך המפלגה, הסיר אמש את מועמדתו. הקונגרס מתקיים אחת לארבע שנים, ולקראתו מנהלות המפלגות הציוניות מו"מ קשוח הרחק מהעין הציבורית, שבסופו הן מחלקות ביניהן את אוצר השליטה במוסדות הציוניים באמצעות שלל ג'ובים, עמדות מפתח ותפקידים רבי כוח שלמחזיקים בהם ניתנת האפשרות לקדם את האינטרסים של בסיס המצביעים שלהם.

 

מקרה אחד שמדגים יפה את המירוץ שמנהלות המפלגות כדי לאייש כל עמדה אפשרית במוסדות הללו הוא זה של מנכ"ל המחנה הציוני הפורש שמעון בטאט, שגם ניהל את המו"מ על האחזקות במוסדות הציוניים מטעם המפלגה. אתמול בבוקר פורסם במפתיע כי נפתח למפלגה תפקיד חדש בהסתדרות הציונית — מחזיק תיק החינוך, וכי יש להגיש מועמדות עד השעה 15:00 באותו יום. ההגשה כרוכה גם בתשלום של 7,000 שקל. גורמים במפלגה טענו שבטאט מתמודד על התפקיד, וכי פרסומו בלוח זמנים כה דחוק לא מאפשר לאחרים להגיש את מועמדותם. באתר המפלגה נכתב כי הסיבה לפרסום המאוחר היא ש״רק לפנות בוקר, אחרי מו״מ אינטנסיבי שנמשך מספר חודשים, הצליחו נציגי המפלגה להשיג נציג נוסף בהנהלת ההסתדרות הציונית העולמית הנושא את תיק החינוך״.

 

 צילום: נמרוד גליקמן, ישראל יוסף, גיל נחושתן, מיקי נעם אלון, עמית שאבי, עמית מגל, מיכאל קרמר, שאול

 

חברת המפלגה לילי בן עמי, אשת חינוך בעלת ניסיון ארוך שנים בתחום, הצליחה לגייס רק ברגע האחרון את הסכום הדרוש להתמודדות והגישה גם היא את מועמדותה. גורמים במפלגה העלו אתמול את החשש כי בטאט התכוון להגיש מבעוד מועד את מועמדותו לתפקיד זה, ״ואולי זו הסיבה ששמרו על הג׳וב הזה בסוד עד לרגע האחרון״, אמר הגורם. מדובר בתפקיד בשכר ובעל השפעה רבה על כל תחום החינוך בהסתדרות הציונית. עד תום הזמן נרשמו שלושה מועמדים לתפקיד.

 

אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל צילום: מוטי קמחי, YNET

  

ממפלגת העבודה נמסר: "הטענה שגויה ושקרית. יש מועמדים נוספים והמכרז פורסם מייד בתום המו"מ שהתקיים בעניינו בין חלקי הסיעה המשותפת". לילי בן עמי אמרה אתמול ל"כלכליסט" כי לאחר הבחירות תשקול לפעול משפטית נגד התנהלות המפלגה ובטאט בעניין.

 

מיכאל ביטון. מועמד ליו"ר בתמיכת יחימוביץ' מיכאל ביטון. מועמד ליו"ר בתמיכת יחימוביץ'

 

בסוף כל משפט של יו"ר קק"ל יושב נציג הבית היהודי

 

המו"מ על החזקות המפלגות במוסדות הציוניים — קק"ל, ההסתדרות הציונית, החטיבה להתיישבות, הסוכנות היהודית וקרן היסוד — נמשך כבר זמן מה לקראת הקונגרס שמתקיים היום, ובסוף השבוע נדמה היה שהגיעו להסכמה. לפי הסיכום שהתגבש, המחנה הציוני תמשיך להחזיק בתפקיד יו"ר קק"ל, הליכוד תמשיך עם הסוכנות היהודית וקרן היסוד, בראש החטיבה להתיישבות וההסתדרות הציונית ימשיכו לעמוד אנשי הבית היהודי, כולנו תקבל את תפקיד יו״ר עמית בקק״ל ואילו יתר המפלגות — ישראל ביתנו, מרצ וש״ס — יחלקו ביניהן את התיקים הביצועיים בהסתדרות הציונית. יש עתיד, שלראשונה לוקחת גם היא חלק בחגיגה, הודיעה בסוף השבוע שהיא מסתייגת מ״חלוקת הג׳ובים״ ויוצאת מהמשחק.

 

אלא שאתמול נודע כי במחנה הציוני מתקשים לחתום על ההסכם, לאחר שבמפלגה מתחו ביקורת קשה על אופן ניהול המשא ומתן. לדברי גורמים המעורים בנעשה, מנהל המו"מ מטעם הרצוג, בטאט, השיג אמנם עבור המפלגה את תפקיד יו״ר קק״ל, אך במקביל סוכם כי היו״ר־עמית יהיה עוזי לנדאו מטעם כולנו. הסעיף הבעייתי הוא שסוכם שבמקרה של אי הסכמה בין היו״רים, ההכרעה עולה לראש ההסתדרות הציונית, שיהיה איש הבית היהודי. במחנה הציוני זועמים על כך שבפועל ליו״ר קקל מטעמם יהיה כוח מופחת, ושלא כפי שהיה עד כה. עוד סוכם שליו״ר קק״ל יהיו לא פחות מארבעה סגנים — מטעם ש״ס, הבית היהודי, הליכוד ונציגי הקהילה הרפורמית.

 

במקביל לקרב הזה, רבים במחנה הציוני נעו בכסאם באי נוחות אתמול, לאור ההבנה שעבור ראשות קק״ל ויתרה המפלגה על שליטה במוסדות שחשובים לה לא פחות, ובראשם החטיבה להתיישבות. המועד הסופי להסכמה הוא היום עם כינוס הקונגרס.

 

יצחק הרצוג יצחק הרצוג צילום: אוראל כהן

 

לצד זאת, אתמול בוטל דיון בנושא קק״ל בוועדת הכספים. יו״ר הוועדה משה גפני ביקש לדון בהסכם שגובש לקק״ל מול המדינה, אך בבוקר הודיע כי קיבל פניה מהשר להגנת הסביבה אבי גבאי מכולנו, שמבקש לבטל את הדיון לאור החלטת ממשלה שאומרת שאם הגיעו הצדדים להסכם, הרי שמתייתר הצורך בדיון. כולנו, כאמור, זכתה בתפקיד יו״ר־עמית בקק״ל. מטעם גבאי הכחישו את הפנייה, משום שהשר יושב בימים אלה שבעה.

ח״כ מיקי לוי מיש עתיד הודיע על רקע זה כי ״התנהלות קק״ל היא שערורייתית ופותחת צוהר לקומבינות ולמנגנונים המפלגתיים המושחתים הבוחשים בקלחת. ההחלטה לחתום על הסכם במחשכים ערב הבחירות ליו״ר, וברגע האחרון להסיר את הדיון ובלי להביא את פרטי ההסכם לוועדת הכספים, מבזה את הוועדה. איני יודע איזה דיל נרקם מאחורי הקלעים ומי קיבל מה, אבל הריח שעולה לא מותיר מקום לספק״.

 

דני עטר. מועמד ליו"ר בתמיכת הרצוג דני עטר. מועמד ליו"ר בתמיכת הרצוג צילום: ינאי יחיאל

 

מבקר המדינה הגיש אתמול טיוטת דו"ח חמור על קק"ל

 

במקביל לתככים והמזימות שסביב הבחירות ליו"ר, שלח אתמול מבקר המדינה את טיוטת הדו"ח שלו על קק״ל, כפי שנחשף באתר "כלכליסט". מדובר בדו"ח חמור שמצביע על ליקויים קשים בהתנהלות המוסד, אי־סדרים כספיים, ניגודי עניינים של בכירים ועוד. ייתכן שיתברר בהמשך כי הדו"ח אף כולל חשש למעשים פליליים ולא מן הנמנע כי חלקו יועבר לעיון היועץ המשפטי לממשלה.

 

הבדיקה נפתחה בעקבות החלטת מבקר המדינה לבדוק את המוסדות הלאומיים, וכן לאור הפרסומים השונים שנגעו בהתנהלות בעייתית של קק״ל, ובהם תחקירים עיתונאיים, בראשם בערוץ 10. הבדיקה החלה בחודש יוני, וזו הפעם הראשונה שמבקר המדינה בודק את התנהלות הקרן הקיימת לישראל, שנהנתה עד כה מחסינות בכל הנוגע לבקרה ולשקיפות.טיוטת הדו"ח הועברה היום לבא כוחה של קק״ל עו״ד אלון גלרט. עיתוי שליחת הטויטה בעייתי במיוחד עבור המחנה הציוני, ויותר מכך ליו״ר אפי שטנצלר, המתמודד מחר בבחירות.

 

ממבקר המדינה נמסר: "המשרד ישלח לגורמים שיש להם נגיעה לעניין טיוטות לצורך קבלת התייחסותם לממצאים החמורים שנחשפו במהלך הבדיקה בקק"ל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x